Olimpiyat'ta Gezi Polemiği Kızıştı: 'Muhtemel Bir Başarısızlığı Kamufle Etmeye Çalışıyorlar'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Olimpiyat'ta Gezi Polemiği Kızıştı

Olimpiyat'ta Gezi Polemiği Kızıştı

Egemen Bağış'ın; "Olimpiyatları alamazsak sorumlusu Gezi Parkı!" sözlerine CHP Ankara Milletvekili Emine Ülke Tarhan'dan sert bir açıklama geldi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, İstanbul 'un olimpiyat adaylığı olumsuz sonuçlanırsa bunun Gezi Parkı eylemcileri yüzünden olacağını söylemesinin ardından tartışmalar durulmuyor. CHP Ankara Milletvekili Emine Ülke Tarhan yazılı bir açıklama yaparak, Bağış hakkında "muhtemel bir başarısızlığı kamufle etmek için yine atmış tutmuş" dedi.

'MUHTEMEL BİR BAŞARISIZLIĞI KAMUFLE'

Emine Ülker Tarhan yaptığı açıklamada: "Her başı sıkıştığında ‘şu faiz lobisi, bu dış mihrak, hatta çapulcular, kemirgenler’ gibi bahanelere sığınan ve devleti böyle yönetmeye alışmış iktidarın bir bakanı ‘Gezi protestocuları yüzünden olimpiyat düzenleme hakkının alınamayacak olması’ açıklamasında bulunmuş. Bu tespiti ile akıl- fikir ‘Bağış’lanırken ortada olmadığından şüphelendiğim bakan, muhtemel bir başarısızlığı kamufle etmek için yine atmış tutmuş" ifadelerini kullandı.

Tarhan sözlerine şöyle devam etti: "Olimpiyat oyunlarına aday olan bir şehirde gençleri çivili sopalarla döven, zehirli sularla ıslatan, palalarla kovalayan, kadınları saçlarından sürükleyen, sokakları biber-portakal gazına boğanları not etmiş olamaz mı? Irkçılıktan ceza almış birine bayrak taşıtmanın olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu değerlendirmiş, kadın sporcularla ilgili endişe duymuş olamaz mı?"

'MAĞDURUM DA MAĞDURUM'

Bakan Bağış'ın sözlerine karşılık, "Her başınız sıkıştığında başvurduğunuz ‘mağdurum da mağdurum”’ edebiyatınız sıktı artık" ifadesini de kullanan Tarhan, şöyle dedi; "Bir mucize olsa, olimpiyat düzenleme onurunu yaşasak ulus olarak elbet isteriz. Ama insanın özgür olmadığı, demokratik itiraz hakkını kullanan gençlerin dövülerek öldürüldüğü bir ülkede olimpiyat olsa ne olur, olmasa ne olur?"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiCumhuriyet Halk PartisiEgemen BağışGezi Parkıİstanbul
Görüş Bildir