ODTÜ Rektörlüğü'nden Basın Açıklaması ve Kınama

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

ODTÜ'den Polise Tepki

ODTÜ'den Polise Tepki

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

ODTÜ’de Polis Varsa, Ders Yok | Bianet

ODTÜ’de Polis Varsa, Ders Yok | Bianet

Başbakanı protesto eden öğrencilere polisin saldırdığı ODTÜ’de bugün dersler boykot ediliyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Başbakanı protesto eden öğrencilere yönelik polis saldırısı nedeniyle Ortadoğu Öğretim Elemanları Derneği, Eğitim-Sen ODTÜ Temsilciliği, ODTÜ Öğrencileri ve ODTÜ Mezunları Derneği ""Polis varsa, Ders Yok" çağrısı yaptı.

Öğrenciler ve öğretim üyeleri bugün ODTÜ'de derslere girmeyecek. 13.00'da basın açıklaması yapmak için buluşacak ODTÜ'lüler, daha sonra ODTÜ hocalarının vereceği açık derse katılacak.

ODTÜ'de yaşanan polis saldırısıyla ilgili dün farklı üniversitelerde yapılan dayanışma eylemlerinde polis şiddeti yaşandı. Muhalefet.org'un haberine göre Adana'da Büyükşehir Belediye Tiyatrosu önünde buluşan Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifi, TKP'li ve Genç-Sen'li öğrencilerin AKP İl Binasına yürüyüşü polis engellemek istedi. Polisin müdahalesi sonucu bir öğrencinin yaralandı, çevik kuvvet öğrencileri cop ve plastik mermi kullanarak dağıtmaya çalıştı. Öğrenciler basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.
Mersin Üniversitesi'nde Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, TKP'li Öğrenciler ve Genç Sen Rektörlük binasına yaptıkları yürüyüşle ODTÜ'yle dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nden kent merkezine doğru yürümek isteyen öğrencilere okul girişinde barikat kuran polis gaz bombalarıyla müdahale etti. Saldırıyı protesto etmek için

Rektörlük binasına yürüyen öğrencilere bu kez de özel güvenlik birimleri saldırdı. Öğrencilerin Rektörle görüşme isteği üzerine binanın kapıları kapatıldı.

Ege Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi'nde de ODTÜ saldırısını protesto yürüyüşleri gerçekleştirildi. (

Haberin Tamamı İçin:

ODTÜ'de Boykot Var!

ODTÜ öğretim elemanları ve öğrencileri, ODTÜ'de yaşanan polis şiddetini protesto etmek için "Şiddet varsa, polis varsa, ders yok" sloganıyla derslere girmedi.

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Öğrencileri, Eğitim Sen ODTÜ Temsilciliği ve ODTÜ Mezunları Derneği, üniversitelerinde yaşanan polis şiddetini protesto amacıyla dersleri boykot etti. “Şiddet varsa, polis varsa, ders yok” sloganıyla başlatılan boykot nedeniyle çok sayıda öğretim elemanı derslerini iptal etti. Hazırlık Bölümü’ndeki tüm dersler iptal olurken, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki bölümler ile Tarih ve İnşaat bölümlerinde büyük oranda ders yapılmadı.

“BİR DAHA BÖYLE BİR DURUMUN YAŞANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Öğrenciler, öğretim görevlileri ve okul çalışanları, saldırıları protesto etmek için saat 13.00’te Fizik bölümü önünde bir araya geldi. ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Himmet Şahin, polisin öğrencilere düşman gibi saldırdığını, okulu savaş alanına çevirdiğini belirterek, ODTÜ Mezunlar Derneği olarak öğrencilerin yanında olmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

ODTÜ Rektörlüğü'nden kınama

ODTÜ, Başbakan Erdoğan'ın üniversiteye gitmesi üzerine yaşanan olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yaparak polisin uyguladığı şiddeti kınadı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, üniversitede yaşanan olaylarla ilgili yayınladığı basın açıklamasında polis şiddetini kınadı. Protesto hakkını kullanmak isteyen öğrencilerin polise herhangi bir hamlede bulunmadan polisin gaz bombalarıyla müdahale ettiğini vurgulayan Rektörlük, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversiteden ayrılmasına rağmen polisin öğrencilere müdahalesinin devam ettiğine dikkat çekti. Üniversiteden yapılan açıklama şöyle:

"Yaklaşık 300 öğrenci, saat 16.00'ya doğru Endüstri Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü arasında yol boyunca hat oluşturan polisle karşı karşıya gelmiştir. Olay çıkmasını önlemek için orada bulunan öğretim üyelerimiz, protestocu gruptan herhangi bir hareket gelmeden polisin yoğun gaz bombası kullanmaya başladığını ifade etmişlerdir. Protestocu grup ise polise karşılık vermiştir.

Polis tarafından kullanılan gaz bombalarından sınıflarda bulunan öğrenciler, ofislerinde çalışan mensuplarımız yoğun şekilde etkilenmiştir. Atılan gaz bombası kapsüllerinin isabet ettiği öğrenciler yaralanmış, binaların camları kırılmış, mensuplarımıza ait araçlar hasar görmüştür. TOMA'lardan öğrencilere su sıkılmış ve polisin ses bombası kullandığı belirtilmiştir.

A7 kapısından yerleşkeyi terk etmeye başlayan polis ile protestocular arasında Eğitim Fakültesi çevresinde çatışma saat 20.00 sonrasında da sürmüştür.

İdare ile protestocuların katıldığı P1 amfisindeki toplantı 21.30'dan saat 02.00'ye kadar sürmüştür. Öğrenciler, törenin bittiği ve davetlilerin yerleşkeden ayrıldığı 19.00'dan sonra, polisin uzun süre yerleşkede kalmasına ve Eğitim Fakültesi çevresinde protestocu grubu kıskaç altına alarak darp etmesine tepkilerini ifade etmişlerdir.

Bu olaylarda, ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi'ne, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ve diğer hastanelere sevk edilen protestocular olmuştur. Bir protestocunun çarpan kapsül nedeniyle ağır yaralandığı, bazılarının da ayakta tedavi gördüğü anlaşılmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaBaşbakanEskişehirMersinÖğretmenOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşolay
Görüş Bildir