Görüş Bildir

Ömer Çelik: 'YPG Büyük Devletlerle Oyun Oynuyor'

Anasayfa > Gündem

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündemi değerlendirdi. Suriye'ye ilişkin son gelişmeleri değerlendiren Çelik 'YPG adlı terör örgütü, herkesin gözü önünde büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor' dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ankara'daki terör saldırısını değerlendiren Çelik şu ifadeleri kullandı:

'Suriye çerçevesindeki gelişmeler, Türkiye'nin Suriye'de ortaya koyduğu yüksek nitelikli prensipli tavır birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Halep Musul hattını dile getirmiştik. Suriye toprakları içerisinde uçuşa yasak bölge güvenli bölge oluşturulması gerektiğini söylemiştik. Uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulsaydı ölümden kaçan bu insanlar için güvenli bir alan meydana gelecekti, saldırıya uğramayacakları için bu insani kriz, demografik değişim olmayacaktı. Akdeniz'deki insani dramlar ortaya çıkmayacaktı. Hiçbir AB kurumunun, ülkesinin Türkiye'yi, Yunanistan'ı, Macaristan'ı insanların depolandığı yer olarak görmemesi bu yükü eşit paylaşacak mekanizmaların ortaya çıkması için daha güçlü destek vermeleri gerekir. Suriye'den kaynaklı güvenlik problemleri bugün Ankara'da karşı karşıya kaldığımız o lanetli terör eylemini ortaya çıkarıyor.

'Ankara'da bu olabiliyorsa Avrupa'nın bütün başkentlerinde olabilir'

Eğer Ankara'da bu olabiliyorsa Avrupa'nın bütün başkentlerinde olabilir. Kimsenin terör örgütleri konusunda herhangi bir terör örgütünü istisna tutan tutum içerisine girmemesi gerekir. DAEŞ denilen terör örgütüne karşı mücadele ediyor diye YPG'nin terör örgüt vasfının dikkate alınmaması, uluslararası toplum için son derece büyük bir kara delik, zaaf ortaya çıkarmıştır.

'Somut adımlar bekliyoruz'

El Nusra'da DAEŞ ile mücadele ediyor. Biz ne DAEŞ ne El Nusra ne başka bir örgüt ne de YPG'nin çeşitli ittifaklara göre tasnif edilmesinden yana değiliz. Terör örgütü terör örgütüdür. Türkiye'nin hassasiyetlerinin anlaşılması Türkiye gibi önemli bir müttefikin terör örgütü kabul ettiği bir örgütün terör örgütü olarak kabul edilmemesi müttefiklik kavramı içerisinde yerinin olmaması gerekir. Somut adımlar bekliyoruz.

'YPG büyük devletlerle oyun oynuyor'

YPG adlı terör örgütü, herkesin gözü önünde büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor. Bu büyük devletlerle oyun oynayan, adeta onların Suriye politikalarındaki belirsizlikten kendisine göre fiili durum çıkarmaya çalışan bir strateji üretiyor. Buna dünyanın göz yummaması gerekir.'

'Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini başkalarının telkin edeceğiz cümlelerine bırakmaz'

Türkiye'nin sınır güvenliği kapsamında aldığı tedbirlere vurgu yapan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: 'Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından aldığı tedbirler, operasyonlar karşısında söylenen topçu atışlarının durdurulması yönünde. Peki bu terör örgütünü ilerleyişini, kantonlar meydana getirmesini, fiili durum oluşturarak demografik yapı değiştirmesini nasıl durduracaksınız? Onlara telkin edeceğiz deniyor. Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini başkalarının telkin edeceğiz cümlelerine bırakmaz. Ulusal güvenliğimiz açısından aldığımız bir tedbirin, meşru müdafaa anlamında bir tedbirin hiçbir şekilde bunlar tarafından eleştirilmesine doğru bakmayız.

Rusya medyasında kara propaganda yürütülüyor

Büyük bir kara propaganda yürütülüyor. Özellikle Rusya medyasında 3. Dünya savaşı ihtimali, Türkiye ile başka ülkeler arasında çatışma ihtimali gibi şeyler.

Türkiye'nin aldığı tüm tedbirler hiçbir savaş senaryosunun parçası değildir

Türkiye'nin aldığı tüm tedbirler etrafındaki savaştan uzak durmak için aldığı tedbirlerdir. Hiçbir savaş senaryosunun parçası değildir. Türkiye'nin sanki bu savaş senaryolarının içinde gösterilmesi tamamen Türkiye'yi algılamakla ilgili gerçeklerden uzak bir yaklaşım olur.

Dış spekülasyonlara hiçbir şekilde kulak asılmamalı

Dış spekülasyonlara hiçbir şekilde kulak asılmamalı. Tabi ki tedbir alacağız. Ankara'daki saldırının pek çok …olabilir bunlardan bir tanesinin Türkiye'nin istemediği bir senaryonun içerisine sokulması gibi bir fiili durum yaratma taşıdığını da gözlemleyebiliyoruz. Türkiye'nin çıkarını, refahını gözeterek bu tedbirlerin alınmasını destekliyoruz.'

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?