"Keşke Yeni Sistem İçin Yeterince Hazırlık Yapabilseydik"

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Okullar "4+4+4"e hazır mı?

Okullar "4+4+4"e hazır mı?

Kanun teklifine göre, yeni düzenleme gelecek yıldan itibaren uygulamada olacak. Böylece bu yıl 4. sınıf öğrencisi olan öğrenciler, gelecek yıldan itibaren ortaokul 1. sınıf öğrencisi olacaklar. 5, 6, 7 ve 8. sınıfta olan öğrenciler de gelecek yıldan itibaren ilkokul değil, ortaokul öğrencisi olarak kabul edilecek. Bu yıl 8. sınıfı bitiren öğrenciler ise gelecek yıl zorunlu liseye devam edecek. Ancak Bakanlar Kurulu, liselerin zorunlu eğitim kapsamına alınmasını isterse 1 yıl erteleyebilecek.

4+4+4 yasası uygulamaya geçiyor, zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor. Bu, okullaşma oranlarının artacağı ve öğrenci sayılarının yükseleceği anlamına geliyor. Peki okullar buna hazır mı? Yeni sistemin önündeki sorunların başında ikili öğretim ve kalabalık sınıflar geliyor.

Gelen tepkilere, ertelensin taleblerine rağmen 4+4+4 yasası devrede. Zorunlu eğitim artık 12 yıl bu yıldan itibaren. Bunun anlamı, zorunlu hale gelen lise eğitimiyle birlikte öğrenci sayısı artacak, okullaşma oranları yükselecek.

2011-2012 istatistiklerine göre, okullaşma oranları; okul öncesinde yüzde 65, ilköğretimde yüzde 98, ortaöğretimde ise yüzde 67. Yani şimdiye kadar eğitimin hiç bir kademesinde okullaşma oranları yüzde 100'e ulaşmadı. Şimdi 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte bu oranların artması bekleniyor. Peki okul, derslik, öğretmen üçgeni buna hazır mı?

İstatistiklere göre, Türkiye'de 32 bin 108 ilköğretim okulu var. Bu okullarda, 515 bin 852 öğretmen, yaklaşık 11 milyon öğrenciye eğitim veriyor. Meslek liseleri de dahil ortaöğretimde ise sayı daha düşük. 9 bin 672 okulda, 235 bin 814 öğretmen, 4 milyon 756 bin öğrenciye ders anlatıyor. Genel liselerde derslik başına 42 öğrenci düşüyor. Bunun anlamı ortaöğretimde daha çok okula, artacak öğrenci sayısı nedeniyle daha çok öğretmene ihtiyaç olduğu.

5 ve 9. sınıfların ders saatlerinin de artması ile birlikte zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması ikili eğitimi, yani okullarda, sabahçı-öğlenci uygulamasını artırması bekleniyor. Bu yüzden okula giriş çıkış saatlerinde yapılacak değişikliklerden veliler endişeli.

Haberin Tamamı İçin:

"Keşke yeni sistem için yeterince hazırlık yapabilseydik"

Sivil toplum örgütleri ve eğitimciler yaşanabilecek bu sıkıntılara önceden dikkat çekiyor. Ortak görüş, yeni uygulamaya geçmeden önce yeterli hazırlığın yapılmadığı yönünde. Uzmanlardan, sistem zamanla oturacak diyen de var; sistemin pedagojik açıdan sorunlu olduğunu söyleyen de... Bazı eğitimciler ise okul öncesi eğitimin bir kenara itildiğini düşünüyor.

Yeni eğitim dönemi öncesi, okulların fiziki şartları, dersliklerin yetersizliği, sınıf mevcutlarının artması ve öğrenciler arasındaki yaş farkı gibi yaşanması muhtemel sorunlar tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı eğitimciler sistemi, pedagojik açıdan yetersiz bulurken, kimi de okul öncesi eğitimin büyük zarar göreceğini söylüyor. Okulların bu yıl bunun gibi birçok problemle karşı karşıya kalacağını belirten eğitimciler, yeni sisteme yeterli altyapı hazırlanmadan geçildiği konusunda hemfikir.

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan: öğrenci sayısına göre, ilkokul ortaokul dönüşümü SAĞLANmalıydı

Yeni eğitim sistemi kabul edildiğinde, bakanlığın bir yol haritası çizmeden dönüşüm işine kalkması ve acele etmesi hata oldu. Önce ülke koşullarına uygun haftalık ders çizelgeleri belirlenip ardından öğrenci sayılarına dikkat edilerek ilkokul ortaokul dönüşümü yapılmalıydı. Ayrıca yeni sistem, özellikle ilkokul çağındaki çocukların okuldaki fiziki şartlarını düzenlemek için yapıldı. Ancak şu durumda, 1. sınıftaki minik öğrenciler, ikili eğitim yapılan okullarda, büyük öğrencilerin kullandığı sıra ve masaları kullanacak.

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Tekin: sisteme karşı değiliz, hazırlık yapılmalıydı

Kadro fazlası durumuna düşen öğretmenler atamalarda problem yaşıyor. Yerleşik düzenlerini değiştirip, uzaktaki okullara gitmek zorunda kalıyor. Eş durumundan tayin isteyemiyorlar. Bakan, isteyen 2 yıl ücretsiz izin alsın diyor. Bu çok zor. Yetkililere sorun oluşturacak noktaları dile getirdiğimizde, sanki sisteme karşıyız gibi algılanıyor. Halbuki biz sistemin bu şekilde hızlı ve hazırlıksız uygulanmasını problem olarak görüyoruz.

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer: Sistem zamanla oturacak

Sistem yeni olduğu için bazı aksaklıkları beraberinde getirebilir, ileriki yıllarda bu durumun düzeleceğini düşünüyorum. Belirsizlik sadece ilkokullarda değil. Örneğin daha önce öğrencilerin yüzde 67'si ortaokuldan sonra liseye devam ediyordu. Şimdi kalan yüzde 33'lü k kısım da liselere kayıt yaptıracak. Liseler bu potansiyeli kaldırabilecek mi?

Türkiye Eğitim Derneği (TED) Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: Okul öncesi eğitim BİR KENARA İTİLMEMELİ

Bu kanunda 66-72 ay arasında kayıt olduğu için Anadolu'nun birçok yerinde aileler çocuklarını bir an önce okula göndermek isteyecek. Bu durum da okullarda yoğunluk oluşturacak. Okullar altından kalkamayacak. Ben rapor alıp çocuğunu okula göndermeyecek olan ailelerin çok az olacağını düşünüyorum. Son dönemde okul öncesi eğitimde çok ciddi başarı elde edilmişti. Ancak bu kanunla okul öncesi eğitim bir kenara itildi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: YENİ OKULLAR İNŞAA EDİLMELİYDİ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Bakanlar KuruluÖğretmen
Görüş Bildir