Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğretmenler Serbest Kıyafetle Derse Girdi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Öğretmenlerden 'Serbest Kıyafet' Eylemi

Okullarda 1982 yılından bu yana uygulanan öğretmenlere yönelik kılık kıyafet zorunluluğuna tepki gösteren öğretmenler, derslere serbest kıyafetle girdi. İmam hatip lisesi öğretmenleri de bugün baş örtülerini çıkarmadı.

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi tüm eğitim çalışanlarının haklarının genişlemesi ve iyileşmesi için Merkez İmam Hatip Lisesi önünde 'Serbest Kıyafet Eylemi' yaptı. Türkiye'nin 81 ilinde aynı anda yapılan eylemde, öğretmenler 1982 yılında yürürlüğe giren kılık kıyafet yönetmeliğine tepki gösterdi. 2013 yılının ilk eylemine imza atan öğretmenlere teneffüs için mola veren öğrenciler de destek verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmenlerden Başörtüsü Yasağına Protesto

Eğitim Bir Sen İzmir Şubesi üyeleri, öğretmenlerle ilgili hala yürürlükte olan kılık ve kıyafet yönetmeliğini ve başörtüsü yasağını protesto etti.

Karabağlar İlçesi’ndeki Hatice Hanım İlköğretim Okulu bahçesinde toplanan sendika üyesi yaklaşık 100 kişi, ‘Başörtüsü inancımın gereğidir’, ‘Kadına en büyük şiddet, başörtüsü yasağıdır’ yazılı dövizler taşıdı.

"Eğitim Bir Sen olarak ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, işe ve derslere serbest kıyafetle giriyoruz. Çağdışı kılık ve kıyafet yönetmeliğini protesto ediyoruz. Bu yönetmelikle devlet memurlarına adeta üniformalı asker muamelesi yapılıyor. Başörtüsü yasağını getiren çağdışı bu yönetmeliği tanımadığımızı haykırıyoruz. Öğrencilerde tek tipçilikten vazgeçilmişken, eğitim çalışanlarının ense traşı, pantolonu, bıyığıyla ilgilenilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz. Başörtüsü yasağı hariç bütün sınırları geçersiz olan bu yönetmelik bir an önce değiştirilmeli. İktidar kendisinden beklenileni yapmalı ve yasakları meşrulaştıracak adımlar yerine, halkı özgürleştirecek adımlar atmalı. Bizler, eğitim çalışanlarının kılık ve kıyafet yönetmeliğinin acilen değiştirilmesini, başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını, ne giydiğimiz değil ne ürettiğimizle ilgilenilmesini istiyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmenler Serbest Kıyafetle Derse Girdi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaİzmirÖğretmen
Görüş Bildir