Olan Yine Kadına Oldu: Tecavüz İtirafı Kesha'nın Kariyerini Sona mı Erdirecek?

3.1bPAYLAŞIM

Son dönemin popüler yıldızlarından Kesha, bir süredir ortalıkta yok. Bunun sebebi de müzik dünyasının en güçlü isimlerinden birini tecavüzle suçlaması. Peki yine her zamanki gibi tecavüz mağduru olan kadın mı suçlu? Yorum sizin.

Kesha, 2010 yılında bu şarkıyla müzik dünyasına girdi.

Ancak ilk olarak sesini şu şarkıda duymuştuk: Flo Rida - Right Round 

Kariyerine annesi gibi şarkı sözü yazarlığıyla başlayan Kesha, henüz 18 yaşındayken ünlü prodüktör Dr. Luke tarafından keşfedildi.

Bu sayede birçok ünlü isim için şarkılar yazdı. Katy Perry'nin dünyaca ünlü olmasını sağlayan şarkısının klibinde rol aldı.

Bugüne dek yazdığı şarkılardan bazıları; 

Paris Hilton - Nothing In This World 

The Veronicas - "This Love" 

Britney Spears - Till The World Ends

Girls' Generation(소녀시대) _ RunDevilRun(런데빌런) 

Big Time Rush - Windows Down

"Animal" ve "Warrior" adlı iki başarılı albümle devler ligine yükselen Kesha, birçok hit şarkıya imza attı.

En son Pitbull'la birlikte bu şarkıya hayat vermişler, şarkı uzun süre zirvede kalmıştı.

Uzun süre yeme bozukluğu ve bulimia sorunları ile mücadele eden Kesha, Ekim 2014'te herkesi şok eden bir açıklama yaptı.

10 yıldır birlikte çalıştığı prodüktör Dr. Luke'un ona zorla uyuşturucu verdiğini, tecavüz ettiğini; yıllar boyunca psikoloijk ve fiziksel şiddete uğradığını iddia etti. Yaşadığı bu sorunların yeme bozukluğu problemine yol açtığını söyledi. Bununla da kalmadı, bir dava açarak konuyu yargıya taşıdı ve tüm bu sebepler yüzünden Dr. Luke ile olan anlaşmasının feshini talep etti.

Ancak kimin haklı olduğunu anlamak oldukça güçtü.

Dr. Luke tüm suçlamaları reddetti, bu suçlamaların aralarındaki anlaşmayı bozduğunu iddia ederek karşı bir dava açtı. Prodüktörün avukatları, Kesha'nın 2009 yılında kendi el yazısıyla yazdığı bir doğum günü kartını mahkemeye sundu. Bu kartta "En çekici yapımcıya. Hayallerimi gerçekleştirmeme yardım ettiğin için teşekkür ederim. Seni seviyorum." yazıyordu. Ayrıca Kesha'yla ve annesiyle olan yazışmalar da aralarının ne kadar iyi olduğunu göstermek için delil olarak verildi. Ayrıca Kesha'ya talip olan başka bir firma olduğunu, suçlamaların bu sebeple uydurulduğunu da iddia ettiler.

Peki bu sorun ne anlama geliyor?

Kesha, Sony şirketiyle olan 6 albümlük anlaşması sebebiyle hiçbir şekilde başka bir firmadan albüm çıkaramaz, kendi adını kullanarak müzik, konser, reklam anlaşması yapamaz. Anlaşması gereği yeni albümlerini Sony müzikte Dr. Luke ile birlikte çalışarak yapmak zorunda. Sorun da bundan çıkıyor zaten. Kesha'nın avukatı "Bu tip sözleşmeler, sanatçıların yeni bir şey yapması içindir. Ancak şu an şirketi Kesha'nın ne yeni bir albüm çıkarmasına yardımcı oluyor, ne de gitmesine izin veriyor." diyor. Kesha sözleşmesi gereği hiçbir müzik çalışması yapamıyor, konser veremiyor.

Kesha iki hafta önce gizli bir şekilde sahne alarak pes etmeyeceğini göstermişti.

“Onların sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Onların sizin büyünüzü almalarına izin vermeyin. Onların gücünüzü almasına izin vermeyin. Onlar ancak sizin mutluluğunuzu alırlar ise kazanmış sayılırlar. Bu pisliklerin kazanmasına izin vermeyin!” diyen Kesha'nın bu sözleri kimilerine göre zafer, kimilerine göre yardım çığlığı olarak yorumlandı.

Mahkeme kararını Kesha aleyhine verdi.

Birkaç gün önce New York Üst Mahkemesi, anlaşmanın bozulmasının Dr. Luke ve Sony şirketine zarar verebileceğine karar verdi. Dr. Luke; "Kesha'nın kariyeri için 60 milyon dolar yatırım yaptım. Kontratının gerekliliklerini bensiz yerine getirmesine izin verdim." dedi. Yani Kesha aynı şirkette Dr. Luke ile çalışmadan da yeni albüm yapabilirdi. Ama o bunu reddetti, çünkü Sony ile yapacağı yeni bir albümün promosyonunun yeterince yapılmayacağını düşünüyordu. Ayrıca yıllar önce menajerine açtığı bir davada yemin altında Dr. Luke'un yanında yer aldığı sözlerin olduğu ifadesi, bu davayı kaybetmesine neden oldu.

Peki bundan sonra ne olacak?

