Öldüren Dörtlü Nakile 620 Bin Liralık Dava

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Öldüren Dörtlü Nakile Dava | Sabah

Öldüren Dörtlü Nakile Dava | Sabah

Dünyada ilk kez 24 Şubat 2012 tarihinde denenen çift kol çift bacak naklinde ölen Şevket Çavdar'ın (27) ailesi Hacettepe Üniversitesi ve doktoru aleyhine toplam 620 bin liralık tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde 4 gerekçe sunuldu:

Ameliyat Sağlık Bakanlığı'nın endikasyon listesinde uzuv nakli şartlarına uymuyordu. Çavdar'ın bacakları diz üstünden, bir kolu omuzdan ve bir kolu da dirsek üstünden yoktu. Naklin çift kolun dirsek altı, çift bacağın da diz altından yoksun olması durumunda yapılabileceği kuralı ihlal edildi.

RİSK BİLDİRİLMEDİ

Tıbbi müdahalenin gerekliliği, kapsamı, ağırlığı, riskleri, muhtemel komplikasyonları, başarı şansı ve sonuçları aileyle konuşulmadı.

Çavdar'a ameliyattan önce imzalatılan formlarda sigara içmediği bilgisi yer alıyor. Oysa Çavdar 14 yıldır günde 2 paket sigara içtiğini ameliyatı yapan doktorlara söylemesine rağmen hiçbir uyarı ve tetkik yapılmadı.

Haberin Tamamı İçin:

Öldüren nakile 620 bin TL | Akşam

Dünyada ilk kez denenen çift kol-bacak nakli sonrası yaşamını yitiren Şevket Çavdar'ın ailesi Hacettepe Üniversitesi ve doktor aleyhine 620 bin liralık tazminat davası açtı.

Dilekçede ameliyatın Sağlık Bakanlığı'nın nakil şartlarına uygun olmadığı, ameliyat ve risklerle ilgili ailenin yeterince bilgilendirilmediği vurgulandı. Dilekçede 'Önce kol nakli ile başlayan operasyon çift kol ve çift bacak nakline dönüştürülmüştür' denildi. Nakil öncesi sigarayı bırakması gerekirken bu durumun günde 2 paket içen Çavdar'a sorulmadığı öne sürüldü. Anne için 300 bin, 4 kardeş için 75'er bin liralık manevi tazminat istendi. Çavdar'ın engelli aylığının kesilmesi dol...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir