Sırrı Süreyya Önder: 'Adımlar Hemen Atılmalı'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Önder: 'Bu Pervasızlık Cezasız Kalmamalı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sırrı Süreyya Önder: 'Adımlar Hemen Atılmalı'

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, NTV'de Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. Önder'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 • İnsanlar bu verilen sözlerin gereğinin yapıldığını görene kadar eylemler devam eder.

 • (İçişleri Bakanı Güler'in "Bırakalım TBMM'yi mi bassınlar?" sözü hatırlatılınca) İlk günlerde de mi TBMM basılıyordu? Sopalı polisleri hamile kadınları dövdürtenlerin utanmadan polis olduğunu açıklayan valiler savaş valileridir, bunlar görevden alınmalıdır. Biz İzmir Valisi'ni Diyarbakır'dan iyi tanırız. Halk bunu yapanların yanına kalmayacağından emin olmak istiyor. 5-6 gündür devir eski devir değil. Ben 2 Mayıs günü, 1 Mayıs olayları nedeniyle Taksim'de bir açıklama yaptım ve Gezi Parkı'na da dikkat çektim. Ama o zaman İstanbul Valisi 1 Mayıs'ta yaralanan Dilan Alp için "terörist" diyordu.

 • Önlem almak deyince bunların aklına halka gaz sıkmak, vekile özel şirket elemanlarını dövdürmek geliyor çünkü savaşa kodlanmış hepsi. Bütün bunlar üst üste geldi ve millet de yeter artık dedi.

 • (Haksever'in 'İzmir'deki sopalı kişilerin sivil polis olduğunu Vali'nin değil Emniyet Müdürü'nün açıkladığı düzeltmesi ve Vali Mustafa Toprak'ın polislere kızdığının söylendiğini belirtmesi üzerine) Sayın Haksever siz burada sıkıntılı bir iş yaparsanız hesabı Cem Bey'den, Ferit Bey'den de sorulur. O nedenle İzmir Valisi'nin bu polislere kızması önemli değil, hesabı ondan da sorulur.

 • Şu an diyalog iyi gidiyor. Umuyorum ki gerekli adımlar seri olarak atılır yoksa halk geri adım atmayacak. Üstelik şiddet eğilimleri ile de aralarına mesafe koydular ve milyonların gönlüne girdiler. Umuyorum devlet de net bir tavır geliştirirse demokrasi tarihine kazanç olarak geçer.

 • Hükümet hep kendisine karşı bir komplodan söz ediyor ama inanın o gün o kepçenin önünde nasıl durduysam hükümete karşı yürüyecek bir tankın önünde de dururum ve benim gibi yüzbinler de durur.

 • (Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, "Muhalefetin 5 yılda yapamadığını biz 5 günde yaptık" açıklamasının sorulması üzerine) Keşke hükümet Nabi Hoca'nın aklından daha çok yararlansa ve Nabi Hoca da burada kalmasa. Çünkü ironiyle geçiştirilmeyecek günler yaşıyoruz.

 • Siz halkı karar alma süreçlerine katmazsanız yüzde 50 oyla da insanları yönetemezsiniz.

 • ("Parlamento ne yapabilir?" sorusu üzerine) Bugün olumlu bir şey oldu Tabiat Kanunu'nun komisyondan geri çekildiğini duydum, doğruysa çok olumlu bir karar.

Çevre duyarlılığı olan, uzmanlığı olan, sivil toplum deneyimi olan insanların belediye encümenlerini oluşturması gerekir ve buna yönelik değişiklikler yerel seçimler öncesi parlamentoda yapılmalı. Biz demokratik özerklik dediğimiz zaman halkın kendi yaşamıyla ilgili kararları kendisinin vermesi içindi. Özerklik deyince hep bölünme korkusuyla yaklaşıldı ama şimdi anladılar bunun önemini.

 • Ben bir sosyalist olarak söyleyeyim size yerel seçimlerde kesinlikler adaya bakarak oy veririm ve sosyalist sayılmayacak adaylara da oy verdim geçmişte. Ama şu an İstanbul Belediye Başkan adaylığı için adı geçenler arasında bir eski işkenceci ve bir de doğaya karşı suç işlemiş isim var!

 • Tüm bu hak arama mücadeleleri sanki barış sürecinin karşıtı olarak konumlandırılmaya çalışıldı bir süre... Oysa tam tersine Kürt halkı ve önderliğinin çizdiği çerçeve demokrasi ve özgürlükleri geliştiren bir çerçeveydi ve bu eylemler bu süreci de desteklemektedir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırGezi ParkıİstanbulİzmirPolisSavaşTürkiye Büyük Millet Meclisihamile
Görüş Bildir