Görüş Bildir

Okuduğunuz Anda 'Yok Artık!' Diyeceğiniz Birbirinden İlginç 17 Fobi

Anasayfa > Cafe

Dış etkenlerden dolayı algıladığımız rahatsızlık hissi ve olumsuz durumlar korku olarak tanımlanmaktadır. Yaşanılan korku durumuyla birlikte günlük hayatın sekteye uğraması ise bu durumu fobi olarak açıklamaktadır. Neredeyse herkesin korktuğu en az bir durum söz konusudur. Fakat bazı insanlar alışılmışın dışında birçok korku çeşidine yani fobiye sahip. Okuduğunuz anda gözlerinize inanamayacağınız, birbirinden ilginç ama gerçek 17 fobi çeşidi! 👇

1. Koumpounophobia: düğmelerden korkma

1. Koumpounophobia: düğmelerden korkma

Koumpounophobia yani düğmelerden korkma fobisi, sandığınızın aksine oldukça yaygın bir fobi çeşidi. Bu fobiye sahip kişiler düğmelerden birden fazla nedenden dolayı korkmakta ya da iğrenmektedir. Bu fobiye sahip kişilerin bir kısmı düğmelerin dokusundan rahatız olurken, bir diğer kısmı ise düğmelerin kirli olduğunu düşünüyor ve tiksiniyor. Bir başka korku nedeni ise düğmelerin yanlışlıkla yutulabilir olmasından kaynaklanıyor. Bu korkuyu duyan kişiler düğme yutmaktan ve benzeri küçüklükteki nesnelerden korkuyor.

2. Ablütofobi: yıkanmaktan korkma

2. Ablütofobi: yıkanmaktan korkma

Ablütofobi yani yıkanmaktan korkma durumu, çocuklarda ve kadınlarda sıklıkla görülen bir fobi çeşididir. Yıkanmaktan korkan kişiler, derin bir endişe ve tedirginlik hali yaşar. Aynı zamanda nabız yükselir ve nefes darlığı yaşanmaya başlar. Ablütofobi fobik kişiler, yıkanmamaktan memnundur ve tedavi almaktan olabildiğince kaçar. Yıkanma zorunluğu hissettiklerinde ise büyük tepkiler göstermekten geri kalmazlar.

3. Amofobi: sivri cisimlerden korkma

3. Amofobi: sivri cisimlerden korkma

Amofobi yani sivri cisimlerden korkma durumu, sivri tüm nesneler için geçerli bir fobidir. Bu fobiye sahip kişi kalem, iğne, bıçak, şemsiye ucu ve benzeri sivri uçlu objelere karşı korku yaşar. Amofobi yaşayan kişiler sivri uçlu bir obje gördükleri ya da akıllarına getirdikleri anda rahatsızlık duymaya başlar. Sanılanın aksine bu fobi iğne olmaktan korkma durumu değildir.

4. Pupafobi: kuklalardan korkma

4. Pupafobi: kuklalardan korkma

Birer chucky olmamasına rağmen kuklalardan da korkan hatta bu durumu bir fobi haline getiren kişiler mevcut! Pupafobi tam da bu fobiye verilen ad. Bu fobiye sahip kişiler kukla görmekten korkuyor ve hayal etmekten dahi rahatsızlık duyuyor.

5. Arakibutirofobi: yer fıstığı yerken damağa yapışmasından duyulan korku

5. Arakibutirofobi: yer fıstığı yerken damağa yapışmasından duyulan korku

Belki de daha önce hiç duymadığınız ilginç fobilerden bir tanesi de Arakibutirofobi, yani yer fıstığı yerken damağa yapışmasından duyulan rahatsızlıktır. Bu fobinin görülme olasılığı bir hayli düşüktür.

6. Dekatriaparaskevifobi: ayın 13'ünün cuma gününe denk gelmesi üzerine yaşanan korku

6. Dekatriaparaskevifobi: ayın 13'ünün cuma gününe denk gelmesi üzerine yaşanan korku

Dekatriaparaskevifobi fobisi de diğer ilginç ve nadir görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bu fobiye sahip kişiler, ayın 13'ünün cuma gününe denk gelmesinden korkuyor ve tedirgin oluyor. Özellikle batıl inançları yüksek bölgelerdeki kişiler tarafından duyulan bu endişe hali, özgül yani basit fobiler arasında yer alır.

7. Fobofobi: korkmaktan korkma durumu

7. Fobofobi: korkmaktan korkma durumu

Fobofobi yani korkmaktan korkma durumu, bir veya birden fazla fobisi bulunan kişilerin yaşadığı rahatsızlık halidir. Korkmaktan korkan fobik kişiler sürekli endişe duyar ve odaklanma problemi yaşar. Bu kişiler takıntılı halleri ile dikkat çeker. Fobofobinin tetiklenme durumu, kişinin günlük hayatındaki hatırlatıcılara bağlıdır. Fobik kişinin yaşadığı travmalar, tetikleyici roldedir.

