Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oğlum Biber Gazıyla Tanıştı!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Oğlum Biber Gazıyla Tanıştı!

Oğlum Biber Gazıyla Tanıştı!

Galiba memleketimde en iyi öğrenme, okuldan çok sokakta oluyor. 13 yaşındaki oğlum neden olduğunu hala anlamadığı bir şekilde, devletin polisinin yurttaşların haklarını korumanın yanında başka ne tür işler yaptığını, bibergazını yutarak öğrendi.

2 Mart 2013 cumartesi günü 13 yaşındaki Galatasaray taraftarı oğlumla birlikte Eskişehir-Galatasaray maçı için Ankara ’dan Eskişehir’e gittik. Maçın başlamasına yaklaşık 1 saat 30 dakika vardı ve biz de biletlerimizle statta Galatasaray taraftarına ayrılan bölümdeki yerimize gitmek için sıraya girdik. Maça girmek isteyen yaklaşık son 30-40 Galatasaray taraftarıydık. Girişleri düzene sokmaya çalışan görevliler ve onların yanında da çevik kuvvet ekibi vardı. Ne olduğunu anlamadığımız bir anda çevik kuvvet harekete geçmiş, bir yandan bizleri geriye doğru itiyor, öte yandan da rastgele biber gazı sıkıyorlardı. Oğlumla kalabalığın arasında kaldık ve çevik kuvvetin sıktığı bibergazı hem bana hem de oğluma geldi. Oğlumun boğazı yanıyor ve gözlerinden yaşlar geliyordu. Kalabalıktan uzaklaşıp kendimize sakin bir yer bulduk ve gazın etkisinin gitmesini bekledik. Ve böylece oğlum neden olduğunu anlamadan devletin bibergazıyla tanışmış oldu. Biz yetişkinler için polisin hemen hemen her ortamda sıklıkla kullandığı bibergazı olağan veya sıradanken, oğlum için yeni bir durumdu. Çünkü ona okulunda polisin temel görevinin yurttaşların güvenliğini sağlamak olduğu öğretilmişti. Oysa uzun bir yoldan gelip taraftarı olduğu bir kulübün maçını heyecanla ve zevkle izlemek istiyordu ve maça girmek için sıraya girdiği bir anda, nedenini hala bilmediği bir şekilde, çevik kuvvetin ittirmesiyle ezilme tehlikesi atlattı. Bibergazından da hem nefes borusu hem de gözleri etkilendi. Oğluma, Türkiye ’de polisin okullarda öğretildiği gibi olmadığını anlatmam, söylemem mümkün değildi. Çünkü o hala öğretmenlerinin polisler hakkında anlattıklarının önemli ve doğru olduğunu düşünüyordu. Bunun yerine ben de önce internetten öğrendiğim kadarıyla bibergazının ne olduğunu anlatmaya başladım. Bir de polisin Türkiye’de bibergazını nasıl rastgele kullandığını, kalıcı hastalıklara ve hatta ölümlere neden olduğunu...

Bibergazı, biber spreyi veya OC gazı, OC spreyi (OC=Oleoresin Capsicum) olarak farkı isimlere sahip. Genellikle polis işlerinde, isyan ve kargaşa kontrollerinde, kişisel olarak kendini savunmada, ayı ve köpek gibi hayvanlara karşı korunmada kullanılan (gözlerde kontrolsüz gözyaşı akmasına sebep olan, acı ve hatta geçici körlük nedeniyle gözleri tahriş edebilen kimyasal bileşiklerde içerebilen) bir göz yaşartıcı gaz olduğunu, oğluma bütün açıklığıyla anlatmaya çalıştım. Ancak o kadar etkilenmişti ki, bunu dinleyecek hali yoktu. Gazın etkisi görüşü engeller ve gözlerin kapatılması için bir sebep oluşturur dediğimde aslında aynen de onu yaşıyordu. Bu durum geçici körlük yaratır, çevik kuvvetin kısıtlanması gereken kişileri daha kolay yönlendirmesini, tutmasını ve engellemesini sağlar, dediğimde ise çok şaşırdı. Çünkü kendisinin kısıtlanması gereken kişilerden olmadığını düşünüyordu. Aynı şekilde kişisel kullanımda saldırgan kişinin hareketlerini kısıtlayarak, gazı kullanan kişinin kendisini savunmasını kolaylaştırır, dediğimde ise zaten ne söylediğimi anlamadı. Ölümcül olmayan bir silah olarak değerlendirilse de, nadir vakalarda ölümcül oluyor, ancak yine de endişelerin oluşmasında bibergazı püskürtülmesinden sonra gerçekleşen ölümlerin sayısı etkili oluyor ifadesini kullandığımda, oğlum bayağı korkmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraArda TuranBiber GazıEskişehirGalatasaray Spor KulübüPolis
Görüş Bildir