Okul Yerine Pamuk Tarlasına Gidiyorlar

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Okul Yerine Pamuk Tarlasına Gidiyorlar

Okul Yerine Pamuk Tarlasına Gidiyorlar

Mardin Valisi Turhan Ayvaz’ın eşi Fatma Ayvaz, pamuk tarlalarına giderek, okula gitmeyen çocuk yaştaki kız ve erkek çocuklarının ailerinin ikna etmeye çalışıyor.

Mardin Valisi Turhan Ayvaz’ın eşi Fatma Ayvaz, aileleri tarafından okula gönderilmeyerek pamuk tarlalarında çalıştırılan çocukların okula kazandırılması amacıyla çalışma başlattı. Derik, Mazıdağı, Nusaybin, Kızıltepe, Dargeçit, Savur, Ömerli ilçelerindeki pamuk tarlalarına gidip, aileleri ikna etmeye çalışan Fatma Ayvaz, son olarak merkeze bağlı Küçükköy yakınlarındaki pamuk tarlasına gitti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mehmet Şirin İmrak ile birlikte pamuk tarlasında çalışan çocuklarla görüşen Ayvaz, eğitimli olmanın, okula gitmenin önemini anlattı. Köy muhtarlarına ve aile reislerine çağrıda bulunan Fatma Ayvaz, şunları söyledi: “Bugün bölgede olan olayların nedeni, cahalet ile birlikte, anne ve babaların çocuklarını okullara göndermemesi, özellikle küçük yaşta kızların evlendirilmesidir. Çocuklar okullara gönderilmeyince cahil kalıyor. Kız çocukları, küçük yaşta evlendirilmesi ise o ailenin en büyük günahı. Küçük yaşta kız çocuklarını evlendirenler büyük günah işlemiş olur, bunu din adamlarından ve okumuş aydın insanlardan sorabilirler. Okullara gönderilmeyen minik kızlarımızın ailelerine bunları anlatarak, bu günahı ve cehaleti engellemek gerekir. İl, ilçe, belde ve köylerdeki muhtarlar, çocukların okula gönderilmesi konusunda çalışma yapabilir. Köylerdeki ve mahallelerdeki camilerde imamlar, okumanın yararlarını herkese anlatabilir.”

Vali eşinden yardım istedi

Tarlada çalışan çocuklar da köle gibi çalışmaktansa akranları gibi okula gidip, okumak istediklerini ancak aile büyüklerinin buna izin vermemesinden yakındı.

14 yaşındaki Turan Ulaş, ortaokulu bitirdikten sonra babasının kendisini okula göndermediğini belirterek, “Babamın maddi durumu iyi değildi. Beni ortaokuldan sonra göndermedi. Şimdi tarlada çalışıyor ve günlük 30 TL kazanıyorum. Kim okula gitmek istemez, ben de liseyi bitirip, üniversiteye gitmek isterim ama imkanımız yok” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınMardinanne
Görüş Bildir