Ölenle Ölmediler

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ölenle Ölmediler

Ölenle Ölmediler

Geride kalanlar bir yıl önce hayata veda eden Steve Jobs'un yüzünü kara çıkartmadı. Apple'ın hisseleri son 1 yılda yüzde 77.5 değerlendi.

CAN MUMAY/ İSTANBUL

Steve Wozniak ile birlikte Apple ’ı kuran ve garajdan teknoloji çıkarmanın ne demek olduğunu dünyaya ilk gösteren dâhilerden biri olma unvanını elinde bulunduran Steve Jobs ’un ölümü Apple’ın hızını kesmedi. Apple hisseleri Jobs’un ölümünden bugüne geçen bir yıllık sürede yüzde 77,5 oranında değer kazandı. Oysa hisseler, Jobs’un son bir yılında yüzde 31 yükselmişti. Şirket bilgisayar üretiminin yanında 2001 yılında çıkardığı iPod ile birlikte ‘yan ürünlere’ geçerken Jobs’un iPhone harekâtı ile şirket 625 milyar dolarla borsada dünyanın en değerlisi oldu.

Herkes yanıldı

Jobs’un ölümünden 1 yıl önce 5 Ekim 2010 tarihinde Apple’ın hisseleri 288 dolar seviyesindeydi. 5 Ekim 2011 tarihinde ise Apple hisseleri 378.25 dolar seviyesine kadar çıktı. Jobs’un vefatından sonra yatırımcı Apple’dan vazgeçmedi ve hisseler sadece 377.37 dolara geriledi. Bu 1 dolarlık düşüş kulislerde ‘Apple’ın hisseleri elbet düşecek. Sadece yeni iPhone (iPhone 4S) beklendiği için bu düşüş gerçekleşmedi’ yorumlarına neden olmuştu. Apple hisseleri dün 673 doları gördü.

iPod ile başladı

iPod ilk olarak 2011 yılında satışa çıktığı zaman Apple hisseleri 9.47 dolardan işlem görüyordu. Apple mp3 player pazarında Creative ve Sony gibi firmalara rakip olarak iPod’u çıkardığında ürün kısa zamanda tutuldu. Aynı zamanda iPod şirketin bilgisayar veya bilgisayar donanımlarından bağımsız olarak ürettiği ilk cihaz olarak tarihe geçti. Geçen yılın ekim ayında açıklanan Apple mali çeyrek rakamlarına göre 10 yıl içinde 300 milyondan fazla iPod satıldı. 2007 yılına gelindiğinde ise Steve Jobs’un özel bir ekip kurduğu ve üretimin her aşaması ile ilgilendiği iPhone satışa çıktı. Kullanıcıların beğenisini kısa sürede kazanan iPhone 250 milyon adedi geçti.

Haberin Tamamı İçin:

Apple Birinci Ölüm Yıl Dönümünde Steve Jobs'ı Andı

Apple Birinci Ölüm Yıl Dönümünde Steve Jobs'ı Andı

Apple tam bir yıl önce bugün hayatını kaybeden efsanevi CEO’su Steve Jobs’u andı. Bugün Apple’ın ana sayfası geçtiğimiz yıl pankreas kanseri yüzünden hayatını kaybeden Jobs’a ithafen hazırlanmış bir video ve şimdiki CEO Tim Cook’un çalışanlara yazdığı mektup ile açıldı. Videoda Steve Jobs’un hayatından en önemli kareler ve iMac, MacBook Air, iPod ve iPhone gibi tanıttığı en unutulmaz ürünler gösteriliyor.

Tim Cook’un mektubu:

“Steve’in geçtiğimiz yıl bugün aramızdan ayrılışı hepimiz için cok acı ve zor oldu. Umarım bugün herkes onun sıradışı hayatını ve dünyayı birçok yönden daha iyi bir yer hale getiren özelliklerini yansıtıyordur.

Steve’in dünyaya en önemli armağanlarından biri Apple’dı. Hiçbir şirket bu kadar yaratıcılık ve yüksek standartlardan esinlenme fırsatına sahip olmadı. Steve’den gelen değerlerimiz ve onun ruhu her zaman Apple’ın temelini oluşturacak. Onun mirasını geleceğe taşımanın ayrıcalık ve sorumluluğunu paylaşıyoruz.

Yaptığımız işten, müşterilerimizin sevdiği ürünler sunmak ve yenilerini hayal etmekten, inanılmaz derecede gurur duyuyorum. Bence bu Steve’in anısı ve hayatı boyunca savunduğu değerler için mükemmel bir övgü.”

Jobs’un ölümü her ne kadar çok büyük bir darbe olsa da şirket oldukça çabuk toparlandı. Apple iPhone 5 ve üçüncü nesil iPad gibi başarılı ürünler piyasaya sunarken öte yandan da patent savaşlarında Samsung’a karşı hukuki zafer bir zafer elde etti ve dünya rekoru kırarak şirket değerini 625 milyar dolara yükseltti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleCEODarbeİstanbulSamsungSonyiPhone
Görüş Bildir