Oğlunun Oxford Hayalini Tandırda Yaktı!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Oğlunun Oxford Hayalini Tandırda Yaktı!

Oğlunun Oxford Hayalini Tandırda Yaktı!

MARDİN’de 42 yaşındaki Leyla Kino, bu yıl liseyi bitiren oğlu 17 yaşındaki Şeyhmus Kino’ya, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden gelen burslu okuma teklifini yanlışlıkla ekmek pişirdiği tandırda yaktı. Genç ressam Şeyhmus Kino ise durumu açıklamak ve burslu eğitim teklifiyle ilgili belgelerin tekrar gönderilmesi için başvurduğu Oxford Üniversitesi’nden kendisine yardımcı olacak kimseyi bulamamaktan yakındı.

Kızıltepe İlçesi’ndeki Mezopotamya Lisesi’nden bu yıl mezun olan ressam Şeyhmus Kino, Almanya’nın Mannheim Eyaleti’nde düzenlenen ve dünyanın bir çok ülkesinden yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı ’Hayal dünyasında serbest çalışmalar’ adlı resim yarışmasında birinci oldu.

Fabrika işçisi baba ile ev kadını annenin 5 çocuğundan biri olan Şeyhmus Kino, birincilik ödülü olan 350 bin lirayı Afrika’da açlıkla mücadele eden Somali’ye bağışlamasıyla da bir anda dikkatleri üzerine çekti. Aradan geçen süre içerisinde resim yeteneği nedeniyle Oxford Üniversitesi başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından bir çok üniversiteden burslu eğitim teklifi alan Şeyhmus Kino, bu teklif yazılarını bir dosya haline getirerek evindeki kitapların arasına koydu.

Bu yıl gireceği üniversite sınavı için çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini belirten Kino, "Sınava girdim ancak migrenim olduğu için sanırım stresten olacak ki baş ağrım başladı. Ve sınavı yarıda terk etmek zorunda kaldım. Eve geldiğimde üniversitelerden gelen teklifleri değerlendirmek için dosyayı bıraktığım yere gittim. Ancak dosyanın yerinde olmadığını gördüm. Dosyanın nerde olduğunu anneme sorduğumda ise dünyam yıkıldı. Annem, tandırda ekmek pişireceği zaman, önceden eski gazete ve kağıtlarla tandırda ateş yakardı. O gün yine odama gelmiş ve kitaplarımın arasındaki dosyayı da eski kağıt zannederek tandırda yakmış" dedi.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ’NDEN GELEN TEKLİFİ TANDIRDA YAKTI

Olayın aslını öğrendiğinde büyük üzüntü yaşayan anne Leyla Kino, Türkçe bilmediği için Kürtçe yaptığı konuşmada, "Okullar kapandığı için ekmek yaptığımda her zaman çocuklarımın kitaplarını tandırda yakıyordum. Dün de tandırı yakmak için çocukların kitapları arasından bazı kağıtları tandırda yaktım. Oğlum da kaybolan belgeleri sorunca yaktığım belgelerin onlar olduğunu anladım. Kendimi nasıl affedeceğimi bilmiyorum. Kendi elimle çocuğumun geleceğini yaktım. Maddi durumumuz da iyi değil. Özel üniversitelerden bize yardım etmelerini istiyorum" diye konuştu.

HAYALLERİ YANAN KİNO, YARDIM BEKLİYOR

Üniversitelerin burslu eğitim tekliflerini yakan annesini teselli etmeye çalışan Şeyhmus Kino, ortada kalmanın şokunu üzerinden atamadığını belirterek şöyle konuştu:

"Belgelerde gideceğim üniversitelerde kiminle görüşeceğim, kiminle irtibat kuracağım bilgiler vardı. Ama o belgeler olmayınca ben de Oxford Üniversitesini telefonla aradım, ancak yardımcı olan kimse olmadı. Daha önce birçok yarışmaya katıldım. Ve hepsinde birinci oldum. Hatta birinden 350 bin TL. ödül aldım ve bu ödülü Somali’ye bağışladım ama bugün ne yazık ki üniversitelerle görüşmek için Ankara ve İstanbul’a gidecek yol param bile yok. Yetkililerden ve üniversite yönetimlerinden yardım bekliyorum."

