Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

OMÜ'de Doktor Adaylarına Simülatör Hasta

-

OMÜ'de Doktor Adaylarına Simülatör Hasta

OMÜ'de Doktor Adaylarına Simülatör Hasta

Omü Tıp Fakültesi Hastanesi, tıp öğrencileri canlı hastalarla karşılaşmadan önce bilgilerini pekiştirmeleri için Türkiye'nin ilk yerli simülatör hastasını yaptı. İntörlere büyük fayda sağlaması beklenen simülasyon cihazı ile hastalara müdahale ederken yapılan hataları ve hastaların zarar görmesini en asgari seviyeye indirilmesi, bundan doğacak tazminatların önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Canlı hastadan önce yapay hasta
Tamamı yerli olan simülatör hasta, mayıs ayında yapılacak kongrede görücüye çıkacak. Omü Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ömer Tontuş, simülasyon hastanın tıp öğrencilerine bilgilerini pekiştirmelerini ve canlı hastaya müdahale etmeden önce tecrübe kazanmalarını sağlayacağını söyledi.Hekimlere, intörlere ve hemşirelere bilgilerini pekiştirmeleri ve tecrübe kazanmalarında büyük kolaylıklar sağlayan ve fiyatları 10 ila 12 milyon dolar arasında simülatör hastalara ilgi giderek artarken Omü Tıp Fakültesi Hastanesi kurduğu Web Tabanlı Medikal Simülasyon Eğitim Merkezi'nde kendi simülatör hastasını yaptı.
Robotun parçaları
üniversitede üretildi
Cihazın yazılım programı Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından hazırlandı. Robot hastanın iç organları tıp fakültesinde tasarlanırken, parçaları ise Üniversite üretildi. İnsan gibi nefes alabilen, nabzı atan, tansiyonu ölçülebilen ve organları bulunan simülatör hastada ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların her çeşit versiyonuna yer verildi. Tıp öğrencileri, gerçek bir hastayı taklit eden maketle ilk etapta acil müdahalenin hızlı ve en doğru şekilde nasıl yapılabileceğini öğreniyor.
Biz yapalım dedik ve yaptık
Omü Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ömer Ömer Tontuş, simülasyon hastanın, ABD'de hekim hatalarından kaynaklanan dava ve tazminatları ortadan kaldırmak istenmesiyle ortaya çıktığını kaydetti. Bu nedenle kurulan öğrencilerin hastalara müdahale etmeden önce simülasyon merkezlerinde eğitildiğini söyleyen Yard. Doç. Dr. Tontuş, "Bu süreç ABD'de tamamlandı ve hızla Avrupa'da da yayılıyor. Bunun dalgası Türkiye'ye de geldi. Şuan Cerrahpaşa'da bunun hazırlıklarını yapılıyor. Ülke geneline de yayılacak. Çok maliyetli olduğu için birebir insanı taklit eden robotu biz yapalım dedik. O nedenle önce cihazın kompüter taban yazılımlarını hazırladık, sonra da robotun iç organlarını ve diğer aksamlarını yaptık. Şuan simülasyon hazır ve çalışır durumda." dedi.
Uygulama riski azaltıyor
Robotun her hangi bir organına bilgisayar üzerinden komut verilip öğrencilere muayene ettirdiklerini ifade eden Yard. Doç. Dr. Tontuş, "Maketin içine çeşitli organlar yerleştiriyoruz. Örneğin bilgisayardan maketin karaciğeri büyük gösterilmesini istiyoruz. O da büyük gösteriyor. Daha sonra öğrenciyi içeri alıp muayene ettiriyoruz. Öğrenci muayene ettikten sonra ne bulduğunu soruyoruz. Karaciğerin büyük olduğunu bulduğunu söylerse artı puan alıyor. Daha sonra başka öğrenciyi alıyor ona da kalp yetmezliği ile alakalı simülasyonu uyguluyoruz. Bu şekilde öğrencilerin kalp seslerini, akciğerdeki hastalıkları, EKG uygulamaları gibi birçok konuda hastaya müdahale etmesini öğreniyor. Bu sayede öğrenciler gerçek hastayla karşılaştıklarında bunların ne anlama geleceğini önceden öğrenmiş, tüm risk faktörleri azalmış oluyor." ifadelerini kullandı.
https://twitter.com/#!/MDonQuixote

Haberin Tamamı İçin: http://iha.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriRobotweb
Görüş Bildir