Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okurken 'Düşmanımın Başına Bile Gelmesin' Diyeceğiniz ve İçinizi Sızlatacak 25 Hastalık

-
9 dakikada okuyabilirsiniz

Bilim; kanser, şeker hastalığı, AIDS gibi birçok hastalığın tedavisinde inanılmaz ilerlemeler kaydediyor. Fakat bunların yanı sıra insanları öldüren veya yaşam kalitesini önemli derecede azaltan birçok hastalık hâlâ tehdit yaratmakta. 

İşte sizler için derlediğimiz en acı 25 hastalık:

Kaynak: http://list25.com/25-most-painful-diseas...

25. Zatürre (Pnömoni)

Zatürre veya tıbbı ismiyle Pnömoni, akciğerlerde oluşan iltihaplanma sonucu meydana gelen önemli bir hastalıktır. Virüs, bakteri ve parazitlerin akciğerlere yerleşmesiyle oluşan bu hastalık Türkiye'de ölüme sebep olan hastalıkların arasında 5. sırada yer almaktadır. En yaygın belirtileri öksürük ve göğüste baskı hissi olmakla beraber yüksek ateş, titreme ve nefes darlığı da semptomları arasında yer almaktadır. Tedavisi yetişkinlerde birkaç hafta içerisinde sonuç verebilirken; yaşlılarda, çocuklarda veya astım gibi hastalıklara sahip olan insanlarda ölümcül olabilmektedir.

24. Kayalık Dağlar Benekli Humması

Kayalık Dağlar Benekli Humması, kene ısırmasıyla bulaşan Rickettsia rickettsii bakterisinin sebep olduğu bir bakteri enfeksiyonudur. Belirtileri bulantı, kusma, halüsinasyonlar ve yüksek ateştir. Enfeksiyon tedavi edilmezse, akciğerler, karaciğer ve böbrekler zarar görebilmekte ve ölümcül olabilmektedir.

23. Eklampsi

Eklampsi, halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak geçen Preeklampsi hastasının nöbet geçirmesi durumudur. Preeklampsi, gebelik döneminde yüksek tansiyon ve idrarda gözlenen fazla miktarda protein ile karakterize edilen bir hastalıktır. Gebeliklerin %6'sında görülen Preeklampsinin tek tedavisi doğumdur. Hastalığa sahip anne yakın takibe alınırak erken doğum gerçekleştirilmektedir.

22. Su Çiçeği

Su çiçeği'nin ilk olarak 1500 yılları civarında İtalya'da gözlemlendiği söylenmektedir. Varicella-zoster virüsünün sebep olduğu su çiçeği yetişkinlerde çok daha acılı olan zona hastalığına da sebep olmaktadır. Su çiçeği çocuklarda, vücudun her yerinde ateş ve boğaz ağrısı eşliğinde, kaşıntılı kırmızı döküntülerle başlamaktadır. Aşı ile önlenebilen su çiçeğini bir kez geçirenler hayatları boyunca bağışıklık kazanmaktadırlar.

Su çiçeği aşısı ilk kez 1974 yılında Japonya'da Osaka Üniversitesi BIKEN Enstitüsü'nde Prof. Dr. Michiaki Takahashi tarafından Oka isimli bir çocuktaki döküntülerden faydalanılarak yapılmıştır. 2013 yılında Türkiye'de de aşı takvimine eklenen su çiçeği aşısı, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren doğan tüm çocuklara zorunlu olarak uygulanmaktadır.

21. Kalp Hastalığı

Sebeplerinin başında stres, sigara, hareketsizlik ve sağlıksız beslenme olan kalp hastalıkları günümüzde hızla yaygınlaşmakta. Son üç yılda ölümlerin %40'ının sebebi kalp ve damar hastalıkları. Türkiye 50 yaş altı kalp krizine bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. ABD'de ise her 4 kişiden 1'i kalp rahatsızlıkları yüzünden vefat etmekte. 

Düzenli kontrolleri ihmal etmemek, sebze yemekten kaçınmamak, tansiyon ve aile geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak kalp rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için en mühim önlemler.

20. Grip

Grip, influenza virüslerinin sebep olduğu viral bir enfeksiyondur. İnsanlarda yaygın olarak görülen gribin bazı çeşitleri çok tehlikeli ve ölümcül olabilmektedir. Geçmişten beri dünya genelinde birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan grip, bağışıklık sistemi düşük olan çok yaşlı insanları ve küçük çocukları daha çok etkiliyor. Aşı tarafından önlenebilen gribin semptomları ise hepimizin bildiği gibi ateş, öksürük, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı.

