Öğretmen Atama Başvuruları Başladı

 > -

Öğretmen Atama Tarihleri

Öğretmen Atama Tarihleri

Öğretmen atamalarında tarihler belli oldu. Başvurular 3-9 Eylül tarihlerinde yapılacak. Atamalar 10 Eylül’de gerçekleşecek.

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmen Atamalarında Tarihler Belli Oldu

Öğretmen Atamalarında Tarihler Belli Oldu

Bir defada yapılacak en büyük atama özelliği taşıyan 40 bin öğretmenin ataması 10 Eylül'de.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinde konuya ilişkin yapmış olduğu basın açıklamasına şu şekilde:

  • Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere "ilk atama" yoluyla 40.000 kadrolu öğretmen ataması yapılacaktır. Buna ilişkin 2012-2 Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzu, Bakanlığımızın **http://www.meb.gov.tr**adresinden kamuoyuna duyurulacaktır. Başvurular, 03-09 Eylül 2012 tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacak olup, atamalar 10.09.2012 tarihinde bilgisayar ortamında gerçekleştirilecektir. Atanan öğretmenler, 11.09.2012 tarihinden itibaren göreve başlayacaklardır. Adaylar, tebligatı takiben Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce 12 - 16 Eylül 2012 tarihleri arasında uyum eğitimine alınacaklardır.

  • Mezuniyetleri itibarıyla, Sınıf Öğretmenliği alanından başka alanlara geçmek isteyenler başta olmak üzere il genelinde ihtiyaç duyulan alanlara alan değişikliği yapılacaktır. Buna ilişkin 2012 Yılı Alan Değişikliği Kılavuzu, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr adresinde kamuoyuna duyurulacaktır. Başvurular, 10-13 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacak olup, atamalar 14 Eylül 2012 tarihinde yapılacaktır. Atananlar, yeni görevlerine 17/09/2012 tarihinden itibaren başlayacaklardır.

  • 10 Mart 2012 tarihinde yapılan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerini Seçme Sınavı'ndabaşarılı olanların atamaları, önümüzdeki aylarda yapılacak olan eğitim kurumlarının norm güncelleme işlemleri tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecektir. Buna ilişkin Kılavuz, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr adresinde kamuoyuna duyurulacaktır.

  • Eş durumu atamalarında, eşlerden herhangi birinin ataması norm açığı bulunmaması nedeniyle yapılamamış ise, atanan eşin ilişik kesmemiş olması kaydıyla bir dilekçe ile başvurması ve il millî eğitim müdürlüğünce Bakanlığa bildirilmesi durumunda iptal işlemi gerçekleştirilecektir.

  • Zorunlu yer değiştirmeye tabi olan kamu personelinin öğretmen olan eşlerinin, 2012 yılı yaz dönemi özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında ataması yapılamayanların durumu Bakanlığımızca değerlendirilmekte olup, konuya ilişkin çalışmalar kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

'4+4+4'te 4 Nala Atama!

'4+4+4'te 4 Nala Atama!

4+4+4 ’ eğitim sisteminin, eğitim yılının ortasında gündeme getirerek yasalaştırılması ve geçiş dönemi öngörülmeyerek uygulamaya konulması nedeniyle eğitimde ortaya çıkan belirsizlikler, öğretmen atamalarında da adeta kaosa dönüştü. Yaz ataması kapsamında 40 bin yeni öğretmen alacak olan Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) bu öğretmenlerin atamasını, 1’nci sınıfların eğitim-öğretime başlayacağı 10 Eylül tarihinde yapacak; atanacak öğretmenler adeta ‘dört nala eğitim’ şeklinde 24 saat sonra da göreve başlayacaklar.

MEB özellikle atama bekleyen öğretmenlerin merakla beklediği 40 bin öğretmen kadrosuna atamaların ne zaman yapılacağını geçen yıllara göre gecikmeli olarak açıkladı. Geçen yıllarda Ağustos ayının sonu itibariyle genel ve özür grubu nakilleriyle ilk atamaları sonuçlandıran ve eğitim yılının başlangıcına yaklaşık iki hafta kala öğretmenlere ilişkin atama işlemlerinin tamamını sonlandırmış olan Bakanlık, bu yıl 40 bin yeni kadroya yapacağı atama işleminin tarihini 10 Eylül 2012 olarak duyurdu. Bu tarih aynı zamanda bu yıl ilkokul 1’nci sınıfların okula başlama tarihi. Aynı gün 1’nci sınıflar okula başlama heyecanı yaşarken, bu öğrencilerin öğretmeni olma ihtamili de bulunan adaylar Ankara ’da aynı saatlerde atanma heyecanı içinde olacak.

24 saat sonra göreve başlangıç

Bakanlık 10 Eylül’de bilgisayar ortamında atama yapacağı 40 bin kadro için başvuruları 03-09 Eylül 2012 tarihleri arasında elektronik ortamdan alacak. Hangi branşlara kaç öğretmen alınacağı ve atamada esas alınacak puanların yer alacağı kılavuz ise Bakanlığımızın http://www. meb .gov.tr adresinden duyurulacaktır. 10 Eylül’de ataması yapılan öğretmenlerin görev başlama tarihi ise bir gün sonrası, 11 Eylül olarak belirledi. Ankara ’dan ‘müjdeli’ haberi alacak olan öğretmenler bir gün sonra göreve başlayacak.

Haberin Tamamı İçin:

MEB Öğretmenin Değil 'Yandaş'ın Sesini Duydu

Tayinlerinde katı kurallar uygulayan iktidar, kendi vekil ve bakanlarının yakını olan öğretmenleri korudu.

On binlerce öğretmeni ve ailesini ilgilendiren eş durumu ve özür grubu tayinlerini, yaşanan tüm dramlara karşın katı kurallarla sınırlayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “48 şanslı öğretmeni” Ankara merkez ve taşra teşkilatında “görevlendirdi”. Görevlendirilenler arasında AKP’li bakanlar ve milletvekili yakınları da bulunuyor. Ömer Dinçer, bakanlık koltuğuna oturduktan sonra görevlendirmelere sıcak bakmadığını belirtmiş ve temmuz ayı başında bakanlıktaki tüm görevlendirmeleri iptal ederek başka okullarda ya da geçici görevle çalışan öğretmenleri okullarına döndürmüştü.

Dinçer, bakanlık koltuğuna oturduktan sonra öğretmenlerin asli kadrolarından başka kadrolara kaydırılmasına yol açan geçici görevlendirmeler konusunda net bir tavır takınmıştı. Bu kapsamda 21 bin 652 öğretmen bulunduğuna işaret eden Dinçer, bunlardan 3 bin 440’ının kadrosunun bulunduğu okul dışındaki okullarda, 4 bin 615’inin norm fazlası olduğundan diğer okullarda, 521’inin norm fazlası olduğundan il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde, 12 bin 593’ünün çeşitli nedenlerle diğer okullarda, 438’inin bakanlık merkez teşkilatında, 45’inin de başka ildeki okullarda görev yaptığını bildirmişti.

Referans güçlü olunca...

Ancak bakanın bu kararlı tutumu, aradan daha 1 ay geçmişken delindi ve ortaya yine Türkiye’ye özgü bir tablo çıktı. “Yüksek makamlarda tanıdığı olanlar” bu kuralı deldirdi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nce, Ankara Valiliği’ne gönderilen bir yazıda 48 kişinin Ankara’nın çeşitli okullarında görevlendirildiği bildirildi. Cumhuriyet’in ele geçirdiği 48 kişilik listede yer alan isimlerse dikkat çekici. Bunların arasında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yakını Kemal Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı, AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın yakını Aslıhan Akdoğan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in yakını Hatice Çelik, AKP Muş Milletvekili Faruk Işık’ın eşi Meral Işık da yer alıyor. Çok sayıda öğretmenin ailelerinin yanına gelebilmelerinin yolu olan özür grubu tayinlerinde bile sıkı davranan bakanlığın, 48 kişiye “geçici görevlendirme” yapmasının kamuoyunda sert tepki çekeceği ifade ediliyor.

‘Tepkiler büyümeli’

Listeyi değerlendiren Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

AKP Yakınları İçin Kadro Var!..

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in "geçici görevlendirmelere son" kuralının aralarında bakan ve AK Partili milletvekillerinin yakınlarının da bulunduğu 48 kişi ile delindiği iddia edildi.

Ömer Dinçer’in, temmuz ayının başı itibariyle de uygulamaya koyduğu ‘geçici görevle çalışan tüm öğretmenlerin okullarına dönmesi’ kararı delindi.

Radikal gazetesinden Can Güleryüz’in haberine göre çok sayıda öğretmenin ailelerinin yanına gelebilmelerinin tek yolu olan özür grubu tayinlerinde de bile sıkı davranan Bakanlık, 48 kişi için "geçici görevlendirme" yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nce, Ankara Valiliği’ne gönderilen bir yazıda 48 kişinin Ankara ’da Bakanlık merkez teşkilâtında görevlendirildiği bildirildi.

48 kişilik listede yer alan isimler ise dikkat çekici. Bunların arasında Sağlık Bakanı Recep Akdağ ’ın kayınbiraderi Kemal Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın danışmanı şu anda Ak Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın eşi Aslıhan Akdoğan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in akrabası Hatice Çelik, Ak Parti Muş Milletvekili Faruk Işık’ın eşi Meral Işık da yer alıyor.

"İhtiyacımız vardı"

Bakanlık yetkilileri, 48 kişilik geçici görevlendirme listesinde yer alan kişilerin, görevleri açısından merkez teşkilatta ‘ihtiyaç duyulan personel’ olduğunu belirterek, “Bu daha önce de görevlendirmeyle merkez teşkilatta bulunan kişiler. Bulundukları görevlerde kendilerine ihtiyaç olduğu için tekrar geçici olarak görevlendirildiler. Görevlendirme süreleri de yıl sonuna kadar 3 aylık bir dönemi kapsıyor” değerlendirmesi yaptı.

Bakanlığın savunmasına karşın listede daha önce Ankara ’da herhangi bir görevde bulunmayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in akrabası Hatice Çelik’in Adana ’dan Ankara ’ya bu yolla gelmesi çelişki olarak yorumlandı.

1 Temmuz miladı

Öğretmenlerin asli kadrolarından başka kadrolara kaydırılmasına yol açan ‘geçici görevlendirmeler’ Milli Eğitim’in kanayan yaralarından biri olarak kabul ediliyordu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından müdahale edilmiş, uygulama sonlandırılmıştı. Konuyla ilgili yazıda Bakan Dinçer, “01 Temmuz 2012 tarihi itibariyle her derece ve türdeki okul ve kurumlarda geçici görev (Görevlendirme) ile görev yapan tüm personelin görevlendirmeleri sona erdirilerek kadrolarının bulunduğu eğitim kurumlarındaki asli görevlerine döndürülmelerinin sağlanması yönünde ilgililere gerekli tebliğin yapılması ...” talimatını vermişti.

Çeşitli konuşmalarında da konuya değinen ve “Özellikle geçici öğretmenler konusunda karşı karşıya kaldığım göğüslemek zorunda kaldığım sorunları size anlatmak istemiyorum” diyen Dinçer rakamlarla bilgi de vermişti. Dinçer, bu durumda olan öğretmen sayısının 21 bin 652 olduğunu; bu öğretmenlerden 3 bin 440’ının kadrosunun bulunduğu okul dışındaki okullarda, 4 bin 615’in norm fazlası olduğundan diğer okullarda, 521’inin norm fazlası olup il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde, 12 bin 593’ün diğer sebeplerle diğer okullarda, 438’inin bakanlık merkez teşkilatında, 45’inin başka ildeki okullarda olduğunu açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmen Adayları Bu Habere Dikkat!

Milli Eğitim Bakanlığı, eylülde 40 bin atama yapacak. Başvurular, 3-9 Eylül'de atamalar ise 10 Eylül'de gerçekleştirilecek. Kontenjan kılavuzu ise 3 Eylül'de yayınlanacak. Hangi branşa kaç kontenjan ayrıldığı o kılavuzla netleşmiş olacak ama CNN TÜRK, bakanlığın en çok kontenjan ayıracağı 10 branşa ulaştı.

İşte MEB'in en çok kontenjan ayıracağı 10 branş:

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmen atama kılavuzu yayımlandı

MEB, 10 Eylül'de yapacağı 40 bin öğretmen ataması için başvuru kılavuzunu internet sitesinde yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10 Eylül'de yapacağı 40 bin öğretmen ataması için başvuru kılavuzunu internet sitesinde yayımladı. En çok kontenjan Türkçe, okul öncesi ile ilköğretim matematik öğretmenliği alanları için ayrıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Öğretmen atama başvuruları başladı

MEB'in 40 bin kadroya yapacağı öğretmen ataması için başvurular 9 Eylül'e kadar yapılacak. En çok kontenjan Türkçe, okul öncesi ile ilköğretim matematik öğretmenliği alanları için ayrıldı. Atamalar 10 Eylül Pazartesi günü yapılacak.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 40 bin kadroya yapacağı öğretmen ataması için başvurular başladı. Başvurular 9 Eylül Pazar gününe kadar yapılabilecek.

MEB, 10 Eylül Pazartesi günü okullardaki öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere ilk atama, açıktan ve kurumlar arası atama ile açıktan ilk, kurumlar arası ilk atama yoluyla toplam 40 bin 164 öğretmen ataması yapacak.

Atanan öğretmenler görevlerine 11 Eylül 2012 tarihinden itibaren başlayacak.

Atanma için gerekli koşulların ve başvuru işlemlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı, ''Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzu'' na bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek

Öğretmenliğe atama başvurusunda bulunacak adaylar eğitim kurumları arasından en fazla 25 okul tercih edebilecek.

Atamalar 100'ün üzerinde belirlenen alanlar için yapılacak. İlk atama yoluyla 37 bin 809, açıktan ve kurumlar arası atama ile bin 591, açıktan ilk, kurum içi ve kurumlar arası ilk atama ile 510, milli sporculardan 254 olmak üzere toplam 40 bin 164 öğretmen alınacak.

Atama yapılacak alanlar ve kontenjanları incelendiğinde en çok atama 4 bin 635 kontenjan ile Türkçe öğretmenliğinde olacak. Bu alanı sırasıyla 4 bin 377 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği, 3 bin 876 kontenjan ile ilköğretim matematik öğretmenliği takip ediyor.

Beden Eğitimi alanı için 2 bin 547, Bilişim Teknolojileri için 330, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi için 2 bin 975, İngilizce için 2 bin 954, Matematik için bin 78, Müzik için 963, Rehber Öğretmenlik için 3 bin 53, Sınıf Öğretmenliği için 341, Sosyal Bilgiler için 2 bin 127, Türk Dili ve Edebiyat için bin 663 kontenjan ayrıldı. (AA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraBaşbakanMuşÖğretmenÖmer ÇelikRecep Tayyip ErdoğanTercihmüzikrecep akdağ
Görüş Bildir