Okuyanı Hayretler İçinde Bırakacak, İnsanlık Tarihine Işık Tutan 14 Şaşırtıcı Bilgi

-

Bir insanın kişiliğini oluşturan temel taşlardan biri de ait olduğu yerin tarihidir. Kendinizi bir dünya insanı olarak düşünün ve insanlık tarihi boyunca yaşananları tarafsız bir gözlemci olarak değerlendirin. Sizi bilginin ışığıyla yıkamak için kara kaplı defterimizi açtık ve tarihin tozlu sayfalarından ilginç bilgileri derledik. Bazılarını çok ilginç bulacağınız kesin. Bakalım, bu bilgilerden kaçına hakimsiniz?

1. Antik Roma'da, ailenizden birini öldürmek en büyük suçlardan biri olarak kabul ediliyordu.

Babasını öldüren biri; ceza olarak bir engerek yılanı, bir köpek, bir maymun ve bir horozla aynı çuvalın içine konulup nehre atılıyordu.

2. Resmi olarak tarihteki en uzun savaş, Hollanda ve Scilly Adaları arasında geçen savaştır.

1651'den 1986 yılına kadar toplam 335 yıl sürmüş olan bu savaşta herhangi bir can kaybı olmamıştır. Tarihteki en kısa savaş ise 1896 yılındaki İngiliz - Zanzibar Savaşı'dır ve toplamda 38 dakika sürmüştür.

3. Bavyera'daki Roma Katolikleri, 1740 yılında Pug'ın Emri adlı gizli bir topluluk kurdu.

Bu topluluğa katılan bütün yeni üyeler, içeri girmek için köpek tasmaları takıyor ve kapıda kaşınıyorlardı.

4. İngiltere Kralı VIII. Henry'nin altını silmesi için görevlendirilmiş kişiler vardı.

Tahtta kaldığı süre boyunca, Henry'nin altını silmekle görevlendirilmiş her biri şövalye olan 4 kişi bulunuyordu. Ne kadar da onur duyulası bir görev...

5. Abraham Lincoln, politikaya atılmadan önce şampiyon bir güreşçiydi.

Güreş yaptığı süre boyunca ise 300'den fazla kişiyi yenmiş ve yalnızca bir kere kaybetmiştir. Lincoln'ün ismi, ulusal güreşçiler onur listesinde yer almaktadır.

6. Caligula olarak da bilinen Roma İmparatoru Gaius, en sevdiği atlarından birini senatör ilan etmişti.

7. Tarihin en başarılı korsanlarından biri, Ching Shih adlı Çinli bir fahişeydi.

Ching Shih'in emrinde, 1500'den fazla gemi ve 80 binden fazla denizci vardı.

8. Suçluları cezalandırmak konusunda acımasız yöntemler izleyen ülkelerden biri de Moğolistan'dı.

Moğolistan'da 20. yüzyılın başlarına kadar, suçlular ceza olarak bir tahta kutu içinde kilitli kalıyor ve bazen de açlıktan ölmeye bırakılıyorlardı.

9. Viktorya döneminde, insanların öldükten sonra akrabaları tarafından fotoğraflarının çekilmesi oldukça popülerdi.

Bu garip uygulamada, ölen kişinin cansız bedeni sanki hala yaşıyormuş gibi poz verdiriliyor ve bu kare tatlı bir hatıraymış gibi 'ölümsüzleştiriliyordu'.

10. İnsanlık tarihindeki on en ölümcül savaşın yedisi Çin'de olmuştur. Taiping Ayaklanması'ndaki ölü sayısı, I. Dünya Savaşı'ndakinden yaklaşık iki kat daha fazlaydı.

11. Papa IX. Gregory zamanında, kedilerin şeytana ibadet eden yaratıklar olduğu ve Avrupa'daki bütün kedilerin yok edilmesi gerektiği söylendi.

Kedilerin öldürülmesi sonucu sıçanların sayısı oldukça arttı ve veba salgını Avrupa'da hızla yayılmaya başladı.

12. 1912 yılında Paris'teki bir yetimhane, para toplamak için bir çekiliş düzenledi. Çekilişin ödülü ise yetimhanede yaşayan bebeklerdi.

13. Orta çağda, erkeklerin sol testislerinde üretilen spermlerin kız çocuk doğmasına sebep olduğu düşünülüyordu.

Arkalarında bir varis bırakma merakında olan erkekler, bir erkek çocuğun varlığını garantilemek için sol testislerini aldırıyorlardı.

14. William Henry Harrison, ABD tarihinin en kısa dönemli başkanıdır.

Başkan olduktan iki ay sonra soğuk algınlığına yakalanan Harrison, kısa bir süre sonra öldü. Doktorların da Harrison'ın ölümünde büyük payı vardı; zira tedavi olarak sülük, afyon ve yılan kökü gibi eski yöntemleri kullanmışlardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quiksilver

Caligula denen adamın hayatını okuyun çok garip bir varlık okuyunca anlıycaksınız

ozturk-sadri-alisik

13-bi erkekte akıl varsa eğer kız evlat ister, ulan kız evlat candır

ozturk-sadri-alisik

4-düşünsene, kuşanmışın, canavar gibi fiyakalısın, şövalyesin, doğal olarak soylusun ama mesleğin kral götü yağlamak

uwuwewe-onyetenwewe-ugweuhem

Eski Roma'yla ilgili hiçbir absürt haber şaşırtmıyor beni.Gladiatörlerin terlerinden krem yapıp güzelleşmek için kullanmaktan tut kalın kaşlı insanların zeki kabul edildiği için bazı kadınların keçi kılını katranla yapıştırıp kaşlarını daha kalın göstermesine kadar..

domalt-trump

Absürtlükler her zaman her yerde olur. Geçen sene bu sayfalarda yüzüne sperm sürerek güzelleşeceğine inanan bir İngiliz kadını konuşuyorduk. Roma tüm zamanların en iyi, en sistemli devletiydi. Hala öyle, hiç bir zaman rakipleri olmadı, olmayacak. En basitinden adamların mühendislik becerilerini 2018 itibarıyla halen yakalayabilmiş değiliz.

feyk

2200 senesinde bu devri degerlendirdiklerinde cok farkli seylermi dusunecekler saniyorsun. kuresel isinma gerceginin farkinda olduklari halde, degsisim yapabilcek her turlu teknolojiye sahip olduklari halde gezegeni bu hale getiren aptal bir nesildi diyecekler. sosyal medyada dolasan aptal sacma fotolarimizla videolarimizla eglenecekler. kedi videolarina olan takintimizi antik misirla karsilastiracaklar, garip realite showlarimizi, incir cekirdegi doldurmiyacak nedenden birbirimizi katledisimizi sorgulayacaklar. birilerinin gariplikleri ve cilginliklariyla eglenmek istersen her medeniyet sana istemedigin kadar malzeme sunar. ilginc sekilde o medeniyetin icinde olanlar icin bunlar normal ve olagandir.

esen-miray-yilmaz

Lincoln hariç diğerleri insanların delilikleri, salaklıkları ve acımasızlığı üzerine.

Başlıklar

AfyonAmerika Birleşik DevletleriBavyeraÇinİngiltereMaymunSavaştatlı
Görüş Bildir