Haberin Tamamı İçin:

Belgesi Tandırda Yanan Şeyhmus Yalancı Çıktı

Belgesi Tandırda Yanan Şeyhmus Yalancı Çıktı

17 yaşındaki Şeyhmus’un mağduriyetini Oxford Üniversitesi’ne soran Zaman gazetesi muhabirine, sözkonusu öğrenciye yönelik bir burs teklifi ve çağrılarının olmadığı cevabı geldi. Açıklamada, Oxford’un mektupla öğrenci kabul etmediğinin de altı çizildi.

İşte o açıklama

Dear Mr Altıntaş

In short, the story is not true. Here is our statement:

A University spokesperson said:

’This student has neither been offered a place to study nor a scholarship at the University of Oxford. The University has no record of a student of that name applying to study here.

’The University only offers places through a rigorous merit-based applications process.

Losing an offer letter would not disqualify a student from being admitted to Oxford.’

Best wishes

Matt

Matt Pickles

Press Officer

University of Oxford

TABLOLARI DA KOPYA

Resme olan kabiliyeti sebebiyle Oxford'a çağrıldığını belirten Şeyhmus Kino'nun, kendisine ait olduğunu iddia ettiği tablolarda çalıntı çıktı. Kino'nun 'Ben yaptım' dediği tablolar Endonezyalı sanatçı Veri Aapriyatno'ya ait.

İŞTE TABLONUN ORJİNALİ

BEN YAPTIM DEDİĞİ TABLO

DAHİ Mİ YOKSA YALANCI MI?

Milliyet gazetesi ise "Dahi mi, yalancı mı" başlığıyla verdiği haberde şu bilgilere yer veriyor:

Türkiye iki gündür onu konuşuyor...

Mardin’de yaşayan 17 yaşındaki Şeyhmus Kino’nun hikayesi, dün tüm Türkiye’yi şaşırtmıştı.

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden gelen burslu okuma teklifini annesinin yanlışlıkla ekmek pişirdiği tandırda yaktığını söyleyen Kino, Almanya’da düzenlenen bir resim yarışmasında da 350 bin liralık ödül aldığını açıklamıştı.

Aldığı ödülü Afrika’da açlıkla mücadele eden Somali’ye bağışladığını söyleyen Kino, resim yeteneği nedeniyle Oxford Üniversitesi başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından bir çok üniversiteden burslu eğitim teklifi aldığını belirtmişti.

Oxford Üniversitesi’nden gelen belgeleri kendisinin evde olmadığı bir sırada annesinin yanlışlıkla ekmek pişirdiği tandırda yaktığını söyleyen Kino, Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

Ancak Almanya’nın Mannheim Eyaletinde bir hayır vakfının düzenlediği, geliri tamamen engellilere bırakılan yarışmada birinci olduğu ve "kendim çizdim" dediği resmin, aslında Kanadalı ressam Rob Gonsalves’e ait olduğu ortaya çıktı. Şeyhmus Kino, yarışmaya katıldığı resim ile ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı: "Almanya’da yaşayan kuzenim aracılığıyla söz konusu yarışmaya katılmaya karar verdim. Yarışmaya dünyanın her tarafından benim gibi yarışmacılar katılıyordu. Ancak ben kendi zekama ve çizdiğim resimin içereceği mesaja güvendiğim için yarışmada derece elde edeceğimi biliyordum."

Kino’nun "Hayal Dünyası’nda Serbest çalışmalar" adlı yarışmaya katıldığı ve ödül aldığını söylediği resim, Rob Gonsalves’in "Community Portrait" adlı eserinin tıpkısıydı.

İnternet üzerinden gelen tepkiler üzerine Facebook profil sayfasındaki yorumları silen ve yorum yazılmasına kapatan Kino, katıldığı yarışmada kazandığı para ödülünü Somali’ye bağışlamasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Arkadaşlar öncelikle bir şey demek istiyorum; yarışmayı kazanan kişi kazandığı ödülü bağışlamak zorundaydı. Onun için ben bir şey yapamıyorum ama ben yine devam edeceğim. Hayallerimin peşini bırakmayacağım. Ben Leonardo Da Vinci gibi tanınmak, Picasso gibi tablolarında anlam aramak ve Salvador Dali gibi sürrealist olmak istiyorum."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAnkaraFacebookİngiltereİstanbulMardin
Görüş Bildir