Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hindistan'da Muson Yağmurları Ardından Sel Felaketi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ölenlerin Sayısı 500'ü Aştı

Hindistan, hafta sonu beklenen yağışların erken gelmesi ve normalden daha şiddetli yağması sonucu felakete kurban gitti. Yağışlar çok sayıda evi sular altında bıraktı ve birçok yolu da tahrip etti.

Ölü sayısının 500’ü geçtiği ve dağlık bölgede yaklaşık 5 bin kişinin de kayıp olduğu belirtildi. Kaybolanların çoğunun yerel tapınakları ziyarete gelen Hintli hacılar olduğu kaydedilirken kurtarma çalışmalarını yürüten askeri birliklerin mahsur kalanların bulunduğu pek çok bölgeye ulaşamadığı bildirildi.

Son birkaç gün içerisinde 33 bin kişinin kurtarıldığını dile getiren Hindistan İçişleri Bakanı Sushilkumar Shinde, en az 50 bin kişinin ise hala mahsur kaldığını söyledi.
(İHA)

Haberin Tamamı İçin:

Hindistan Muson Yağmurlarına Teslim

Hindistan'ın kuzeyinde bir haftadır devam eden muson yağmurlarının neden olduğu toprak kaymaları ve sellerde ölenlerin sayısının 600'e yükseldiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Sushilkumar Shinde, Uttrakhand ve Uttar Pradeş eyaletlerinde hafta sonu da şiddetli yağış beklendiğini, ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Hindistan'da Muson Yağmurları Ardından Sel Felaketi: 500'ü Aşkın Ölü

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinde muson yağmurları nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 500'ü aştı.

Eyalet Valisi Vijay Bahuguna, sel sularına kapılan ya da balçığa gömülmüş durumda 556 ceset belirlendiğini ve ordunun bu cesetleri toplamaya çalıştığını açıkladı.

Bölgede çalışmalar yapan Action Aid adlı yardım kuruluşu halen beş bin kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

Kayıp olan kişilerin çoğunun, dağlık bölgedeki kutsal yerleri ziyaret eden Hintli hacılar olduğu belirtiliyor.

Sel ve toprak kaymalarından en çok etkilenen bölgenin kutsal kabul edilen Kedarnath kenti ve çevresi olduğu ifade ediliyor.

Kurtarma çalışmalarını askerî birliklerin yürüttüğü ancak askerlerin hâlâ pek çok bölgeye ulaşmayı başaramadıkları bildiriliyor.

Hindistan İçişleri Bakanı Sushilkumar Shinde, son bir kaç gün içinde 33 binden fazla hacının kurtarıldığını, ancak hâlâ 50 binden fazla kişinin bulundukları yerde mahsur kaldıklarını söyledi.

Bölgede genellikle Haziran ayında başlayan ve bölgedeki tarım için hayatî öneme sahip muson yağmurları Eylül ayına kadar devam ediyor. Ancak uzmanlar bu yıl Hindistan ve Nepal'in bazı bölgelerindeki yağışın alışılmadık kadar yoğun olduğunu belirtiyorlar.

Kedarnath bölgesini ziyaret eden eyaletin Tarım Bakanı Harak Singh Rawat, sel baskınlarını 'bu bin yılın en büyük felaketi' diye niteledi.

Rawat "Sellerin, alt yapı sistemlerinde neden olduğu hasarı gidermemiz en az beş yıl alacak" dedi.

Sel ve toprak kaymalarının neden olduğu hasarın kendisini şoke ettiğini belirten bakan, "Bu kutsal mekân bir mezarlığa dönüştü" dedi.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, sel felaketinden etkilenen bölge için 170 milyon dolarlık bir yardım fonu ayrıldığını açıkladı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hindistan
Görüş Bildir