Öğrendikten Sonra Çok Şaşıracaksınız! Hollywood Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 15 İlginç Bilgi

760PAYLAŞIM

In Old California filminin gösterime girdiği 1910 yılından bu yana giderek büyüyen, devleşen ve bir sektör haline gelen Hollywood hakkında muhtemelen bilmediğiniz 15 bilgiyi sizler için derledik!

1. Hollywood’un ilk yönetmeni 1910 yılında çektiği 7 dakikalık filmi ‘In Old California’ ile D. W. Griffith’tir.

2. Hollywood’un simgesi olan ikonik yazı 1932 yılında yerleştirildi ve ilk halinde ‘Hollywoodland’ yazıyordu.

'Land' kısmı 1949 yılında kaldırıldı ve yazının tamamı daha küçük bir versiyonuyla değiştirildi.

3. Broadway’in ünlü simalarından Peg Entwistle 1932 yılında Hollywoodland yazısının H harfine tırmanarak intihara teşebbüs etti.

4. ‘Walk of Fame’ olarak bilinen yıldızlarla dolu yolun yapılması fikri ilk olarak 1953’te ortaya atıldı; 1956’da kabul edildi ve efsane yönetmen Stanley Kramer’e ait yıldız 1960’ta yerini aldı.

5. Yıldızlarla dolu bu yoldaki en ilginç isim Muhammed Ali’dir. Ünlü boksör kendisine saygı göstermeyen insanların adının üstünden geçmelerini istemediği ve Peygamber ismi taşıdığı için yıldızının sokağa konulmasına karşı çıktı ve yıldız Kodak Sahnesi’nin duvarına yerleştirildi.

6. Hollywood tarihinde eserleri en çok filme çevrilen ve eserlerinden en çok esinlenilen sanatçı Shakespeare’dir.

7. Mel Brook’un 1976’da çektiği ’Silent Movie’ en az kelime geçen film olarak tarihe geçti. Filmde sadece bir sahnede “Non” dendiği duyulmaktadır.

8. Hollywood’da en çok hayat verilen korku filmi karakteri Kont Dracula’dır.

9. 1907-1979 yılları arasında 153 filmde rol alarak bir rekora imza atan John Wayne’i 230 filmle geçen efsane isim John Carradine’dir.

10. İlk çıplak sahne aktris Anette Kellerman tarafından A Daughter of the Gods filminde gerçekleşti. Sansasyonlara yol açan film 1916’da çekildi.

11. 100 milyon doların üzerinde hasılat yapan ilk film 1975 yapımı Jaws’tır.

12. 100 milyon dolar sınırına en hızlı şekilde ulaşan film ise 2009 yılında gösterime giren The Twilight Saga: New Moon olmuştur.

13. Hollywood tarihinin en lanetli filmi ise yönetmen, oyuncular ve set ekibi dahil 27 kişinin yaşamını yitirdiği 1931 yapımı Viking filmidir. Aynı zamanda, çekim yapılan gemi de patlamıştır.

14. Bir Hollywood yapımında sayılabilen en fazla ölüm 836 ile Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminde gerçekleşmiştir.

15. Hollywood'daki ilk sifon çekme sahnesi Pyscho adlı filmde görülmüştür.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
svep

Muhammed Ali peygamber isminin üstüne basılmasını istemiyorum diye duvara yazdırmıştır. Sayın editör.

Gizli Kullanıcı

Muhammed ali adamdır!.👍

bkt-dmrc

ilk sifon çekme sahnesinin olayı ne ya herkes çok önemli bir şeymiş gibi listelere koyuyor!?

nbynuzlen

yüzüklerin efendisindeki olay nedir?

sailaner

savaş sahneleri

colombian

yalnız Muhammed Ali kendisin peygamber ismi taşıdığını belirterek yıldızını duvara astırmıştır diye biliyorum.

emrec

Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmediğimiz dönemlerdeyiz. bende senin gibi biliyordum fakat yabancı kaynaklardan baktığımda şöyle diyor. (In a break with tradition, the star was mounted on the wall instead of the pavement at the Kodak Theater entertainment complex. The reason? Because the former boxer, 59 at the time, said he did not want his name to be walked on by “people who have no respect for me”.) araştırdığım bir çok kaynakta bunu görüyorum.

colombian

evet o cümleyi ben de gördüm doğru söylüyorsun ancak sanırım devamı da var demiş ki “I bear the name of our Beloved Prophet Mohammad (peace be upon him), and it is impossible that I allow people to trample over his name," he said. kaynak:

Görüş Bildir