Ölen Babanın Borcu İçin Çocuğa Hapis

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ölen Babanın Borcu İçin Çocuğa Hapis

Ölen Babanın Borcu İçin Çocuğa Hapis

Balıkesir'de, ölen babasının 2 bin 700 liralık kredi kartı borcu nedeniyle 14 yaşındaki çocuk, 3 ay hapse çarptırıldı.

Uzmanlar, reşit olmayan çocuğa borçtan hapis cezasının hukuki yanılgı olduğu görüşünde Balıkesir'de, eşi Şengül Baştürk'ten boşanan 42 yaşındaki Serdar Ali Makas geçen şubatta kalp krizi geçirerek öldü.

39 yaşındaki Şengül Baştürk, eski eşinin yasal mirasçısı olan 14 yaşındaki oğlu Serkan Makas'ın zarar görmemesi için bankalarla görüşerek Serdar Ali Makas'ın borcu olup olmadığını sordu. Birkaç bankadan çıkan borçları ödeyen Baştürk, bir süre sonra daha önce sorduklarında borçları olmadığı yanıtını veren bir bankadan gelen eşi Serdar Ali Makas'a ait 2 bin 700 liralık kredi kartı borcuyla şaşkına döndü.

Bankanın avukatı ile görüşen talihsiz kadın, borcu taksitle ödeyebileceğini söyleyip 27 Haziran'da ilk taksit olarak 470 lirayı gecikmeli de olsa yatırdı. Oğluyla yeni bir hayat kurabilmek ve eski eşinin borçlarını ödeyebilmek için çalışmaya başlayan Şengül Baştürk'ün işte olduğu bir gün eve gelen postacı, Serkan Makas'a bir tebligat bıraktı. Zarfı açan çocuk, 1. İcra Ceza Mahkemesi'nden gönderilen tebligatta, babasının yasal mirasçısı olarak o bankaya olan borcunu ödemediği için başlatılan icra takibinde, mal beyanında bulunmadığı gerekçesiyle 3 ay hapis cezasına çarptırıldığını görünce şoke oldu.

'SUÇ İŞLEMEDİM Kİ?'

Babasının acısını unutmaya çalışırken yaşadığı bu olay nedeniyle korkuya kapılan Serkan Manas, durumu annesine haber verdi. Anne Şengül Baştürk, "Oğlum sürekli, 'Suç işlemedim ki niye hapse gireyim' diye soruyor" dedi. Mahkeme kararıyla kâbus dolu günler geçiren Baştürk, yaşadığı travmanın sorumlularının adalet karşısında hesap vermesi için dava açacağını söyledi. Baştürk "Oğlum bir taraftan babasının acısını yaşarken bir taraftan da henüz 14 yaşında hapis korkusu yaşadı. Bu aklın, mantığın almadığı hukuk dışı kararı verenlerin cezalandırılması için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kredi Kartıolay
Görüş Bildir