Öğrencilerden Redd-i Rektör!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Öğrencilerden Redd-i Rektör!

Öğrencilerden Redd-i Rektör!

ODTÜ yönetimi, öğretim üyeleri ve öğrencilerini suçlayan bildirilere imza atan üniversite rektörlerine kendi üniversitelerinden gelen tepkiler bugün de sürdü. Galatasaray, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileri kampüslerde yaptıkları yürüyüşlerde rektörlerini protesto etti, imzalarını geri çekmelerini istedi. Türkiye’nin birçok üniversitesinde de ODTÜ’ye destek eylemleri vardı.

HACETTEPE REKTÖRDEN ÖZÜR İSTİYOR

Hacettepeliler Beytepe Kampüsü Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak, “AKP elini üniversitemden çek” sloganlarıyla Rektörlük binasına yürüdü. Burada konuşan öğrenci Eda Ceylan, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer’in üniversite bileşenlerine danışmadan ODTÜ’yü kınayan metne imza atmasına dikkat çekti. “Rektör Murat Tuncer ODTÜ’lü arkadaşlarımızdan, akademisyenlerinden ve emekçilerinden özür dilemelidir” dedi.

Araştırma Görevlisi Sedat Yağcıoğlu da polisin uyguladığı şiddeti hiçbir şekilde kabul etmediklerini belirterek “Hacettepe Rektörünün yaptığı açıklamayı kabul etmiyoruz. Bu düşünceler bizi temsil etmiyor” dedi.

Galatasaray Üniversitesi'nde öğrencilerin eylemleri sürerken 134 öğretim görevlisi de 'Güvensizlik Oyu' adı altında imza topladı. İstifaya çağrılan Rektör Ethem Tolga'nın ise üniversite içerisinde "Ben buna zorlandım ve isteyerek yapmadım. Bu kadar da tepki beklemiyordum. İmzamı çekmeyi ya da istifa etmeyi düşünüyorum. Bildirinin böyle anlaşılacağı veya kullanılacağını bilsem baştan istifa eder imzalamazdım” şeklinde konuştuğu öğrenildi.

ÇAPA'DA EMEKÇİLER DE DESTEK VERDİ

Çapa’da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri, İÜ Rektörü Yunus Söylet’in ODTÜ açıklamalarını protesto etti. Öğrenci kantini önünde buluşan tıp öğrencileri ve öğretim üyeleri, “Başbakan elini üniversitemden çek”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganları attı. İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi, öğretim üyeleri, asistan hekimler ve taşeron sağlık emekçileri de destek verdi. Öğrenciler adına konuşan Ece Yılmaz, Rektör Söylet’e seslenerek, öncelikle kendi bilimselliğini sınaması gerektiğini söyledi.

İTÜ’DE GERGİNLİK

İTO Başkanı Prof. Dr. Taner Gören de İTO olarak sonuna kadar ODTÜ’lü akademisyenlerin ve öğrencilerin yanında olacaklarını dile getirdi. Kitle daha sonra Dekanlık binasına yürüdü.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri üniversitenin Maslak Kampüsü'nde Rektörü protesto etti. Rektörlük binasına yürüyen yüzlerce öğrencinin binaya girişi özel güvenlik tarafından engellenmek istenince arbede yaşandı.

BİLGİ'DE AKADEMİSYENLERDEN AÇIKLAMA

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden 200’ü aşkın akademisyen ODTÜ’de yaşanılanlar ve süren tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. Başbakan’ın ODTÜ Yönetimini, öğretim üyelerini ve öğrencileri kamuoyu önünde eleştirmesini hatırlatan akademisyenler, YÖK’ün de soruşturma başlatıldığını ve bütün bu tepkilerin sanki bir ayaklanma bastırılıyormuş gibi kamuoyuna yansıtılmasının, ülkede toplumsal barışın daha da zarar göreceği konusunda endişeleri arttırtığını vurguladı.

SAÜ DE TEPKİLİ

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğrencileri, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği adına ODTÜ'lü öğrencileri kınamak amacıyla yayımlayanan bildiride imzası olan Rektör Muzaffer Elmas'ı protesto etti. Rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Selim Tuna, Elmas'tan imzasını derhal geri çekmesini talep etti.

(Evrensel - HABER MERKEZİ)

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Bianet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiArda TuranBaşbakanGalatasaray ÜniversitesiİstanbulOrta Doğu Teknik ÜniversitesiSakarya
Görüş Bildir