Öksürdükten Sonra Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenini Merak Ediyor musunuz?

53PAYLAŞIM

Öksürükle birlikte ağızdan gelen kan, oldukça korkutucu bir durum olabiliyor. Peki bu durum bir şeylerin habercisi mi, yoksa arada gerçekleşen ve çok korkulacak bir şeyin olmadığı bir durum mu?

Öncelikle belirtelim; öksürürken kan gelmesi, her halükarda ciddiye alınması gereken bir durum.

Boğaz enfeksiyonu veya bademciklerin kanaması sonucu oluşabilen bu durum, eğer göğüs ağrısıyla birlikte meydana geliyorsa çok daha ciddi sağlık sıkıntılarına işaret ediyor olabilir.

Öksürükle gelen kan ağız, boğaz ya da gastrointestinal sistem kanaması ile aynı değil.

Nitekim genellikle hava ve mukus ile karışık olduğundan, köpüklü bir görünüme sahiptir. Renk olarak ise kan pas rengi olmasına rağmen, genellikle parlak kırmızıdır ve tuzlu bir tadı vardır. Bazenleri, mukus içinde sadece kan çizgileri bulunabilir.

Durum ciddiye alınmazsa zamanla miktarı artabilecek olan kan, soluk borusunu tıkayabilir.

Bu durumda kişi kendi kanıyla boğularak ölebilir.

Uzmanlara göre çıkarılan kan bulantı ile gelmişse, kusmuk ile karışıksa veya kahverengi ise, büyük ihtimalle mideden geliyor oluyor.

Bunun tersine çıkan kan öksürükle gelmişse, balgamla karışıksa veya kırmızı renkteyse büyük ihtimalle akciğerden geliyor oluyor.

Peki kanlı öksürük, nelerin belirtileri olabilir?

Olası hastalıkların en başında akciğer kanseri, bronşit, akciğerde ödem veya kan pıhtılaşması, tüberküloz, damar iltihabı, larenjit, kistik fibrozis gibi son derece ciddi ve tehlikeli sağlık sorunları geliyor.

Yani her ne kadar basit bir boğaz tahrişi nedeniyle kan öksürüyor olabilirseniz de, durumu şansı bırakmayıp doktora görünmek en iyi çözüm gibi duruyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi; göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, ateş ve idrar ya da dışkıda kan gibi belirtiler de bulunuyorsa durum sandığınızdan çok daha ciddi olabilir.

Özetle, tıpta hemoptozi olarak bilinen kan öksürmesi, asla hafife alınmayacak bir sağlık sıkıntısı.

Dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kalındığınızda, ciddi olmadığını düşünmek gibi bir hataya düşmeden hemen doktorunuza görünün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

hayır etmiyoruz

Gizli Kullanıcı

Ben de hiç olmadı, olanlara da Allah şifa versin

asgarovaa

Aynen..

Gizli Kullanıcı

Aynen...

eziyet

yeşilçamda agzından kan geldiyse ince hastalıktı

Görüş Bildir