Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okuyunca Sizi Okul Sıralarına Yeniden Götürecek 25 Öğretmen Repliği

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Yetişmemizde ve kendimizi geliştirmemizde büyük emekleri olan ikinci anne, baba bildiğimiz öğretmenlerin, öğretmenlerimizin günü bugün. Onların kurduğu her cümleyi dikkatle dinledik ve büyük ilhamlar alarak bugünlere geldik. O kurdukları cümleler arasında sürekli tekrar ettikleri var ki hiç bir öğrencinin unutmadığı repliklerdir işte onlar. En hatırlanası olanlarıyla 25 öğretmen repliği sizlerle.

1. "Kendini de evde unutsaydın."

En bilindik öğrenci bahanesi olan "Defteri, kitabı evde unuttum" cümlesine karşılık üretilmiş hiç tereddütsüz söylenen öğretmen cümlesi.

2. "Söz hakkı istemeden konuşmayın."

3. "İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz."

Klasik tarzda yapılan bir sınavın olmazsa olmazlarından. Sırf kalkıp biri sorar diye sınav kağıtlarının üzerine yazılmışlığı bile vardır.

4. "Susacak mısınız? Ben mi susturayım?"

5. Ben Ahmet'e sordum, sen Ahmet misin?

Sınıfta bulunan "Ben her şeyi bilirim." modundaki öğrencinin sıkça duyduğu telkinlerin başında gelir. Ayrıca bu öğrenciler hoca "leb" demeden Çorum'u anlamaya çalışmaktadırlar ki bu durum kara komediye dönüşebilir.

6. "Komik bir şey varsa söyleyin biz de gülelim."

Bu cümleyi hayatında bir kere bile kurmayan öğretmeni emekli etmiyorlarmış diye duyduk.

7. "Gece beşik mi salladın yavrucum?"

Hangimiz uyumadık ki o sıralarda. Sınıf atladıkça uyumalar da sıklaştı tabi. Üniversitede bütün ders imzalarını eksiksiz atıp gün boyu uyuyan arkadaş biliyorum.

8. "Sana camdan aşağı atla deseler atlayacak mısın?"

9. "Kendi aranızda konuşmayın bakayım."

Mikrofonu eline alan müdür yardımcısı çok önemli bir konu hakkında konuşurken(kesin aidatlar gecikmiştir) kalabalık arasındaki uğultular üzerine sarf ettiği repliklerden.

10. "Sohbet koyu galiba çay, kahve ister misiniz?"

Bir öğrenciye ironiyi öğretmenin en etkili yolu bu cümleyi kurmaktır.

11. "Sen Ali'nin avukatı mısın?"

12. "İyi niyetimi suistimal ediyorsunuz."

En kötü şey de sınıfça yargılanmak değil mi? Ama akabinde "suistimal edenler kendilerini biliyor." repliği bütün o üzüntüyü alıp götürüyor ve kayırıldığınızın keyfine varıyorsunuz.

13. "Herkes dersi anladı galiba; konuşmalar başladığına göre"

Tam resimde görüldüğü üzere bir pozisyonda öğretmen tahtayı silerken ya da bir şeyler yazarken bu cümle sarf edilir.

14. "Kendisi burada ama aklı başka yerde."

15. "En çok sizin sınıfı seviyorum."

Belki de her sınıf için kullanılmıştır. Cümlenin aslında tam açılımı "Bak ben sizi çok seviyorum, o yüzden beni üzmeyin"dir ve çoğu durumda işe yarar.

16. "Neden hep aynı kişiler parmak kaldırıyor."

Kaçımız, sırf öğretmen parmak kaldıranları kaldırmıyor diye parmak kaldırdı? Evet biliyorum siz de yaptınız. Ama her zaman işe yaramıyor orası da ayrı.

17. "Sen evinde de mi çöpleri böyle etrafa saçıyorsun?"

18. "Bu işlediklerimiz size hayatın her alanında lazım olacak."

Mesela bu havuz problemleri yüzünden suya karşı fobim oluştu valla. Her havuz gördüğümde acaba kaç saatte boşaltırım burayı diye düşünmeden edemiyorum.

19. "Sene sonunda ben de seni unutacağım."

Ödevlerini yapmayı unutan bizler için öğretmenlerin tatlı tehditlerinden biridir ama sene sonunda yine bize kıyamazlar :)

20. "Siz kopya çekerek aslında beni değil kendinizi kandırıyorsunuz."

21. "Çok iyi biliyorsanız anlatmıyorum ama sınavda sorumlusunuz."

Tecrübeyle sabittir ki o konudan sınavda soru çıkmamıştır, çıkmazda. Çünkü o öğretmenler aynı zamanda sağ gösterip sol vurmayı da iyi bilirler.

22. "Kopya çekmek değil ama yakalanmak yasak."

23. "En son ne dedim söyle bakayım."

Öylece kalıverirsiniz bu ani soru karşısında. Hemen arkadaşlarınızın fısıltısı kulağına çalınır anlamaya çalışırsınız ki o süreç hiç bitmeyen döngü anına girmiş gibi hissettirebilir.

24. "Konuşmak isteyen varsa dışarı çıksın."

25. Ben bilerek yanlış yaptım bakalım dersi kim daha iyi takip ediyor diye.

'Hata yaptım kabul ediyorum' diyemeyen öğretmen bahanesidir efenim. Eminim her öğrenci aramıştır öğretmen hatalarını ve bulduğunda ise piyango çıkmış gibi gözleri ışıldar, böbürlenir ve kasılır oturduğu yerde. Böyle durumlarda öğrenci arkadaşınızı bir 10 dakika soğumaya bırakırsanız eski haline döndüğüne şahit olabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
c.k

Duygulandım...

abigail-dersion

Hepsi öğrencilik hayatımda başıma geldi ama "Gece beşik mi salladın yavrucum?" bunu ilk defa duydum

mutlu-ay1

bu konuyu evde kaç kez okudun.(Halbuki hiç okumamışsın ama 2 defa okudum örtmenim.:))) )

Gizli Kullanıcı

Gulcin , arkadasının kaldıgı yerden devam et ( nerde kaldık la ? ) :DD

madman1988

-Eğitime ihtiyacımız yok! -Düşünce kontrolüne ihtiyacımız yok! -sınıflarda aşağılanmaya da. -öğretmenler o çocukları yalnız bırakın! -hey öğretmen! O çocukları yalnız bırak. -her şeyle beraber duvarda sadece ayrı bir tuğla -her şeyle beraber duvarda sadece ayrı bir tuğlasın -Yanlış, tekrar dene -Eğer yemeğini bitirmezsen sana puding yok. -Nasıl olur da yemeğini bitirmeden puding istersin? (pink floyd-another brick in the wall)

Görüş Bildir