Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket 'Okuma Oranı Arttıkça Afakanlar Basan' Profesör İstifa Etti

Anasayfa > Gündem

Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı üniversitedeki görevinden istifa etti.

Prof. Dr. Bülent Arı’nın katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar şaşkınlık yaratmış ve tepki çekmişti. 

Arı, “Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede' demişti.

Görüntüler montajlanmış

DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Bülent Arı, istifasıyla ilgili haberlere konu olan ve video paylaşım sitelerinde yer alan katıldığı bir programın görüntülerine işaret ederek “Youtube'da yer alan görüntülerim yanlış şekilde montajlanmış. Üniversitenin adının yıpranmaması için istifa ettim' dedi.

'Üniversiteme zarar vermemek için istifa ediyorum'

Bülent Arı, Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin internet sitesinden yayımladığı açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi:

“21 Mart 2016 Pazartesi günü katıldığım bir televizyon programında dile getirdiğim hususlarla ilgili olarak meselenin çok farklı mecralara çekilmesi dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Programda sunucuyla mülakat yapılan konu, artan terör olaylarının toplumdaki yansımaları ve korku ortamının nasıl değerlendirildiğidir. Bu noktada kast edilen, toplumun değerlerinden uzaklaşmış ve yabancılaşmış marjinal zümrenin olaylara bakışıdır. Sözlerimin sosyal medyada sorunun genel çerçevesinden kopartılarak yanlış anlaşılmaya mahal verildiğini ve bu eksik bilgi üzerinden tartışmaların sürdürüldüğünü üzülerek müşahede etmekteyim. Söz konusu televizyon programında ifade etmek istediğim; halkımızın olayları değerlendirirken gösterdiği derin ferasetidir.

Tarih boyunca bizi ayakta tutan bu en önemli etken programda özellikle vurgulanmış ve korkuya mahal olmadığı ifade edilmiştir. Anadolu insanının âlim olmayanlarının da arif olduğu ve irfanının cehaletle özdeşleştirilemeyeceği programın tamamının seyredilmesi halinde açıkça anlaşılacaktır. Benim bizzat bir ilim adamı olarak, tahrif edilerek aktarıldığı şekliyle ‘cahilliğin’ kıymetli olduğunu söylemem ve cehaleti methetmem mümkün değildir. Medya ve sosyal medyada çıkan haberlerin, ilme ve bilgiye son derece önem veren ve bu misyonu şiar edinmiş mensubu bulunduğum üniversiteme zarar vermemesi için, rektör yardımcılığı görevimden istifa ediyorum.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
454
322
51
18
16
13
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cayicenadam

cumhurbaskani dnaismani olmak icin mi istifa etti acep?

Arda Bertan Ergül

Aslında dalga geçmeye iki üç esprikli şey yazmaya gelmiştim ama sonra farkettim ki ''istifa'' kelimesini ne kadarda az duyuyormuşum. Adamın söylediği saçmalı... Devamını Gör