Olimpiyat Çocukları TBMM Ziyaretinde

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Olimpiyat Çocukları TBMM Ziyaretinde

Türkçe Olimpiyatları’nın açılışının ardından çocuklar, Ankara turundaydı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten RTÜK Başkanı Davut Dursun’a kadar pek çok kişiyi makamında ziyaret eden çocuklara ilgi yoğundu. Dursun, “Dünyanın her yerinde Türkçe konuşan insanlarla karşılaşıyorsunuz.” diyerek, olimpiyatların önemine vurgu yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Türkiye’ye gelen öğrencilerle Meclis’te bir araya geldi. Öğrencileri makamında ağırlayan Meclis Başkanı, ziyarete gelen gençlerle yakından ilgilendi, onlara teşekkür etti. Çiçek, “Evvela sizleri böyle bir hizmeti gerçekleştirdiğiniz için tebrik ediyorum. Bu gençlerin yetişmesinde emek veren ailelerini, yöneticilerini, öğretmenlerini, bu projenin fiilen harekete geçmesine katkıda bulunan herkesi tebrik ediyorum.” dedi. Türkçe Olimpiyatları’nın her geçen gün büyüyerek devam ettiğine işaret eden Çiçek, BM üyesi 200’ü aşkın ülkenin tamamının olimpiyatlarda temsil edilmesini diledi. Türkçenin olimpiyatlar sebebiyle artık birçok ülkede konuşulduğunu hatırlatan Çiçek, şöyle devam etti: “Burada güzel bir hizmet ifa ediliyor. Bu çok kolay bir şey değildir. Devletlerin bile birçok organize ettiği işlerde bunun kolay olmadığını biliyoruz. Spor olimpiyatları bile 4-5 sene evvelden hazırlıklar yapılarak sonuç ortaya konabiliyor. Siz her sene böyle bir organizasyonu kusursuz bir şekilde yapıyorsunuz. Türkiye ve bizler bunun farkındayız.” Ziyarette öğrencilere eşlik eden Türkçe Olimpiyatları Halkla İlişkiler Koordinatörü Hasan Ayasun, organizasyonla ilgili TBMM Başkanı Çiçek’e bilgi verdi. Güney Kore, Kırım, Gürcistan, Bosna Hersek, Afganistan, Pakistan, Nahçıvan, Tunus, Türkmenistan, Kırgızistan ve ABD’den gelen çocuklar kendi yarışma dallarında şiirler okudu. Cemil Çiçek’e öğrenciler tarafından Türkmen yerel kıyafeti giydirildi. Çiçek’e ayrıca Kırgızistan’dan gelen bir öğrenci satranç takımı hediye etti. Ardından Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu öğrenciler, geleceğe dair inancımızı artırıyor

Dünya çocuklarının Ankara’daki bir başka durağı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ydu. Kurumun işleyişi hakkında küçük ziyaretçilerine bilgi veren RTÜK Başkanı Davut Dursun, birbirinden farklı dillere, dinlere, renklere, kültürlere sahip olan öğrencilerin Türkçenin çatısı altında birleşmelerinin önemli olduğunu söyledi. Dursun, “Türkçenin dünya dili haline gelmesinde sizin önemli katkılarınız var. Bu sebeple size ve öğretmenlerinize teşekkür ediyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin, oralarda Türkçe konuşan insanlarla karşılaşıyorsunuz.” dedi. Sohbetin ardından Dursun, öğrencilerin hazırladıkları şiir ve şarkı performanslarını izledi. Öğrencilerin kendisi için hazırladığı hediyeleri kabul eden Başkan Dursun, çocuklara da RTÜK tarafından hazırlanan kitapları hediye etti. Memur-Sen Konfederasyonu’nu da ziyaret eden olimpiyat çocukları, burada gösteri yaptı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile sendika yöneticilerinin de yer aldığı salonda şarkılarını ve şiirlerini okuyan öğrenciler, büyük alkış aldı. Çocukları tekrar görmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Gündoğdu, Türk okullarında yetişen öğrencilerin barışa, geleceğe, çözüme dair inançlarını artırdığını da söyledi. Gündoğdu, “Bugün barıştan vazgeçildiği bir ortamda, evrensel değerleri ortaya koyan bu istikrarı sağlayanları destekliyoruz. Başta Fethullah Hoca olmak üzere tüm kanaat önderlerinden Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBirleşmiş MilletlerCemil ÇiçekKoreTunusTürkiye Büyük Millet Meclisimemur
Görüş Bildir