Her şey başa döndü, Kesha yine Sony şirketindeki 6 albümlük anlaşmasına uymak zorunda. Öte yandan artık Sony ona yeni albüm yapsa da, özellikle promosyon yapılmayacağı; kariyerinin bu şekilde bitirileceği de konuşuluyor. Şu an kullamadığı adından vazgeçen ve doğum adı Kesha Rose'u kullanarak bir çıkış yolu arayan Kesha'ya hem hayranlarından, hem de bir çok ünlüden destek geldi. Destekçiler arasında kariyerinin başında yakın arkadaşı olan Katy Perry'nin olmaması dikkat çekti.

İşte Kesha'ya destek mesajı atan ünlülerden bazıları...

"Kalbim Kesha'yla."

"Dünyada Kesha'yı seven insanlar var ve gerçekten diyebilirim ki cesaretine saygı duyuyorum."

(Kesha'nın avukatı Dr. Luke'un yıllar önce Lady Gaga'ya da benzer davranışlarda bulunduğunu iddia etmişti.)

"Ne yapabileceğimi bilemiyorum. Sadece umarım ki huzuru bulur ve kendini korkusuzca ifade edip yaratıcı olabileceği bir yol bulur."

"Acımasız olan gerçek şu ki Kesha ya serbestçe müzik yapabilmeyi seçecek, ya da onu kötüye kullanmış adama meydan bırakmayacak."

"Bugün duygularım Kesha ile birlikte. Üzgünüm ki bu tecrübeyi yaşamak zorunda kaldın."

"Bu travmatik ve adil olmayan zamanlarında Kesha'nın yanındayım. Herkes ona pozitif enerjisini göndersin."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iremhas3

yahu iyi de zaten bu kızın eski sevgilisi de aynı bokları uyguluyordu bu kızcağıza.. O zaman tepki tabi ki büyük olabilirdi çünkü amerika da fazlaca hayran kitlesi olan bir şarkıcının başına böyle vahim bir durumun gelmesi oldukça üzücü. Fakat koskoca Sony'nin adı bu gibi meselelerde geçince elbette ki insanlar Kesha'nın karalama yaptığını düşünecekti. Zamanında annesi ile arasının iyi olmadığını zaten bütün Animallar (Kesha fanları) bilir. Bu gibi psikolojik durumları yaşadıktan sonra Kesha kendi kabuğuna çekildi, ailesiyle yakınlaştı ve rehabilitasyon merkezine yatırıldı. Kendi işinden para kazanamayan ve bataklığa batan bir şarkıcının kendini mecburen koruması sizce yanlış bi durum mu? Ayrıca Luke gibi zengin iş adamları tabiikide istediklerini elde etmek için parayı kullanırlar. O yüzden fazla şaapmayın. Yaşasın Animallar :,)

haluk-yalin

Biraz beyin fırtınası yapmaya davet ediyorum. Kesha bu yaşananları mahkemeye verdiğinde Gaga ve miley de luke ile olan prolemlerini bir kez daha gözden geçirin. 10 yıl boyunca neden saklamış diyenlere.. sözleşme imzalandığında kesha henüz 18 yaşında birçocuktu. Üzernde hakimiyet kurulması kolaydı. Her şeye göz yumması için uygulanan politikalar. Henüz yeni parlayan bir yıldız olarak bu açıklamayı yapamazdı yaptırmazlardı. İşin içinde para vsr.Kesha hayranı olan herkes bu olayın birden patlak vermediğini bilir. Rehabitilasyon öncesine Warrior albümünün çıkışına kadar birsüreç. Konserler veremeyince şarkılar çıkaramaya kadın kaybedecek hiç bir şeyi olmadığını anladı ve olayı mahkemeye taşıdı. Kafayı kullanmak gerekirse Sony gibi dev bir markanın karşısında yeeni yetme bir sanatçının aptalca bir iftirayla başarılı olamayacağını beş yaşında ki çovuk bile bilir. Elbette kanıt vardı.

haluk-yalin

Kanıtdan daha değerli bir şey var oda PARA. Para kimdeyse güç ondadır. Billboard kesha ya destek verdi. Bir çok sanatçı da öyle. Kesha dr.luke hakkında tek bir kötü şey bile demedi. Tüm itrafları annesi yaptı. Evini sattı ve Taylor Swift'ten para yardımı aldı. Zaten beş parasız kalmıştı ve son çırpınışlarıydı. Ortada bir iftira yok. Mağdur bir kadın ve ondan nefret edenlerin tecavüzcü bir domuza verdiği destek var.

dilara-camyar

Aq niye yalan haber yapsın kız? Mahkemelik bile olay varken neyin iftirası olsun bu aq

kaan-gunes2

Gözüken her şey kadının alehine bir tane bile kanıt sunamıyosa ve adamda 1'den fazla kanıt varsa bence suçlu kadındır biraz mantıklı bakın Kesha kanıt olmadan bir şey yapamayacağını biliyor olmalıydı bu yüzden eline bir şekilde kanıt geçirmeliydi ancak böyle bişey olmadığı için kanıtta gösteremez ancak adamın pek çok kanıtı var ki eğer adamın onun şikayet ediceğinden haberi olsaydı çok doğal bişeydi ki ancak bu olayın düzmece olduğunu bilmemizi sağlardı zaten yani bu şekilde ya kadın suçlu yada bir düzmece oluyo her türlü kadın suçlu durumda

peacj

Bu ne böyle lan. ortalık fan dolmuş kimse kim haklı kim haksız bakmıyor. Tecavüz kadar utanç verici bişey varsa oda tecavüzcü diye birine iftira atmak..

Görüş Bildir