Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oktay Vural: 'Biden Çözüm Süreci İçin Çöpçatanlığa Soyundu'

Anasayfa > Gündem

Devlet Bahçeli'nin rahatsızlığından dolayı MHP kürsüsüne çıkan Grup Başkanvekili Oktay Vural, 'Cumhurbaşkanı Leyla Zana ile görüşmemeli' dedi ve 'Dolaba koyduğunuz bu süreci çöp kutusuna atın. Cumhurbaşkanı Türk Milleti diyemeyen biriyle ne görüşebilir? Gelin bundan vazgeçin' ifadelerini kullandı. ABD Başkan Yardımcısı Biden ile neden görüşmediklerine de değinen Vural çözüm sürecinin Biden'ın arabulucuğuyla derin dondurucudan çıkarıldığını söyledi ve ekledi: 'Sürecin devamı için çöpçatanlığa soyunmuştur.'

MHP'de 19 yıl sonra bir ilk yaşanarak, ilk defa Genel Başkan yerine bir başka isim konuştu. 

Bahçeli yerine partisinin grup toplantısında konuşan Oktay Vural'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Şu 26 günde 17 polisimiz, 14 askerimiz ve 1 korucumuz olmak üzere toplam 32 şehidimiz vardır. Terör örgütüne karşı güvenlik güçlerimizin yürüttüğü mücadele muhakkak başarıya ulaşacak ve bölücü terör örgütü bertaraf edilecektir, buna inancımız tamdır. Yeter ki yine gaflete düşülmesin, yeter ki devleti yönetenler yine uyumasın.

'Yıllardır ihmal ve tavizler milletimize pahalıya mal olmuştur'

'Yıllardır ihmal ve tavizler milletimize pahalıya mal olmuştur'

Yıllardır ihmal ve tavizler milletimize pahalıya mal olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı 24 Ocak'ta Kayseri Ticaret Odası'nda şunları söylemiştir; ''Müttefiğimiz, dostuğumuz, ortağımız dediğimiz devletlerin de aralarında bulunduğu kimi ülkeler ısrarla terör örgütünün gerçek yüzünü görmüyor, görmek istemiyor. Hem de bizimle başbaşa oturup konuştuğumuzda ne demek tabi ki ismini vermeyeceğim bölücü terör örgütü evet bu bir terör örgütü diyor. Madem böyledir o zaman çık açıkça tavrını koy.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözleri üzerine bir de akrep- kurbağa hikayesini anlatarak, akrebimin yapısı bu eninde sonunda zehrini akıtır diyerek, terör örgütlerinin de akrep gibi olduğunu, ısıracağını söylüyor. Aslında sayın Cumhurbaşkanının bu tespitlere geldiğinden memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Keşke 7 Haziran'a kadar ısrarla terör örgütünün gerçek yüzünü görmeyenleri, terör örgütüne karşı kimin tavır koymadığını da belirterek iğneyi kimleri batırmamız gerektiğini de açık yüreklilikle paylaşsaydı. Şüphesiz Cumhurbaşkanının çözüm süreci ve açılımının geldiği noktayı değerlendirirken aynı gaflete sözde açılım ve çözüm süreci bataklığına saplanmaması gerektiği dersini de çıkarmış olduğunu düşünmek isteriz.

'İmralı'daki akrebe elini uzatan kimdi?'

'İmralı'daki akrebe elini uzatan kimdi?'

Şimdi ben milletime sormak istiyorum, ''analar ağlamasın'' diyerek İmralı'daki akreple görüşmelerin başladığını ilan eden kimdi? Öcalan dediğiniz adam bebek katili falan demiyor ama bunları da söylemek lazım, Nevruz'da uzattığı eli havada bırakırsak bunun vebali altında kalırız diyerek terörist başını övenlere akıl danışan ve İmralı'daki akrebe elini uzatan kimdi?

'PKK'yı aklayanlar kimin yandaş yazarıydı?'

