Olası Bir İklim Krizinden En Çok Etkilenecek Olan 10 Canlı Türü

0PAYLAŞIM

İklim krizinin olumsuz etkileri yalnızca insanları ilgilendirmiyor, doğanın gerçek sahipleri olan hayvanlar ve bitkiler de bundan nasibini alıyor. Tabii iklim krizi bazı canlı türlerini daha fazla etkiliyor...

1. Ayılar

Kışın uzun bir uykuya yatan ayılar, iklim sorunlarının etkisiyle mevsim değişikliğini algılayamamaya ve kış olduğunu fark edememeye başladı. Olası bir iklim krizi ayıların kış uykularına yatamamalarına sebep olacaktır.

2. Penguenler

Kutuplardaki canlı yaşamının küresel ısınmadan ne kadar olumsuz etkilendiği birçok kez görüntülenmişti. Doğal yaşam alanlarını adım adım kaybeden penguenlerin yaşamlarını buzlar üzerinde değil de karada devam ettirmeleri oldukça üzücü...

3. Toprak altında yaşayan böcek türleri

Olası bir iklim krizi yağmur ve kar yağışını da etkileyeceği için toprak altında yaşayan canlılar da bu durumdan oldukça fazla etkilenecektir. Toprağın kuruması, orada yaşamın bitmesi anlamına gelir.

4. Mercanlar

İklim değişiklikleriyle sular daha fazla ısınıyor ve ısınan sular da mercanların ölmesine neden olabiliyor. En ufak bir iklim değişikliği bile mercanların yaşam alanlarının tamamen değişmesine sebep oluyorken, olası bir iklim krizinde türün devamlılığını sürdürmesi imkansız gibi görünüyor.

5. Kutup ayıları

Kutuplarda yaşayan hayvanlardan kutup ayıları da iklim değişikliklerinden en fazla etkilenen canlılardandır. Olası bir iklim kriziyle kutup ayılarının birkaçının değil, hepsinin bu kadar zayıflayacağı ortada....

6. Çiçekler

Yapılan araştırmalara göre iklim değişikliğiyle bitkilerin çiçek açma zamanı, her zamankinden 8,5 kat daha erkene çekilmiş. Olası bir iklim kriziyle daha büyük değişikliklerin meydana geleceği aşikar!

7. Okyanus canlıları

Oldukça geniş bir tanım olsa da iklim krizinin okyanusta yaşayan her canlıyı fazlaca etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre bugünkü gibi küresel ısınma devam ederse 2100 yılına gelindiğinde deniz canlılarının yaşam alanları %20 civarında azalacak.

8. Ağaçlar

Özellikle de ekvatorda yer alan ormanlık alanlar bu krizden en fazla etkilenecek canlı türlerinin başında geliyor. Bol yağmur ile beslenen bu ormanlar, dünyayı insanlar için daha yaşanabilir bir hale getiriyor...

9. Böcekler

Bulundukları bölgede yeterli ısının olmaması durumunda diğer tüm canlılar gibi böcekler de göç ediyorlar. Bu nedenle bir anda böcek istilaları ortaya çıkabiliyor.

10. Deniz kaplumbağaları

Denizlerin ısınması kaplumbağaların yumurtalarının cinsiyetini de etkilemektedir. Denizler ısındıkça cinsiyetlerdeki dengesizlik artar ve deniz kaplumbağalarının soyları tehlike altına girer.

Daha sürdürülebilir bir yaşam, daha güzel yarınlar ve güzel ülkem doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selot

olası bi iklim krizinden kastınız ne? şu an zaten krizdeyiz. açın net geo'yu bakın kutup ayılarının hepsi o görseldeki gibi şu an !! ormanlar, buzullar, vahşi doğanın hali de ortada. hani sanki bu senaryoya daha yüzyıllar var gibi yazmışsınız da olan oldu geçmişler olsun.. ama tabi siz Ülker'in reklamını yapıyorsunuz burada derdiniz o yoksa küresel ısınma fln sikinizde değil. bunlarda en yancı marka. küresel ısınmayı erdoğana karşı kabul etmek istemiyorlar. hadi bi gidin yaa..

derdi27

insanlar'ı unutmuşsunuz.. İklim değişikliği bizi de zikecek az kaldı... bilim kurgu filmlerindeki post apocalyptic dönemleri görmeden ölürüz inşallah :/ en kötüsü ebebyn olmak

Görüş Bildir