Ömeroğlu: "Hrant Dink, ‘Türklüğe Hakaret’ten Mahkum Edilmedi"

16PAYLAŞIM

Nihat Ömeroğlu: “Hrant Dink denen merhum ‘Türklüğe hakaret’ suçundan ceza almamıştır. Şu an Türklüğe hakaretten mahkum değildir. Sabıkalı değildir.”

Hülya Karabağlı'nın Zete'de yer alan haberine göre; TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu’nda, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, ‘Türklüğe hakaret’ davasında Hrant Dink’in cezasını onayan isimlerden dönemin Yargıtay üyesi Baş Ombudsman Nihat Ömeroğlu’na, “AİHM’in mahkum ettiği, Hrant Dink’i ‘ölüme sürükleyen’ Yargıtay kararına attığınız imzadan 8 yıl sonra pişman mısınız” diye sordu.

Ömeroğlu, Aygün’ün sorusuna, “Hrant denen merhum aslında adı Hrant da değil Fırat’dır. Biz bunu yargılarken Fırat Dink diye yargıladık” ifadelerini kullandı. Ömeroğlu, Yargıtay Genel Kurulu’nda dosyanın Dink lehine bozulduğunu savundu ve “Yargıtay eğer bir kararı bozuyorsa altını çizerek söylüyorum o karar artık geçmiş karar yani yok hükmündedir. Hrant Dink şu an Türklüğe hakaretten mahkum değildir. Sabıkalı değildir” dedi.

Ömeroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nüfus kimliği Fırat. Bizim önümüze dosya geldiği vakit biz kimliklerini falan bakmayız. Evet Genel Kurul’da bu okundu. O tarihte 24 kişi Genel Kurul’a katıldı. 18’i bu anlamda merhumun yazdığı 8 yazıda Türklüğe hakaret olduğunu benimsedi. 6 tanesi muhalif kaldı. Yalnız ben burada bir bilgi kirliliği olduğunu sanıyorum. Ben bunun tercümelerini yaptırdım. Olur ya AB Komisyonu yetkilileri tarafından muhatap olabiliriz diye düşündüm. Şahsım açısından değil. Ülkem açısından önemli. Aslında Yargıtay Genel Kurulu’na gelen dosya, merhumun lehine bozuldu. İki maddeden bozuldu. Yargıtay eğer bir kararı bozuyorsa altını çizerek söylüyorum o karar artık geçmiş karar yani yok hükmündedir. O sırada vefat etmiştir. Hrant Dink şu an Türklüğe hakaretten mahkum değildir. Sabıkalı değildir. “

  • Zete
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir