Okulda Gördüğünüz Dersler Gerçek Hayatta Ne İşinize Yarayacak?

 > -

Okulda gördüğünüz dersler ne işinize yarayacak? İşte cevapları...

Sekiz sene ilköğretim, dört sene lise, dört sene de üniversite... Onlarca ders, onlarca macera. Eminiz birçok kişi gibi siz de okul sıralarında, 'bu dersi de görmesek olmaz mıydı', 'gerçek hayatta bunlar ne işimize yarayacak' diye düşünmüşsünüzdür. 

İşte ilkokuldan üniversiteye, en önemli derslerin gerçek hayattaki kullanım alanları...

1. Ortamlarda TDK'yı temsil edip prim yapmak için Türkçe!

Savunmasız şekildeki dahi anlamında olan da ve de'yi korumak, ortamlarda 'dostum bu birleşik yazılır, bir öğrenemediniz şu işi' şekli yapmak için ortalama bir Türkçe bilgisi yeterli.

Eğer bu dersi iyi takip ettiyseniz, da ve de üzerinden prim yapabilirsiniz. İşi ilerletip Türk Dili ve Edebiyatı okursanız birkaç, birşey ve bugün üzerinden de şovunuzu sürdürebilirsiniz!

2. Resim: Betona KRAL DEVRE yazarken farkınızı ortaya koyun

Betona tarih yazmak, askerlik zamanı tertip yazmak moda. Ancak neden siz diğerlerinden daha iyi olmayasınız? İşte bunun için resim öğreniyoruz. Betona yazı ya da şekil çizerken, tozlu araba camlarına yazı yazarken daha iyisi için, herkesi hayran bırakmak için resim dersi şart.

3. Memleket meselesi tartışmalarında en büyük avantajınız: Tarih

1600 yılındaki savaşı bilmek ne işimize yarar diye düşünmeyin. Sonsuza doğru giden memleket meseleleri tartışmalarında tarih bilen kazanıyor.

Kimsenin beklemediği anda çıkıp 'sanırım Ankara savaşında yaşananları bilmeyenler var' diyerek kısa bir özet geçebilir, avantajı alabilirsiniz.

4. Matematik: Optimal alışverişin yolu

Matematik, kısıtlı bütçeyle ideal bir alışveriş yapmak, parayı verimli kullanmak için faydalandığımız bir derstir. 

Ne işime yarar demeyin, elbet yarar.

5. Mat 2: İyi bir alışveriş değil, daha iyi bir alışveriş için ileri düzey matematikle artık herkes mutlu

20 liranızla yalnızca bir ekmek, sigara, yoğurt ve tavuk değil, kalan son 75 kuruşu da değerlendirip 5-6 tane sakız almak istiyorsanız ilkokul matematik bilgisi yetersiz olabilir.

Bunun için, müfredatta Mat-2 isimli bir ders bulunuyor. Daha iyisini kim istemez ki?

6. Mat 3: Diferansiyel denklemler kullanarak 20 liranızla 50 liralık alışveriş yapabilirsiniz desek?

Tabii ki yapamazsınız. Ama bütçenize denk bir şekilde kampanyaları sisteme dahil edip, elma alırken fazla ağırlık yapmasın diye elmaların sapını koparıp maksimum alışverişi Mat-3 ile yapabilirsiniz.

Trigonometrik fonksiyonlar ve hatta sonrasında integral, türev hepsini kullanarak ellerinizde iki dolu poşetle, yüzünüz gülerek marketten ayrılmanız mümkün.

7. Fizik: Yumruk atma makinesine nereden vurursanız 900 puan yaparsınız?

Arkadaşlarınız 'hadi gelin bi yumruk atalım kim sağlammış görelim eheheh' dediğinde, bu yumruk makinesinde hep düşük puan yaptığınız için üzülüyor musunuz?

Fizik dersini ne için öğrendik? En ideal yumruk atma yerini bilmeniz gerekiyor, eğer 700 altında puan alıyorsanız lisedeki fizik öğretmeniniz kimdi diye sorarlar.

8. Akışkanlar mekaniği: Çantanıza koyduğunuz suyun sızmasını önleyin

Birçok üniversitelinin en belalı dersi akışkanlar mekaniği. Peki bu dersi bize boşuna mı gösteriyorlar?

Eğer bu ülkeye mühendis olarak hizmet etmek istiyorsanız, bir yolculukta çantanızdaki suyun ya da diğer akışkanların sızıp, elbiselerinizi mahvetmemesi için onların mekaniğini bilmeniz gerekiyor.

9. Olasılık: Başarılı bahisçilerin gücünün anahtarı

Dört tane Hollanda üst yazsak, son on haftada 7 maç üst bitmiş... 0.7. Demek ki dört tane yazsak, 0.24 yapar.

Demek ki 4 tane üst yazıp yaptığın kuponlardan her hafta oynasan ortalama her ay 1 kuponun tutabilir. Oran karşılamıyor, demek ki zarardayız. Tamam.

Pek kazandırmadı, ama gördüğünüz gibi olasılık yaptık.

10. İstatistik: Son ayakta Gülbatur koparır!

İstatistik dersi bize daha önce yaşanmış olayların verilerini anlamlı bir şekilde sunduğu için, biz de bu haftasonu kayinço ile ortak bir kupon yazdık. 

Ganyan bayisinde üzülen değil, sevinen olmak istiyorsanız yarış öncesi istatistikleri inceleyebilir, değerlendirebilirsiniz.

11. Ceza hukuku: Kalabalıkta yapılan artisliğin tenhada özrü olmaz

Suç kapsamı içine girecek faaliyetlerin hükümlerini vermenizde ceza hukuku işinize yarayabilir.

12. Borçlar hukuku: Ortamdan hızlı şekilde uzaklaşmak

Hukuk fakültesinde okutulan sıkıntılı bir ders olan borçlar hukukunun ilk aşaması, borç istendiğinde ortamdan uzaklaşmaktır. Bu ders bunu öğretir ve hukukçular bundan dolayı borçtan ötürü asla mağdur olmaz. 

Eğer uzaklaşmazsanız, borç verirsiniz. Geri alamazsınız ve hukuk süreci işler, bundan sonrası karışıktır. Örnek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her malvarlığı beyanında yer alan, 500 bin TL borç takıp giden adam.

13. Makro iktisat: Hesapta olacak şimdi bi 4 milyon TL...

Şeklinde makro iktisadi hayaller kurarken yardımcı olan derstir. Dünya büyük, millette ne makro paralar var, aklın almaz.

14. Mikro iktisat: Herkes bir lira verse?

Milyonlarca insan var, herkesin cebinde az çok bozuk bir şeyler var. Mikro iktisat üçün beşin hesabını yapmayı öğretir. 

Herkes bir lira koysa, beş lira koysa şöyle yaparız, böyle yaparız gibi uçuk şeylerden söz eder.

15. Devre analizi: Bizim Yavuz vardı 5. mangadan sahi o nerelerde?

Vefasız biri değilseniz, asker arkadaşınızı terhisten sonra da arar sorarsınız. Devre analizi de, bu etkinliklerde devrelerin analizini yapmaya yarar.

-Biz çok kral bölüktük be oğlum!

-Başkan bizim manga birlikte efsane oldu, daha bizim gibisi gelmez.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cember-kuyruk

Kendi dilini doğru öğrenmenin neresi prim yapmak oluyor? Israrla yanlış yazan insanlar cahil olmuyor da düzeltenler mi ukala oluyor? Ayrıca eğitim hayatında öğrendiğiniz şeyleri illa ki gerçek hayatta uygulamanıza gerek yok, öyle bir şey istiyorsanız gidin bir ayakkabıcının yanında çıraklık yapın tam işinize yarayacakları öğrenirsiniz. Eğitim beynin gelişmesini ve sürekli çalışmasını sağlamak içindir. Neye eğilimin olduğunu böylelikle yıllar içinde anlar ve ona göre mesleğini seçersin. Lise sondan arkadaşlarımın çoğunun sırf bu yüzden hedefi yoktu, zaten amaçları da okumak değildi ve hep bu sorunun arkasına sığınırlardı. Zaten bu ergenler bu sosyal medyadan ne okusa onu kendi görüşü haline getirip aylak aylak geziyorlar. Nitelikli insan sayısı azalıyor. Tamam ülkemizdeki eğitim sistemi iyi değil ama çabalayan insan sayısı da çok çok az.

kartalcannn

Al abi bi Snickers ye...

Gizli Kullanıcı

Yine okulda öğrendiklerim de öğreneceklerimin de bir b-ka yaramadığını tekrar hatırlatan bir çalışma olmuş tebrikler editör kardeş.

caglar.zeppelin

Hemen prim yapayım. Sevgili Onedio; "birşey" değil, "bir şey" olacak. "şey"ler ayrı yazılır.

ordinarium.persona

La olm adam atıştırmalık bişeyler hazırlamış "aydın kitle" de gelip eleştirmiş.Hıamına

uburoi4ever

''Life is a math equation. In order to gain the most, you have to know how to convert the negatives in to positives.'' (İngilizce+matematik dersinin faydaları)

Görüş Bildir