8. Lökofobi: beyaz renkten korkma

8. Lökofobi: beyaz renkten korkma

Her şeyin bir sebebi var ki korkuluyor. Peki bir renkten korkulur mu? Evet, renklerden dahi korkan ve bu korkuyu bir rahatsız haline getiren kişiler var. İyi olanı tasvir ederken kullanılan beyaz renk, şaşırtıcı bir biçimde fobi çeşidi. Lökofobi durumuna sahip kişiler beyaz renkten korkuyor!

9. Bromidrosifobi: vücut kokusuna duyulan korku

9. Bromidrosifobi: vücut kokusuna duyulan korku

Hemen hemen herkesin hoşlanmadığı bir durum olan vücut kokusu bazı kişiler için adeta bir işkence! Bromidrosifobi yani vücut kokusundan duyulan rahatsızlık, özgül fobi çeşitleri arasında yer alıyor. Bu fobiden muzarip kişiler, korku duydukları esnada birden fazla rahatsızlık durumu sergiler.

10. Jinefobi: kadınlardan korkma durumu

10. Jinefobi: kadınlardan korkma durumu

Jinefobi yani kadınlardan korkma durumu, bir sosyal fobi çeşididir. Sanılanın aksine nefret bazlı bir fobi değildir. Bu korku genellikle erkeklerde görülür. Kadınlardan korkma durumunu yaşayan kişiler, kadınlardan uzak durur hatta yan yana gelmekten olabildiğince kaçınır.

11. Megalofobi: devasa büyüklükteki şeylerden korkma

11. Megalofobi: devasa büyüklükteki şeylerden korkma

Çocuk yaşlarda görülen büyük cisimlerden korkma durumu, yaş büyüdükçe azalır ve yok olur. Fakat bu durumu hayatları boyunca yaşayan kişiler var! Megalofobi durumunu yaşayan kişiler, devasa büyüklükteki cisimlerden korkuyor ve yanlarından dahi geçmek istemiyorlar. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, gökdelen vb. yapıların yanından geçmez.

12. Nelofobi: camdan korkma durumu

12. Nelofobi: camdan korkma durumu

Şaşırtan bir diğer fobi çeşidi ise Nelofobi! Nelofobi durumunu yaşayan kişiler camdan korkuyor. 😱

13. Papirofobi: kağıttan korkma

13. Papirofobi: kağıttan korkma

'Kim korkuyor bunlardan?' dediğinizi duyar gibiyiz. Papirofobi yani kağıttan korkma, bu rahatsızlığa sahip kişiler tarafından oldukça rahatsız edici bir durum. Evet, bildiğimiz kağıt! 🙄

14. Pogonofobi: sakaldan ve sakallı kişilerden korkma

14. Pogonofobi: sakaldan ve sakallı kişilerden korkma

Pogonofobi rahatsızlığı bir diğer tanımı ile sakaldan ya da sakallı kişilerden korkma durumudur. Bu fobiye sahip kişilerin, çocuk yaşlarda sakallı bir kişiden yana kötü şeyler yaşamış olabilme ihtimali yüksektir.

15. Kronomentrofobi: saatlerden korkma

15. Kronomentrofobi: saatlerden korkma

Kronomentrofobiye sahip kişiler, saatlerden korkuyor! Her yerde bulunan ve hatta aksesuar olarak kullanılan saatlerden korkmak, bu fobiyi yaşayan kişiler için oldukça zor.

16. Pedofobi: çocuklardan korkma

16. Pedofobi: çocuklardan korkma

Pedofobi yani çocuklardan korkma durumu, günümüzde tedavi edilebilen fobiler arasında yer alıyor. Bu rahatsızlığa sahip kişiler genellikle etraflarında çocuk ya da bebek görmek istemiyor.  Aynı zamanda Pedofobi kişiler eğitim-öğretim alanlarında meslekler yapmada zorluk çeker.

17. Peladofobi: kel insanlardan korkma

17. Peladofobi: kel insanlardan korkma

Peladofobi yani kel insanlardan korkma durumu, aynı zamanda kel kalmaktan da korkma rahatsızlığıdır. Bu fobiye sahip kişiler, diğer fobilerin nedenleri gibi çocukluk yaşlarında kellik yaşayan kişilerle ilgili aralarında geçen herhangi bir durum ya da etkilenme hali olabilmektedir. 

Siz bu fobiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın...

Bu içerikler de ilgini çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
11
9
7
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Art Ankara

Bu kelden korkmayan yoktur sanırım :D

Furkan Ciftci

17. sirma sacli olsaydi da tir tir titretirdi bizi

TC Elif Akbelen

Tripofobi var bir de. Noktalı benekli delikli yüzeylerden korkmak. Benim kızım ve oğlumda var bu fobi. Asla bakamıyorlar ve gördükleri an'da kaşınmaya başlıy... Devamını Gör