ODTÜ Hukuk Dışı Uygulamalara İsyan Etti

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

ODTÜ Hukuk Dışı Uygulamalara İsyan Etti

ODTÜ Hukuk Dışı Uygulamalara İsyan Etti

ODTÜ Senatosu bir açıklama yayınlayarak bilim insanlarını, öğrencileri ve basın mensuplarını hedef alan uygulamalara tepki gösterdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ ) Senatosu 31 Temmuz 2012 tarihinde yaptığı toplantının ardından bir açıklama yayınlayarak bilim insanlarını, öğrencileri ve basın mensuplarını hedef alan tutuklamalara, soruşturmalara ve baskılara tepki gösterdi. Türkiye ’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekilen açıklamada, “Hangi gerekçeyle yargılandıkları belli olmayan öğrenci, bilim insanı, basın mensubu ve kamu görevlisi sayılarının sürekli olarak artması kaygıyla izlediğimiz gelişmeler arasındadır” denildi.

ODTÜ Senatosu'nun açıklaması şöyle:

"Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senatosu'nun 31 Temmuz 2012 tarihinde yapmış olduğu toplantıda aldığı karar doğrultusunda aşağıdaki duyuru kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Ülkemizde süregelen kimi soruşturma, tutuklama ve baskılardan hak ve özgürlüklerin de yara aldığı bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda, bilim insanlarına, öğrencilere ve basın mensuplarına yönelik bu tur uygulamalarla akademik değerlerin ve ifade özgürlüğünün gerilediği görüşü yurt içinde ve yurt dışındaki akademik çevrelerde de yaygın olarak paylaşılmaktadır.

Haberleşme özgürlüğünün yaygın bir biçimde ihlal edildiği endişesi, iddianamelerde delil olarak kullanılan bazı belgelerin gerçek olmadığına yönelik tespit ve kanıtlar, hangi gerekçeyle yargılandıkları belli olmayan öğrenci, bilim insanı, basın mensubu ve kamu görevlisi sayılarının sürekli olarak artması kaygıyla izlediğimiz gelişmeler arasındadır.

Kendi iradesi ile yurt dışından gelerek ifade veren ve bulunduğu konum itibarıyla delil karartması mümkün olmayan insanların bile tutuklu olarak yargılanmaları ve tutukluluk sürelerinin kabul edilemez şekilde uzaması ile yargılama sürecinin kendisinin bir cezalandırma aracı haline gelmesi, ülkemizde ağır bir baskı ortamı oluşturmakta ve kamu vicdanını rahatsız etmektedir. Üçüncü yargı paketi, bu sorunları ortadan kaldırmamıştır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Görüş Bildir