PKK bir terör örgütü değildir, Öcalan'a terörist demek denize göl demek gibi bir şeydir diyerek PKK'yı aklayanlar kimin yandaş yazarıydı? Abdullah Öcalan'ın mesajları bizim düşüncelerimizdir diyen yıkımdan sorumlu bakan kimin bakanıydı? Dağa çıkışlar eskiye oranla daha nitelikli hal aldı, Öcalan'ı da zor duruma düşürdüğünüzü bilmiyorsunuz, siz kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz da Öcalan'ı itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz diyen kimin Başbakan yardımcısıydı? PKK ve IŞİD terör örgütü değil, politik hareketlerdir diyen kimin milletvekiliydi? PKK Kürdistan için silah kullanabilir diyen vekil kimin vekili?

'Bu akrebin bu milleti sokacağı bilinmiyor muydu?'

Analar ağlamasın edebiyatıyla PKK şehirlere bombalar koymasına, anaları ağlatmasına göz yumarken bu akrebin bu milleti sokacağı bilinmiyor muydu? Kimi, kime şikayet ediyorsunuz? Terörü meşrulaştıran, cesaretlendiren bu terör akrebini bünyemizin zehirlemesine yol açan kim? Askeri kışlasına, polisi karakola mahkum ederken, teröristi sokaklara terk eden siyaset taciri kim?

'PKK'nın şehirleri ele geçirmesine göz yuman kim?'

'PKK'nın şehirleri ele geçirmesine göz yuman kim?'

PKK'nın silah stoklamasına, alan hakimiyeti kurmasına, şehirleri ele geçirmesine göz yuman kim? Ancak yaşananların ''kandırıldık'' denecek ve üstü örtülecek basit bir ihmalin sonucu olmadığı ortadadır. Bunca badirenin, gözyaşının, kahraman güvenlik güçlerimizin can kaybının bir sorumlusu olmalıdır. Siz şehit haberlerinin yürekleri dağladığı bu ortamda hükümet tarafında bir utanma, arlanma hissi görebiliyor musunuz? Ben görmüyorum. Siz terörün sokaklarda cirit attığı bu kaosta hükümet üyelerinde bir mahcubiyet görüyor musunuz? Ben görmüyorum. Her rezaleti kandırılmış olduklarına bağlayan vicdan tutulması dışında hesaba hazır olduğunu açıklayan sorumluluk sahibi bir siyaset adamı görüyor musunuz? Ben görmüyorum.

'İmralı tutanaklarının bir kısmı çıktı'

Her şey zamanla ortaya çıkıyor. PKK ile görüşmeyiz diyerek bunu haysiyet durumu yapanlar sonra görüştüklerini itiraf etmek zorunda kaldılar. Maalesef Türkiye bu süreçte vahim hatalar yapmış, bu hatalar bir bir ortaya çıkmıştır. İmralı tutanaklarının bir kısmı çıktı, şimdi de İmralı tutanaklarının tamamı Avrupa basınında yayınlanmış durumdadır. Bazı gazeteler bu tutanaklardan akla durgunluk veren pasajlar yayınlamışlardır. Bu tutanaklara göre, Erdoğan Başbakanken HDP'li bir siyasetçiye diyor ki, bana ne yapacağımı söylüyorsun, söyleyeyim her şeyi yapacağım. Bir zamanı var ve bu konuda Apo'yla anlaştım. 

'Apo diyerek seslendikleri bebek katiliyle ne konuşulmuştur?'

İddia bu. Bizim terörist başı dediğimiz, İmralı canisi dediğimiz onlarınsa Apo diyerek seslendiği bebek katiliyle ne konuşulmuştur? Hangi konularda anlaşmışsınızdır? Eğer bunlar doğru değilse çıkın konuşun, yayını durdurmak için  girişimde bulunun. AKP, İmralı canisine örgütünü yönetmek konusunda icazet vermiş, göz yummuştur. Tutanaklardan bu anlaşılmaktadır. 

