Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Baluken Olimpiyatlardaki Harcamaları Sordu

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Olimpiyatlardaki Harcamaları Sordu

Olimpiyatlardaki Harcamaları Sordu

Baluken, Türkçe Olimpiyatlarıyla ilgili Meclisi’e verdiği soru önergesini Başbakan’ın cevaplandırmasını istedi.

Baluken, verdiği soru önergesinde Bingöl’de gerçekleştirilen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda yapılan kamu harcamalarına dikkat çekti ve sorularının yanıtını Başbakan Erdoğan’dan istedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Türkçe Olimpiyatlarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplandırmasını istedi.

Kamusal kaynakların özel etkinliğe harcanmasının memnuniyetsizlikler meydana getirdiğini vurgulayan Baluken: “2006 yılında başlatılan ve kendi ifadesi ile barış ve diyalog için sürdürülen çalışmalar neticesinde Türkçe Olimpiyatları adı altında etkinlikler düzenlenmektedir. Türkçe üzerinden kurulan bu etkinlikler kamuoyunda ideolojik, hegemonya yaratma karakteri ile sıkça yorumlara tabi tutulmaktadır. Türkçe Olimpiyatlarının bir halkası da Bingöl ilimizde gerçekleştirilmiştir. Bu etkinliğin düzenlenmesi ve hazırlıklarının yapılması sürecinde Bingöl halkında özel alan etkinliği olmasına rağmen kamusal kaynakların bu etkinliğe kullanılması hususunda ciddi ifadeler, haberler ve memnuniyetsizlikler meydana gelmiştir. Ayrıca Bingöl halkının anadili olan Kürtçe’nin (Zazaki, Kurmanci) asimilasyona ve unutulmaya yüz tuttuğu zamanlarda kamu ve özel destekli böylesi bir çalışmanın yapılması da hem Kürtçe’ye hem de konuşanlara yönelik asimilasyonun meşrulaştırılması çabası olarak algılanmıştır. Çünkü halkımızın belleğinde hala asimilasyona ve baskıya dair birçok acı deneyim tazeliğini korumakla beraber Kürtçe üzerindeki yasakçı zihniyet de devam etmektedir. Özel kurumlar, şirketler ve diğer kişilikler aracılığı ile yapılan etkinliklerde kamusal kaynakların kullanılması ve bunda tüm toplumun rızasının alınmaması, asimilasyon politikaları nedeniyle unutulmaya yüz tutan bir dilin coğrafyasında asimile edici dil üzerinden etkinlik düzenlenmesi hem hukuki açıdan suç hem de sosyal, siyasal ve dini açıdan olumsuz bir duruma işaret etmektedir” dedi.

Baluken, önergesinde şu sorulara cevap aradı:

1. Bingöl ilimizde yapılmış olan Türkçe Olimpiyatlarını düzenleyen kurum ve kişiler kimlerdir? Bu kurum ve kişilerin niteliği nedir?

2. Bingöl Belediyesinin Türkçe Olimpiyatlara katılım sağlanması hususunda birçok yurttaşımıza telefon mesajı attığı ifade edilmektedir. Kamusal kaynakların özel bir etkinlik kapsamında kullanılması hukuki açıdan bir yaptırım gerektirmekte midir? Bu konuda sorumlu kişiler hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

3. Kamusal kaynakları özel bir etkinlik için kullanan kişi ve makamlar hakkında herhangi bir kişi veya kurum hakkında soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa gerekçesi nedir?

4. Özel bir etkinlik olan Türkçe Olimpiyatlarına Bingöl İl Özel İdaresi tarafından mali kaynak aktarılmış mıdır? Aktarılmışsa hangi yasal dayanak kapsamında halkın tümünden alınan kaynaklar özel bir etkinlik için kullanılmıştır? Bu sorumsuzluk ve hukuksuzlukla ilgili yetkili kişiler hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

5. Türkiye’nin gündeminde Kürtlerin ve dillerinin inkârından kaynaklı bir sorunun demokratik çözümü için bir süreç işletilirken asimilasyon politikaların ana teması olan Türkçe dil politikaları üzerinden bir etkinlik düzenlenmesinin anlamı nedir? Bu etkinlik asimilasyon politikalarının sürdürülmesi niyetini taşımaz mı?

6. Daha önce tarafınızdan kamuoyuna defalarca inkâr, ret ve asimilasyon politikalarının hükümetiniz döneminde tamamen devreden kaldırıldığı ifade edilmişti. Gerek kamuoyu ile paylaştığınız ifadeler gerekse de içinde bulunduğumuz Demokratik Çözüm süreci ile ilgili toplumsal hassasiyet düşünüldüğünde asimilasyonun en fazla uygulandığı Bingöl ilimizde Türkçe Olimpiyatları yapılmasını nasıl izah etmektesiniz?

7. Bingöl ilimizde halkın yüzde doksanından fazlası Kürtçe (Zazaki ve Kurmanci) konuşmaktadır. Özellikle Zazaki bildiğimiz üzere kaybolmakta olan diller arasında yer almaktadır. Kaybolmakta olan bir dilin konuşulduğu ilimizde, Türkçe üzerinden asimile edilmeye çalışılan bir halka Türkçe Olimpiyatları düzenlemenin izahatı nedir?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBingölRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir