Önce Soruşturma Sonra İntihar

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Önce Soruşturma Sonra İntihar

Önce Soruşturma Sonra İntihar

Fişleme skandalı ortaya çıktıktan 1 hafta sonra intihar eden Tunceli’nin Hozat ilçesi Emniyet Müdürü Çağlar Şan’ın ölümünden birkaç gün önce ilgili memurlara soruşturma açtığı ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın haberine göre**, Tunceli’nin Hozat ilçesinde ortaya çıkarılan fişleme skandalı sonrasında başlatılan adli ve idari soruşturma sırasında intihar ederek yaşamına son veren Emniyet Amiri Çağlar Şan, savcılıkta verdiği ifadesinde, iddialarla ilgili işlemlerin hızlı biçimde ilerlemesi için elinden geleni yaptığını söyledi. Şan’ın, fişleme belgelerinin bulunduğu ve demirbaşa kayıtlı olmadığı anlaşılan harici bilgisayar belleğiyle ilgili memurlar hakkında soruşturma başlattığı da ifadesiyle ortaya çıktı.

Tanık sıfatıyla ifade

Milliyet, kamuoyunda büyük tartışma yaratan fişleme skandalın ortaya çıktığı sırada Hozat İlçe Emniyet Amiri olarak görev yapan Çağlar Şan’ın savcılıkta verdiği ifadeye ulaştı.

Fişleme skandalının üzerine kalacağını gerekçe göstererek intihar ettiği öne sürülen Şan, olayın ortaya çıktığı 16 Kasım’dan 4 gün sonra savcılığa ifade verdi. Olayla ilgili adli soruşturma başlatan Hozat Cumhuriyet Savcısı Önder Şeker’e “tanık” sıfatıyla ifade veren Şan, açıklamalarında önemli bilgiler verdi.

‘Soruşturma açtım’

Olayın kamuoyuna yansımasının ardından, savcılıkça İlçe Emniyet Amirliği’ne yazılan müzekkere sonrasında amirlikteki tüm bilgisayarları kontrol ettirdiğini anlatan Şan, “Yapılan kontrolde; terör mücadele, güvenlik ve genel bilgi toplama büro amirliği hizmetinde kullanılan bilgisayara takılı olan harddiskte bir kısım belge olduğunu polis memurlarının tespit ettiğini öğrendim. Bunun üzerine derhal savcılığa bilgi verdim” ifadesini kullandı.

Kendisinin verdiği bilgi üzerine savcılığın kararıyla amirlikte arama yapıldığını anlatan Şan, “Ben daha önce bu belgeyi hiçbir şekilde görmedim. Ayrıca, olayın çıkması üzerine suça konu belgenin çıktığı harici diskin demirbaş listesinde olmadığını öğrendim. Bu konuda ilgili memurlar hakkında soruşturma açtım” dedi.

Amirlikteki aramada çok sayıda doküman ve bilgisayar bulunduğunu belirten Şan, “Göreve başladıktan sonra tüm bu belgeleri inceleyip içlerinde suç unsuru olup olmadığını tespit etmem mümkün değildir. Zaten böyle bir görevim de yoktur” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İntiharPolisTerörTuncelimemurlarşeker
Görüş Bildir