Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oktay Vural: Belgeler Somut Bir Şekilde Ortaya Konmalı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Oktay Vural: Belgeler Somut Bir Şekilde Ortaya Konmalı

Oktay Vural: Belgeler Somut Bir Şekilde Ortaya Konmalı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'daki darbenin arkasında İsrail olduğuna ilişkin sözlerini hatırlatarak, "Bütün bunların delilleri daha somut şekilde ortaya konulmalıdır" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Vural, ilk olarak Başbakan Erdoğan'ın diktatörlük ile ilgili açıklamasını değerlendirerek, "Yani Recep Tayyip Erdoğan'a şükretmek lazım, yoksa sallandırır bizi. Sallandırılmadığımız için Türkiye'de çok demokratik bir ortam var demek ki. Sallandırmadıkları için dua edin. Türkiye'de adam sallandırılmadığı için Türkiye demokratik bir ülke. Şu zihniyete bakın. Önce kendilerini sorgulasınlar. Bir taraftan Cumhurbaşkanı, 'sandık her şey değildir' diyor diğer taraftan Başbakan 'sandık milli iradenin ta kendisidir' diyor. Bir anlaşın bakalım, demokrasi nedir? Özgürlüklerimize yönelik kısıtlama varsa, ötekileştiriliyor ve susturulmak isteniyorsak, tehdit ediliyorsak, sanatçılar, iş adamları, medya tehdit ediliyor ve yönlendiriliyorsa, sivil toplum örgütleri eleştiremiyorsa, meslek örgütlerinin kaynakları kesiliyorsa, muhalefet Meclis'te susturuluyorsa, yargı yürütmenin emrindeyse; soruyorum, bunun neresi ileri demokrasi?" dedi.

Türk Dil Kurumu'nda diktatörlük kelimesinin anlamı olarak "Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse" olduğunu hatırlatan Vural, şöyle devam etti: "Vatandaşın hürriyeti bu güçler tekelinde yok edilmektedir. Bütün bunlar karşısında, Mısır'daki darbeye karşı çıktı diye demokrasi havarisi olarak 'helal olsun' mu diyeceğiz? Bizi sallandırmıyorlar, o zaman Türkiye'de dikta yok' demek yerine özgürlüklerimizi, hürriyetlerimizi sallandırıyorlar mı buna bakmak lazım. Bilgi alma, eleştirme, eşit şekilde ihalelere girme özgürlükleri sallandırılıyor mu bakmak lazım. İnsanın hayat biçiminden dolayı dışlanması, yargılanması da bir bakıma insanın sallandırılmasıdır." Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, kendisine yönelik saldırıda bulunan kişinin serbest bırakılmasına ilişkin açıklamasını "Bu saldırı kesinlikle kabul edilebilecek bir hareket değil. Ama 'yargı paketlerini güçlendiriyoruz' diye çıkanlar, bu olay karşısında 'böyle yargı olur mu?' demek durumunda kalıyorlar. HSYK, Başbakan Yardımcısı'nın bu ifadeleri karşısında savunma mekanizması geliştiriyor. Böyle bir zihniyet olur mu? HSYK, Bekir Bozdağ'ın, hakim ve savcıları tehdit ederek 'O hakimler yumruk yediğinde' ifadesini kullandığı için tepki göstermeli ve açıklama yapmalıydı" sözleriyle değerlendiren Vural, Abdullah Öcalan'ın geniş bir odaya taşınmasını da şu sözlerle değerlendirdi: "Herhalde bu taşınmadan dolayı bir hediye ile de gider AKP. Bir yeni ev hediyesi götürürler herhalde. Yetmedi, Öcalan'ı ipten kurtardılar. MHP'nin 'hayır' dediği idamın kaldırılmasına 'evet' diyerek Öcalan'ı ipten kurtardılar, ağırlaştırılmış müebbet hapse çevirdiler. Ne ağırlaştırılmış müebbet hapsi, her gün hafifleştirilen bir müebbet hapis. Adım adım. İmtiyazlı bir mahkum statüsüne yükseltiliyor. AKP, Öcalan'ı memnun etme gayretine girmiştir. Hukuk devleti için utanç verici tablolar. Ağırlaştırılmış müebbet hapis yoktur artık, kimseyi kandırmasınlar. Yavaş yavaş orayı ev haline dönüştürüyorlar."

-"DELİLLERİ SOMUT ORTAYA KOYMALIDIR"-

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağİsrailMilliyetçi Hareket PartisiMısırRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir