Atanamayan Öğretmene 'Müfettiş' Olma Umudu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Öğretmenler Vergi Müfettişi Olacak

Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında yapılan değişiklikle eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinden mezun olanlar da vergi müfettişi olabilecek.

Eğitim, fen ve edebiyat fakültesi mezunlarına Maliye’den müjdeli haber: Öğretmen atamaları yapılamadı ama vergi müfettişi olabilirler. Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan bir değişikle, fen edebiyat ve eğitim fakültesinden mezun olanlara vergi müfettişi yardımcısı olma kapısı açıldı. Kulislerde böylece 5 bin kişinin vergi müfettişi olarak alınacağı belirtiliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilen yurt içi ve yurtdışındaki öğretim kurumlarından birini bitirmiş olanlara vergi müfetttiş yardımcılığı sınavına girme şansı tanındı.

Giriş şartı değiştirildi

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ’nda vergi denetim birimlerinin birleştirilmesinin ardından oluşturuldu. Tüm vergi denetim görevi bu kurula verildi. Eskiden hesap uzmanı, maliye müfettişi, kontrolör gibi ayrı denetim birimleri vardı. Artık sadece vergi müfettişi unvanı var. Vergi müfettişi her türlü vergiyle ilgili denetim işini yapıyor. Vergi müfettişlerinin nasıl alınacağı ise 2011 yılında çıkarılan bir yönetmelikle belirlenmişti. Buna göre; siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya endüstri mühendisliği ile İşletme Mühendisliği Bölümlerinden mezun olanlar vergi müfettiş yardımcılığı sınavına girebiliyorlardı.

İşte bu yönetmeliğin ‘sınava giriş şartı’ başlıklı 12. maddesi değiştirildi ve “Siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile hukuk fakültelerinden veya mühendislik programları ile eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilen yurtiçi ve yurtdışındaki öğretim kurumlarından birini bitirmiş olmak” olarak yeniden yazıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Öğretmenvergi
Görüş Bildir