ODTÜ Mezunu Bakan Yılmaz: Demokratik Tepki Şiddetle Olmaz

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Odtü Mezunu Bakan Yılmaz: Demokratik Tepki Şiddetle Olmaz

Odtü Mezunu Bakan Yılmaz: Demokratik Tepki Şiddetle Olmaz

KARAMAN – Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu olduğunu hatırlatarak, ODTÜ’de yaşanan son olayları eleştirdi. Yılmaz, “Demokratik siyaset, demokratik tepki şiddetle bir arada olamaz. Fikriniz, eleştiriniz ne olursa olsun, şiddet ile bir araya geldiği anda bu demokratik bir siyaset ve demokratik bir tepki olmaktan çıkar. Molotofkokteyli ile taşla sopayla demokratik tepki olmaz. Demokratik tepkinin usulü yöntemi vardır” dedi.

Bir dizi ziyarette bulunmak için Karaman’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ilk olarak Vali Murat Koca’yı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin, ODTÜ’de yaşanan son olayı hatırlatması üzerine kendisinin de okulun mezunu olduğunu belirten Bakan Yılmaz, demokratik tepkinin şiddetle olmayacağını belirtti. Yılmaz, “Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız, Göktürk Uydusu töreni vesilesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne geldi. O gün ülke olarak gerçekten çok mutlu bir günümüzdü. Hepimizin gurur duyması gereken bir gündü. Fakat o gün, maalesef ODTÜ’de bazı hadiseler yaşandı. Bir defa demokratik siyaset, demokratik tepki şiddet ile bir arada olamaz. Fikriniz, eleştiriniz ne olursa olsun, şiddet ile bir araya geldiği anda bu demokratik bir siyaset ve demokratik bir tepki olmaktan çıkar. Molotofkokteyli ile taşla, sopayla demokratik tepki olmaz. Demokratik tepkinin usulü yöntemi vardır. Katılırsınız veya katılmazsınız; fikrinizi ifade edersiniz ama bunun hukuk içinde belli bir üslup içinde olması lazım” diye konuştu.

ODTÜ’deki olaylarda üniversite dışından katılımın da olduğunu öne süren Yılmaz, şunları kaydetti, “ODTÜ’de yaşanan hadiselerde ODTÜ’de yaşayan öğrencilerin bütününün buna iştirak ettiklerini söylememiz mümkün değil. Bana göre ODTÜ dışından gelen kişilerin de iştirak ettiği bir hadise olduğu anlaşılıyor. Bu hadiseler ülkemizin bilim açısından önemli bir kurumu olan ODTÜ’nün ismine de gölge düşürüyor."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimHadiseOrta Doğu Teknik Üniversitesidizi
Görüş Bildir