19. Sarıhumma

Enfeksiyonlu sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan, akut, viral ve kanamalı bir hastalıktır. Sarıhumma virüsü daha çok tropik bölgelerde görülmektedir. Hastalığın tanısı kan testleri ile konmaktadır. Aşı ile önlenebilen sarıhumma hastalığının özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Hafif belirtilere sahip hastalarda su kaybını önleme ve yüksek ateşi düşürme amaçlı tedavi uygulanabilmektedir. Sarıhumma, çok yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, titreme ve bulantı gibi şiddetli semptomlara sahip hastalarda %20-%50 oranında ölümcül olabilmektedir.

18. Sepsis

Kan zehirlenmesi olarak da bilinen sepsis, vücuda yaralar yoluyla giren bakteri ve toksinlerin enfeksiyona sebep olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sepsis dünyada çok yaygın olmakla birlikte ölüm oranı çok yüksek olan tehlikeli bir hastalıktır. En sık görülen belirtileri, yüksek ateş, kalp ve solunum hızının artması ve düşük tansiyondur. Enfeksiyonun kontrol altına alınamazsa akut organ yetersizliği görülebilmektedir. Eğer vücudunuzda bir yara varsa ve bu yaradan kalbinize doğru kırmızı çizgilerin oluştuğunu fark ediyorsanız hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

17. Ensefalit

Halk arasında beyin iltihabı olarak bilinen ensefalitin sebebi bakteri veya viral kaynaklı enfeksiyonlardır. Viral kaynaklı olanı böcek ısırmasıyla bulaşabilmektedir. Yüksek ateş ve baş ağrısı gibi grip benzeri belirtilerinin yanı sıra zihinsel karışıklık ve nöbet geçirme gibi semptomlara sahiptir. Hastalık ilerledikçe ışık hassasiyetine, kas zayıflıklarına ve felçlere sebep olabilmektedir. 

Ensefalit nadir görülmesine rağmen ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Hastalık Kontrol Merkezleri'ne (Centers for Disease Control) göre her 2 milyon kişiden birinde oluşmaktadır. Hastalığa yakalananların çoğu küçük çocuklar, 65 yaş üstü bireyler veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerdir.

16. Sifiliz

Bilinen ismi Frengi olan Sifiliz, Treponema Pallidum isimli bakterinin sebep olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Yaralar, şişmiş lenf bezleri ve kızarıklıklara sebep olur. Gizli Sifiliz (enfeksiyonu kaptıktan 10 yıl sonra ortaya çıkabilen) iç organlara yayılabilir ve ölümcül olabilir.

15. Menenjit

Menenjit, beyni saran zarların bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalar sebebiyle iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Menenjite yakalananların %95'i 5 yaş altındaki çocuklardır. Bakteriye menenjit Türkiye'de de aşı takvimine eklenen menenjit aşısıyla önlenebilmektedir. Şiddetli başağrısı, iştahsızlık, ensede ağrı ve sertlik, bilinç bulanıklığı, ateş, uyku hali, ışığa bakamama, halsizlik ve ciltte döküntü menenjitin belirtileridir. Menenjit geçiren çoğu insan iyileşir ancak işitme kaybı ve beyin hasarı gibi kalıcı zararlar olabilmektedir.

14. Gonore

Bel soğukluğu olarak da bilinen Gonore, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen, idrar yollarında, rahim ağzında, üreme yollarında ve gözde yerleşen Neisserria Gonorrhoeae isimli bir bakteri sebebiyle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlananı olan Gonore akıntılı iltihaba sebep olmaktadır. İlaç tedavisi ile geçen bu hastalık dünyada her yıl 50 milyondan fazla kişide görülmektedir.

13. Tifo

Tifo kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Dünyada hâlâ birçok insanın ölümüne sebep olan tifo, sıkı sağlık uygulamaları olmayan ülkelerde daha çok görülmektedir. Tedavisinde antibiyotiklerle birlikte protein, karbonhidrat ve vitamin açısından zengin besinler kullanılır. Tifo aşısı olmak %50-%60 oranında koruyuculuk sağlamaktadır. Uzmanlar özellikle üçüncü dünya ülkelerine seyahat eden insanların bu aşıyı olmalarını önermektedir.

