Şemdinli'de Öğrencilerin Yüzde 70'i Okula Gitmiyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Şemdinli'de Öğrencilerin Yüzde 70'i Okula Gitmiyor, Kitaplar Depoda Bekliyor

Şemdinli'de Öğrencilerin Yüzde 70'i Okula Gitmiyor, Kitaplar Depoda Bekliyor

Hakkari Şemdinli'de boykot nedeniyle sınıfların büyük ölçüde boş olduğu, kitapların ise depolarda beklediği bildirildi.

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde okullardaki sınıfların boş olduğu, başlatılan eğitim boykotuna öğrencilerin yaklaşık yüzde 70'inin katıldığı bildirildi. Radikal'in haberine göre ilçe genelinde toplam 116 okulda yaklaşık 15 bin öğrencinin 17 Eylül’de ders başı yapması beklenirken, boykottan dolayı Şemdinli genelinde öğrencilerin sadece yüzde 30’u okula gidiyor. Okula giden öğrencilerin de neredeyse tamamı Şemdinli merkezinde eğitim görüyor.

450 öğrenci kapasiteli, 20 öğretmenli Şemdinli Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na da civar köylerden sadece 30 öğrenci gelirken, dersler iki hafta sonra 5’şer kişilik sınıflarda başladı. Her sene okulun ilk gününde dağıtılan ve aşırı ilgiden dolayı ilk gün tükenen ders kitapları ise öğrencilerin ilgisizliğinden dolayı yaklaşık üç haftadır depolarda dağıtılmayı bekliyor.

Yetkililerden "Eğitim normal seyrinde" açıklaması

Şehir merkezinde ders başı yaptıkları için tedirgin olduklarını belirten öğretmenler, sorunun bir an önce son bulmasını umut ettiklerini dile getirdiler. Şemdinli’ye bağlı köylerde görev yapan öğretmenler ise her sabah okula gittiklerini, ancak öğrencilerin okula gelmemesinden dolayı ders veremeden evlerine geri döndüklerini söylediler.

İlçedeki bu görüntüye rağmen, yetkililer Radikal ’e yaptıkları açıklamada eğitimin normal seyrinde devam ettiğini iddia etti.

Öte yandan Şemdinli merkezde bulunan bazı okulların duvarlarında ise "Anadiline sahip çık", "Anadilde eğitim", "Özgür PKK" gibi sloganların göze çarptığı bildirildi.

Anadilin Kürtçe olduğu bölgede Kürtçe nasıl "seçmeli ders" olarak öğretilecek?

Bu arada, 4+4+4 sistemiyle birlikte müfredata giren ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in geçen günlerde 22 bin başvuruyla "en az tercih edilen" seçmeli ders olduğunu açıkladığı Kürtçe dersinin en az tercih edildiği bölgelerden biri de yüzde 99’u Kürt olan Şemdinli.

Eğitim yılı öncesi anadilde eğitimi savunan PKK, Kürtçenin seçmeli ders olarak verilmesini sert bir şekilde eleştirmiş, Hakkâri Halk İnisiyatifi adına dağıtılan bildirilerde Kürtçe'nin "Yaşayan Diller ve Lehçeler" dersi kapsamında verilmesinin boykot edilmesi çağrısı yapılmıştı.

Boykot olmasa bile anadilin Kürtçe olduğu bir bölgede seçmeli ders olarak Kürtçe'nin nasıl öğretileceği de net değil.

Kaynak: Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4HakkariÖğretmenTercih
Görüş Bildir