Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okumadan Karar Vermeyin! Aracınıza 'LPG' Yani Tüp Taktırmanın Artıları ve Eksileri Neler?

-
Abone ol

Benzin fiyatlarının yükselmesi, dizel araçların el yakması gibi sebeplerle ülkemizde LPG (halk arasında tüp), gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye devam ediyor. LPG hakkında onlarca olumlu ve olumsuz bilgi dolaşıyor, ancak aralarında gerçeği yansıtmayan pek çok söylenti de söz konusu. Aracınıza LPG yani tüp taktırmayı düşünüyor fakat aklınıza takılan sorulara cevap bulamıyorsanız, bu başlığı incelemenizde yarar var. 

İşte tüm artıları ve eksileriyle LPG taktırmak.

LPG diğer yakıtlara göre daha ucuzudur, daha düşük bir ücretle uzun mesafeler katedebilirsiniz.

LPG taktırılan araçlarda performans kaybı yaşanır. Takılan LPG'nin kalitesine ve aracın motoruna göre bu performans düşüklüğü değişebilir.

Yine de söylenenlerin aksine yaşanan performans kaybı, istisnalar ve yüksek devirler haricinde çok sezilmez.

LPG kendi masrafını kısa sürede amorti edebilir.

Özellikle aracınızı sık kullanan ve uzun kilometreler yapan biriyseniz LPG taktırmanın yarattığı farkı hissedersiniz. Genel olarak 1 yıl gibi bir sürede kendi masrafını çıkartır.

LPG motora zarar verir ve ömrünü azaltır mı?

Günümüzde artık fabrika çıkışı LPG'li araçlar üretilmektedir, yani motoru LPG'ye tamamen adapte olmuş bu araçlarda sorun çıkmaz. Ancak sonradan LPG taktırılacak aracın motorunun uyum problemleri çıkartma ihtimali vardır. Seçeceğiniz LPG markasının kaliteli ve tam uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. "Merdiven altı" diye tabir edilen kalitesiz ve masraftan kaçılan yerlerde LPG yaptırmaktan kaçınmalısınız. Yurt dışında gelişmiş ülkelerde benzin ve dizel ucuz olduğu için LPG'ye ihtiyaç duymuyorlar. Hal böyle olunca benzin ve dizel motor üretiyorlar. Buna göre ilerliyorlar. Bu durum da geçmiş yıllardaki araçların LPG uyumluluğu ile ilgili sorun yaşatabiliyordu ancak Orta Doğu pazarının gelişmesi ile birlikte fabrika çıkışlı LPG araçları görebilmek mümkün.

Karbondioksit salınımını %15 azaltıyor! LPG taktırarak doğanın korunmasına da yardımcı oluyorsunuz.

Benzin ve dizel motorlar, kimyasal gazların atmosfere salınmasına neden olur. LPG ise doğaya bu yakıtlara kıyasla daha az zarar verir.

Peki LPG güvenli mi?

LPG genel olarak tehlikeli olarak görülür. Ancak aslına baktığımızda LPG, benzin ve dizel kadar güvenilir. Standartlara uygun ve kaliteli bir LPG takıldığı takdirde endişelenmeyi gerektirecek bir durum yoktur. Halihazırda takılan tüplerde güvenlik önlemi olarak pek çok donanım mevcut.

Araç Sahipleri Toplanın! TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu ve Detaylı Muayene Süreci Rehberi - onedio.com
Araç Sahipleri Toplanın! TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu ve Detaylı Muayene Süreci Rehberi - onedio.com
ÖTV İndirimi Sonrasında Hangi Modelde Ne Kadar İndirim Yapıldı? - onedio.com
ÖTV İndirimi Sonrasında Hangi Modelde Ne Kadar İndirim Yapıldı? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hukumran

sıvı enjeksiyon'dan, sıralı sistemlerden bahsedilmemiş... uyumlu/uyumsuz motorlar?

savas-oztekin

sıvı daha iyi,motora hiç dokunmuyorsun,sıvının durumunu bilmiyorum ama diğeri tüm atmosferik motorlara uygulanıyor

hukumran

sıvıda hal değişiminden kaynaklı bir itki kuvveti kazanımından ötürü daha verimli. benzine ihtiyaç kalmıyor bildiğim kadarıyla ama 2000 cc üzeri motorlara uygulanabiliyor. turbo motorların hiçbirinde düzgün çalışmıyor lpg.

Görüş Bildir