12. Artrit

Artrit mısır mumyalarında da bulunan dünyanın bilinen en eski hastalıklarından biridir. Herhangi bir virüs veya bakterinin neden olmadığı, vücut tarafından üretilen bir eklem iltihabıdır. Ağrı, eklemlerde şişlik, hareket kaybı ve ellerin kullanım kayıpları artritin sonuçlarıdır. Artritin yaşlı hastalığı olarak bilinmesi durumu doğru değildir. Yaşlandıkça daha da kötüye gidebilen bu hastalığı gençler de yaşayabilir. Tedavisi ağrıyı ve iltihabı geçirmek amaçlıdır. Oldukça yaygın olan artrit yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkileyen bir hastalıktır.

11. Kuduz

Kuduz, virüs bulaşmış hayvanın ısırması yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Dünyanın dört bir yanında pek çok insan kuduz olmaktadır. Kontrol altına alınmadığında virüs, merkezi sinir sistemine etki etmekte ve beyin ölümüne sebep olmaktadır. Belirtileri başlangıçta genellikle zayıflık, ateş, ve baş ağrısı gibi hastalıkların çoğuna benzeyen belirtilerdir. Ancak daha sonra endişe, uykusuzluk, fazla tükürük üretimi gibi belirtiler de eklenmektedir.

28 Eylül dünyada Kuduz Günü olarak kabul edilmiştir.

10. Dizanteri

Sadece Oragon Trail oyunundakileri öldürmekle kalmayan Dizanteri, gelişmekte olan ülkelerde hâlâ bir tehdit unsurudur. Kirlenmiş su ve gıda yoluyla yayılan dizanteri, bağırsakların iltihaplanmasıyla meydana gelmektedir.

9. Raşitizm

Raşitizm aslında ciddi bir D vitamini eksikliğinden kaynaklanan önemli bir kemik hastalığıdır. Yeterli miktarda demir alınmadığında vücut kalsiyum ve fosfor işleyemez bu durum gereken kalsiyumun kemiklere girmediği anlamına gelir. Raşitizm kötü beslenme, emilim sorunları ve güneş ışığından yararlanmama eksikliğinden kaynaklanır. Semptomları yavaş büyüme, kas güçsüzlüğü, kemikliklerde şekil bozuklukları ve bebeklerde gelişimsel gecikmelerdir. Raşitizm ağır dozda D vitamini ile tedavi edilebilir.

8. Bubonik Veba

Bubonik veba, vebanın en sık görülen cinsidir. 1300lü yıllarda Avrupa'nın 1/3'ünü öldüren bubonik veba hâlâ bir tehdit unsuru. ABD'nin güneybatısında yılda 10 kişi bu hastalığa yakalanmakta. Pirenin ısırmasıyla birlikte bakteriler vücuda girer ve en yakın lenf bezlerinde şişmeye ve iltihaplanmaya sebep olur. Hastalığın ilerleyen evrelerinde bu lenf bezleri açılır ve akıntılı bir hâl alır. Tedavisine hemen başlanmadığı takdirde bakteri vücudun her yerine yayılır ve ölüme sebep olur.

7. Difteri

Halk arasında kuşpalazı olarak da bilinen difteri çocuklarda en sık ve şiddetli rastlanan hastalıktır. Belirtileri yüksek ateş, zayıflık ve boyundaki şişmiş lenf bezleri olan difteri antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

6. Kolera

Kolera Vibrio cholerae isimli bakterinin sebep olduğu ince bağırsakta parazitlenmeyle gelişen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın aşırı derecede su kaybetmesine sebep olan kolera tedavi edilmezse hastanın birkaç saat içinde ölmesine neden olabilir.

5. Kızıl hastalığı

Vücutta kızarıklık ve döküntülere sebep olan kızıl hastalığı genellikle 5-15 yaş arasındaki çocukları etkileyen bir hastalıktır. Aniden başlayan ateş, titreme, kusma ve baş ağrısı ve yutkunmada güçlük kızıl hastalığının belirtileridir. Kızıl hastalığı antibiyotik ile tedavi edilebildiğinden artık tehlikeli bir hastalık değildir. Fakat tedavi edilmezse iç organları etkileyebilir.

4. Polyo

Halk arasında bilinen ismi Çocuk Felci olan Polyo, çocuk felci virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisi yoktur ve çocukların %95'inden fazlasında belirtiler görülmez. Çocuk felci aşısı ilk kez 1955 yılında geliştirilmiştir. Ülkemizde ise 1963 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

3. Gut

"Kralların hastalığı" veya "zengin hastalığı" olarak da bilinen gut hastalığı, ağrı, kızarıklık, şişlik ile başlayan ve mikrobik olmayan bir eklem iltihaplanmasıdır. Gut hastalığına erkeklerde daha sık rastlanırken kadınlarda da menopoz dönemiyle birlikte görülebilmektedir. İlk kez milattan önce 2640 yılında Mısır'da rastlanmıştır. Steroid olmayan ağrı ve inflamasyon giderici ilaçlar ile tedavisi mümkündür ancak kronik gut hastalığı yaşam tarzında değişiklikler yapmayı gerektirebilir.

Bilinen en eski hastalıklardan biri olan gut hastalığına dinazor fosillerinde bile rastlanmıştır.

2. Tüberküloz (Verem)

Halk arasında "ince hastalık" olarak da tanımlanan Tüberküloz (verem), günümüzde kolaylıkla tedavi edilebilse de, hâlâ ciddi bir tehdit unsuru olan tehlikeli bir hastalık.

Mycobacterium tuberculosis mikrobunun sebep olduğu, asıl olarak akciğerlerde gerçekleşen fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda yayılabilen mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloza sebep olan bakterilere Mısır, Çin ve Hindistan'daki kalıntılarda rastlanmıştır. 

Türk Toraks Derneği 2016 yılında yaptığı açıklama ile Türkiye'deki verem vakalarının giderek azaldığını ve tedavide başarı oranının %90'nın üzerinde olduğunu bildirdi.

1. Cüzzam

İlk olarak 1876 yılında Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından bulunan cüzzam lepra mikobacterium lepra basilinin neden olduğu, kronik, erken teşhis ve tedavi ile iyileşebilen ve bildirimi zorunlu olan bir hastalıktır. 

Cüzzam'ın tek taşıyıcısı insandır. Tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Teşhis gecikmişse ve tedavi görülmemişse 10-15 yıl sonra sakatlıklar meydana gelebilir ve sinir sistemini etkileyebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
poisedion

gribin neresi düşmanımın bile başına gelmesinlik bi hastalık 👎

pelbug

Kuduz tıbbi yardımla tedavi edilebilmektedir. Hmmm tedavisini bulduysanız doktorlarla da paylaşın da rahatlayalım. Kuduzdan kurtulan tedavi edilen sadece 1 insan var benim bildiğim. O da çok büyük şans eseri.

rokobok

tabiattaki virüsler insanlığı yok etmek için el birliği etmişler sanki.

moonl

ne demek su cicegi?? hepimiz su cicegi olduk sayin editor.Daha tehlikeli hastaliklar var farkindamisin?

mustafasen

çocuklarda problem değil de erişkinlerde su çiçeği çok tehlikelidir. Daha sonra pnömoni gelişebilir, ayrıca yara ve kızarıklar çocuklardaki gibi hemen geçmez ve kalıcı izler bırakabilir.

lumos_03

Ve eger bakarsan su cicegi yuzunden olen pek çok insan var

moonl

enistem gecen yaz su cicegi cikardi ama bir sorun olmadi😨evet su cicegi yuzunden olenleri duydum fakat gunumuze bakarsak su cicegi oyle tehlikeli degil.Daha olumcul ve tehlikeli hastaliklar var.

kaltxi

Su çiçeğinin olduğunu bir listede kanser de olabilirdi. Bedenini kanserden kurtarsan bile psikolojik olarak da kurtulmak gerçekten zor. Yılda onlarca insan kanserden yaşamını yitiriyor. Tek ricam sokakta gördüğünüz maskeli insanlara canavar görmüş gibi bakmayın

Gizli Kullanıcı

Kesinlikle katılıyorum. Ve ayrıca her maske takan kanser olacak diye bir şey de yok. Japonya da insanlar grip olduklarında bile maske takıyorlar.

elif-erkan1

hatta asya ülkelerinde (özellikle korede) insanlar hasta oldukları için değil, tanınmamak için veya sadece aksesuar olarak bile kullanabiliyorlar

kaltxi

Asya ülkelerinde maske normal, insanlar kullanıyorlar. Olay ne için takıldığı değil ben ülkemizdeki çirkin ön yargıdan bahsediyorum. Korkup yolunu değiştiren bile var. Bunu yapanlar çocuk da değil yetişkin insanlar. Üzücü bir tablo

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriBilimÇinHindistanİtalyaJaponyaKanserMısıranneşeker hastalığı
Görüş Bildir