Olmayan Örgüte Üyelikten Mahkum Oldu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Olmayan Örgüte Üyelikten Mahkum Oldu

Olmayan Örgüte Üyelikten Mahkum Oldu

Antalya'da 23 yaşındaki bir gence, 1972'de fiilen son bulan THKP-C örgütüne üyelikten 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. M.T. yakalanarak cezaevine konuldu.

(Süleyman Arıoğlu / Cnnturk.com) -- Antalya'da 23 yaşındaki M.T., hakkında 5 yıl önce verilen ve kesinleşen 16 yıl 8 aylık hapis cezası nedeniyle Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından yakalandı. AA'nın haberine göre, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan M.T. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

M.T'nin suçlandığı ve hüküm giydiği suç ise şaşkınlık yarattı. Çünkü M.T., "Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) Dev-Yol" üyesi olmakla ve "anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkmakla" suçlanmış ve hakkında 16 yıl 8 aylık cezaya hükmedilmişti.

O doğmadan 18 yıl önce bitti

M.T'nin üyesi olmakla suçlandığı "THKP-C Dev-Yol" isminde bir örgüt Türkiye'de yok. THKP-C adını taşıyan bir örgüt var. Ancak 1990 doğumlu olan M.T'nin bu örgüte üye olması yaşadığı dönem açısından mümkün değil. THKP-C örgütü 1970'te Mahir Çayan ve arkadaşları tarafından kurulmuştu. Örgüt 30 Mart 1972'de de kadrolarının büyük çoğunluğunu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için Ünye'deki NATO üssünde görevli yabancıları kaçırdıkları Kızıldere'ye yapılan bir operasyonda kaybetmiş ve fiilen son bulmuştu. Aynı yıl görülen THKP-C davasında da sağ kalan örgüt üyeleri idamla yargılanarak, yaşam boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

THKP-C'nin siyasi geleneğinin ardılı olarak anılan Dev-Yol ise 1980'deki askeri darbeyle birlikte fiilen ortadan kalkan bir örgüt.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaNATO
Görüş Bildir