Öne Çıkan Detaylar ile MHP'nin Af Teklifi: 'Faydalanacak Kişi Sayısı 162 Bin 989'

21PAYLAŞIM

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, partisinin af teklifinin detaylarını açıkladı. MHP, teklifini pazartesi günü Meclis'e sunacak. Teklif yasalaşırsa 162 bin kişi faydalanacak. Teklifin detayları şu şekilde...

19 Mayıs 2018'e kadarki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim olacak.

Feti Yıldız, bu düşüncelerinde Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarihi temel aldıklarını ifade etti.

Cinayet, cinsel, kadın-çocuklara yönelik suçlar kapsam dışı olacak.

Devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları Af Yasası kapsamında olmayacak.

Yıldız, Atatürk aleyhine işlenen suçların da kapsam dışı olacağını ifade etti.

MHP'nin Af Yasası teklifinde kapsam dışı kalacak suçların tamamı şu şekilde...

DHA'nın haberine göre teklifte kapsam dışı kalan suçlar şu şekilde: 

Soykırım, insanlığa karşı suçlar, örgüt, kasten öldürme, kasten öldürmenin nitelikli halleri, insan üzerinde deney, organ veya doku ticareti, işkence, neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence, eziyet, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, düşmanla iş birliği yapmak, devlete karşı savaşa tahrik, temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlamak, yabancı devlet aleyhine asker toplama, devletin güvenliğine ilişkin belgeler, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğini ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslararası casusluk, yasaklanan bilgileri temin, devlet sırlarından yararlanma - hizmetlerinde sadakatsizlik, yasaklanan bilgilerin siyasal ve casusluk maksadıyla açıklanması, taksir sonucu casusluk işlenmesi, devletin güvenliği ile ilgili belgeleri bulundurma suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar, Orman Kanunu'ndaki suçlar ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar.

Yıldız, AKP sözcüsü Ömer Çelik'in 'Af konusunda MHP ile aynı yerde durmadığımız ortadadır' açıklamasıyla ilgili olarak, 'Henüz teklif önlerine gelmedi, görmediler. Pazartesi günü görebilirler.' dedi.

Çelik af konusuyla ilgili, 'Af ile ilgili düşüncemizde bir değişiklik yok.' demişti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AKP'nin yasa teklifi ile ilgili tutumunun ittifak ile ilgili bir niyet beyanı olduğunu ifade etti.

Yasa teklifi sosyal medyanın da gündemindeydi

MHP'nin af yasası teklifi ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Destekliyorum.
Desteklemiyorum.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir