'Edepsiz Heykeller' Yeni Yerinde Taşındı

 > -

Olay Heykeller Yeni Yerinde

Ordu'da park içinde üzerlerine sprey boyayla 'Edep yahu' yazısı yazıldıktan sonra saldırıya uğramaması için örtülen siyah örtüler de kesilen 2 heykel, bulundukları yerden kaldırılarak başka yerlere taşındı.

Ordu Belediyesi tarafından geçen yıl Ağustos ayında düzenlenen '2'nci Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu'nde 8 heykeltıraş tarafından yapılan 12 heykelden 6'sı, Bahçelievler Mahallesi'nde sergilendi.

İçlerinde bulunan kadın heykellerin üzerlerine spey boya ile 'Edep yahu' yazılması üzerine Ordu Belediyesi harekete geçti. Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Yüksek Lisans öğrencilerini Ordu'ya getirten belediye yetkilileri, heykellerin temizlenmesini sağladı. Daha sonra 4 heykel kentin en fazla ilgi gören ve mobese kameralarının da bulunduğu parklara yerleştirildi.

Temizlendikten sonra Bahçelievler Mahallesi'nde park içinde bırakılan 2 heykel ise örtü ile örtülerek korunmaya çalışıldı. Bir süre önce heykellerin örtüleri bıçakla kesilince Belediye, buradaki heykelleri kaldırmaya karar verdi. Vinç yardımıyla kaldırılarak taşınan heykellerden biri Boztepe'de oluşturulan kaideye koyularak sergilenmeye başlanırken, diğeri de Taşbaşı Mahallesi'ndeki platforma konulacağı belirtildi.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, heykellerin daha önce sprey boyalarla tahrip edildiğini, temizlendikten sonra parktan kaldırarak belirlenen platformlara yerleştirildiğini belirterek heykellere sahip çıkılmasını istedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Erzurumolay
Görüş Bildir