Hükümet güvenlik güçlerimizin elini ayağına pranga vurmuştur. Güvenlik güçleri PKK'ya karşı operasyon yapmak istemiş ama hükümet buna direnç göstermiştir. 

Terörle mücadele anlık değildir. Alan hakimiyeti sağlanana kadar buralarda terör unsurlarının yer almamasına yönelik tedbirler almalıdır. Önleyici bir terörle mücadelenin sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede bölge halkının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak tedbirler güvenlik şemsiyesi altında alınmalıdır.

'Leyla Zana ile görüşmesini çözüm sürecini tekrar ısıtma süreci olarak görüyoruz'

'Leyla Zana ile görüşmesini çözüm sürecini tekrar ısıtma süreci olarak görüyoruz'

'Asla görüşmem' Sayın Cumhurbaşkanı'nın Leyla Zana ile görüşmesini çözüm sürecini tekrar ısıtma süreci olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı 'Türk Milleti' diyemeyen biriyle ne görüşebilir? Gelin bundan vazgeçin. Terör örgütü uzantılarıyla görüşmeyin. PKK bölücü, aşağılık bir terör örgütüdür.

'Akademisyenlerin imzaladığı manifesto kapkara bir lekedir'

'Akademisyenlerin imzaladığı manifesto kapkara bir lekedir'

Akademisyenlerin imzaladığı manifesto üniversite tarihimizde düşülmüş kapkara bir lekedir. Bu zevat arasında yer alan bazı kişilerin daha düne kadar çözüm sürecinde devleti yönetenlerin aklına danıştıkları kişiler oluşu da bir ibret vesikası olarak tarihe geçecektir. Şimdi sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanına sesleniyorum, sözde akademisyen bildirisine koyduğunuz tepki kadar vatansever akademisyenlere de desteğinizi ifade etmenizi bekliyoruz. Aydınlara da sahip çıkınız. 1128 sözde aydının özde ihanet bildirisine karşılık 2777 vatansever Türk aydınının bildirisine sahip çıkıyor musunuz? Destekliyor musunuz? Bizler bu bildirinin altına imzamızı ve irademizi ortaya koyuyoruz. Siz ne yapacaksınız?

'Böyle bir yuvarlak masadan Türkiye'nin hayrına ne çıkabilir?'

'Böyle bir yuvarlak masadan Türkiye'nin hayrına ne çıkabilir?'

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın görüşme talebini, toplantıya katılanlar, toplantının içeri nedeniyle reddettik. Böyle bir toplantıyı MHP'nin duruşuna uygun olmadığını dile getirdik.

ABD'nin PYD'ye silah yardımı yapması müttefikliğe uygun mudur? Türkiye'nin birkaç yüz kilometre ötesinde ne işi var diyenler, ABD'nin onbinlerce kilometre ötede ne işi olduğunu sormak isterdim Biden'a. Türkiye'de Kürdistan diye bir yer yoktur, olmayacaktır. 

Böyle bir yuvarlak masadan Türkiye'nin hayrına ne çıkabilir? Çözüm sürecinin devamı için çöpçatanlığa soyunmuştur. Biden'ın arabulucuğuyla derin dondurucudan çıkarıldı.  

PYD'nin terör örgütü olmadığını ifade etmiştir. Biden Türkiye'nin nasıl bir anayasa yapacağını söylemiştir. Başkanlık ve özerklik masallarının eskizleri yapılmıştır. Yabancı bir devlet adamı sizin yapılanmanızı anlatıyor, PYD'yi savunuyor hiçbir itiraz olmuyor. Hiçbir yetkili Kürdistan diye bir yer yoktur diyemiyor. Bu yeniden çözüm masasına oturmak için yapılan antremanlardır. 

Bu topraklarda Kürdistan gibi bir ucubenin kurulmasına izin vermeyeceğiz, o paçavranın dalgalanmasına izin vermeyeceğiz.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
8
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?