Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okulda Sigara İçen Öğrencilere Büyük Ceza

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Okulda Sigara İçen Öğrencilere Büyük Ceza

Okulda Sigara İçen Öğrencilere Büyük Ceza

İZMİR’de Ömer Zeybek Anadolu Ticaret Meslek Lisesi yöneticileri, okullarında sigara içerken görülen ve kınama cezası verilen 18 öğrenciyi, bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek için sigaraya bağlı hastalıklarla boğuşan hastaların tedavi gördüğü hastaneye götürdü. Öğrencilerin, sigara alışkanlığının nelere mal olduğunu kendi gözleriyle görmeleri sağlandı.Ömer Zeybek Anadolu Ticaret Meslek Lisesi yöneticileri, okullarında sigara içen 18 öğrenciye kınama cezası verdi.

Gençleri bu kötü alışkanlıktan vazgeçirmek için okulda, slayt eşliğinde, sigaranın zararlarının anlatıldığı bir sunum da yapıldı. Öğrencilerin, sigara içmeye devam etmeleri halinde ileride kendilerini nelerin beklediğini görmeleri için de bir hastane ziyareti planlandı.

Sigara nedeniyle yakalandıkları hastalıklara karşı yaşam savaşı veren, nefes almakta güçlük çeken, ancak cihazlarla verilen oksijenle yaşama tutunmaya çalışan hastaları gören öğrenciler, acı gerçekle yüzleşti. Öğrencilerden bazıları, ellerindeki kamera ve cep telefonları ile bu ziyareti görüntüledi.Öğrenciler, yanlarında getirdikleri gülleri hastalara dağıttı. Hastalar da gençlere, “Bizler sigara içtiğimiz için bu hallere düştük. Son pişmanlık fayda etmez.

Öğrenciler, okulun biyoloji öğretmeni Ceyda Özgün tarafından, sigaraya bağlı en ağır hastalıklarla mücadele eden hastaların tedavilerinin yapıldığı Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Öğrencileri karşılayan Hastane Yöneticisi Doç. Dr Ahmet Emin Erbaycu, gençlerle birlikte hastanenin yoğun bakım ünitesi ile diğer servislerinde tedavi gören hastalarla yüzyüze gelip, konuşmalarını sağladı.

Ömrümüz hastanede geçiyor. Ölüm korkusu ile yaşıyoruz. Sizler çok gençsiniz, önünüzde koskoca bir ömür var. Sağlıklı yaşamak ve hayattan keyif almak için sigarayı bırakın” nasihati verdi. Ziyaret sonrası tüm öğrenciler, hem doktorların hem de öğretmenlerinin “Bundan sonra da sigara içmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna “Bu gördüklerimizden sonra bir daha içmeyeceğiz” sözü verdi. “ZİYARET ÇOK ETKİLİ OLDU”Ömer Zeybek Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Nevzat Çakmak, hastane ziyaretinin okulda sürdürülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirildiğini söyledi.

Müdür Çakmak, “Bu ziyaretin onların üzerinde çok etkili olduğunu ben de gözlemledim. Cezalardan çok bu uygulamanın etkisinin olduğunu gördük” diye konuştu.Hastane ziyareti sonrası okula dönüp odasına gelen öğrencilerin kendisine bugüne kadar sigara içtikleri için pişman olduklarını söylediklerini, bir daha içmeyeceklerinin sözünü verdiklerini dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir