Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ömer Çelik: 'Fetullah Gülen, Bin Ladin'den Daha Tehlikeli Bir Şahıstır'

-

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Fetullah Gülen, Üsame Bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıstır. Çünkü Bin Ladin, doğrudan terör tehdidinden bahsederek terör eylemleri gerçekleştirmiştir." dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bakanlıkta gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, sapık bir dini anlayışa dayanan askeri diktatörlük hevesinin, Türk demokrasine karşı terör eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.

Çelik, söz konusu terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen'in, Usame Bin Ladin'den daha tehlikeli biri olduğunu belirterek şunları kaydetti: 

"Çünkü Bin Ladin, doğrudan terör tehdidinden bahsederek terör eylemleri gerçekleştirmiştir. Bu şahıs ise sürekli olarak hoşgörü, diyalog gibi birtakım yumuşak kavramların arkasına sığınarak son derece tehlikeli bir terör organizasyonunu yönetmektedir.

Terör örgütü olan DAEŞ'ten daha tehlikeli bir yapıyla karşı karşıyayız çünkü DAEŞ devlet yapılarını terör vasıtasıyla doğrudan hedef almaktadır. Bu Fetullahçı terör örgütü ise devleti içeriden ele geçirerek içeriden bir takım unsurları vasıtasıyla devleti çeşitli kollarla sararak devletin altyapı ve demokratik düzenini, kurumlarını, halkın milli iradesini imha etmeye çalışmaktadır. Karşımızda hiç kimsenin birtakım yorumculara bakarak mazur göstermeye çalışacağı gibi bir şahıs söz konusu değildir. Karşımızda Usame Bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıs ve yumuşak kavramların arkasına sığınarak en sert terör eylemlerine imza atmaktan çekinmeyen halkın üzerine kitleler halinde kurşun yağdırmaktan çekinmeyen vahşi bir terör organizasyonu ile karşı karşıyayız."

'Dünya demokrasi tarihinde görülmüş şey değil'

15 Temmuz darbe girişiminin bir diğer boyutuna dikkati çeken Çelik, "Türkiye'yi Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığın bir parçası haline getirmek, Türkiye'yi DAEŞ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadele edemez hale getirmek ve uzun yıllar kaos içerisine sokacak birtakım eylemleri ortaya koymak gibi bir amaçları olduğu açık ve net şekilde görülüyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Çelik, "Bir halkın topyekun ölmeyi göze alarak tankların, F16'ların üzerine yürümesi o halkın demokrasiye bayraklaşarak (darbeye) karşı çıkması dünya demokrasi tarihinde görülmüş şey değildir." dedi.

"Müttefiklerimizin Türkiye'yi ziyaret etmemiş olmalarını şaşkınlıkla karşılıyoruz"

Demokratik ve evrensel değerlerin olarak ortak değerler olduğunun altını çizen Çelik, "Güçlü bir Avrupa demokrasisi ve güçlü bir Avrupa devleti olan Türkiye'nin demokratik değerlerine sahip çıkılması aynı zamanda mazlum milletlere tarihi boyunca ilham kaynağı olmuş bu halka sahip çıkılması hepimiz için gurur kaynağıdır." ifadesini kullandı.

Çelik, şöyle devam etti:

"Müttefiklerimiz ve dostlarımızın bu darbenin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Türkiye'yi ziyaret etmemiş olmalarını şaşkınlıkla karşılıyoruz. AB Bakanı olarak AB yetkililerinin, Avrupa Parlamentosu yetkililerinin ve Avrupa Konseyi yetkililerinin Türkiye'yi ziyaret etmelerini, Türk yetkilileriyle yan yana durarak beraber paylaştığımız ortak demokratik değerleri savunma konusunda Ankara'dan bir ses yükseltmelerini beklerdim. Kuşkusuz saldırıya uğrayan değerler hepimizin ortak değerleridir."Eleştiri ile Türkiye karşıtlığını biz birbirinden ayırıyoruz"

Bakan Çelik, bir cümle ile darbeyi eleştirip arkasından 10 cümle ile cumhurbaşkanı ve başbakanın demokratik değerlere bağlılığını sorgulayan yaklaşımları şiddetle reddettiklerini vurgulayarak, "Bir cümle ile darbe reddedilip 10 cümle ile demokratik değerler sorgulanamaz. Her ülke her ülkeyi eleştirebilir. Türkiye'yi de eleştirebilirler. Eleştirmek demokratik kültürün değeridir. Eleştiri ile Türkiye karşıtlığını biz birbirinden ayırıyoruz." şeklinde konuştu.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir