Olimpiyatlardaki İlk Türk Kadın Öldü!

 > 
193PAYLAŞIM

Olimpiyatlardaki İlk Türk Kadın Öldü!

Arkeolog ve yazar, İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Halet Çambel, 98 yaşında öldü.

İstanbul'daki evinde ölü bulunan Çambel, aynı zamanda Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcuydu.

Çambel, iki yıl önce BBC Türkçe'den Aylin Bozyap'a verdiği mülakatta 20 yaşında bir arkeoloji öğrencisi iken eskrimci olarak 1936 Berlin Olimpiyatları'na katılışını şöyle anlatmıştı:

"...Birinci Dünya harbi çocuğuyken çok zayıftım. Hep bana ölecek gibi bakarlardı. Üst üste kazaklar ve yün çoraplar giydirirlerdi. Ben de böyle olmayacak diye evden gizlice okulda üzerimdeki kalın giysileri çıkartıp kendimi güçlendirmeye karar verdim. Ve bu arada spor yapmaya başladım. Okuduğum Almanca kitaplarda şövalyeler dönemi beni etkiledi. Eskrime bu nedenle başladım. O zaman okulda halk oyunları, dans gibi çeşitli etkinlikler vardı ama ben eskrimi seçtim. Hocamız Nadoski adında Beyaz Rus subayı idi."

"O yıl Olimpiyatlara gidileceği belli değildi. Gitme kararı federasyonca son anda verildi. Bizi olimpiyata hazırlık amacıyla Macaristan’a götürüp kampa soktular. Gayet esnek, etkili bir üslübu olan İstanbul’daki hocamız Nadolski'yi götürmeyip bizi Peşte’deki spor okulunda bir Macar hocaya teslim ettiler. Sert bir stili olan Macar hoca yüzünden kendi kendi stilimizi kaybettik. Ve yeni bir teknik kazanamadık."

  • Vatan
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir