Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tuzluçayır, ODTÜ ve Dikmen'de Protesto

 > -

Tuzluçayır ve Dikmen Direnişte, Ankara Ayakta

Fethullah Gülen ve İzzettin Doğan işbirliğiyle Tuzluçayır’da yapılmak istenen Cami-Cemevi Projesi’ne iki günden bu yana büyük bir direniş sergileyen Mamaklılar bir kez daha sokağa çıktı, polisin saldırmasıyla çatışmalar yaşandı. Dikmen’deki yürüyüşe de polis saldırısı yaşanırken, ODTÜ-100. Yıl direnişçileri ise şantiye alanını işgal ederek kesilen ağaçlar yerine fidanlar dikti

01.45 Hastaneden alınan bilgiye göre, plastik mermi ile başından yaralanan Halkevleri üyesinin bilinci açıldı ve ilk belirlemelere göre durumunun çok ciddi değil. Yaralının tomografisinin çekiliyor.

01.42 Çatışmalar şimdilik duruldu.

01.29 Meydandan Nato Yolu Caddesi’ne kadar çıkan bir TOMA direnişçilerin yüzlerce taşıyla yanıt aldı. Direnişçiler TOMA’yı meydandan Abidinpaşa yönüne kadar kovaladı.

01.23 Tuzluçayır Meydanı’ndaki barikatları yıkmaya çalışan bir TOMA’ya halk müdahale ediyor.

01.06 Abidin Aktaş Sokak’a önce bir TOMA girdi. Ardından sokağın başındaki akrepten gaz bombası atıldı. Bölge halkı direnişçilere apartmanların kapılarını açıyor.

00.54 Halkevleri üyesi bir kişi plastik mermi ile başından vuruldu. Bilinci kapalı olan direnişçi hastaneye kaldırıldı. Polisin attığı plastik mermilerin içinden beyaz bir toz çıktığı görüldü.

00.47 Polisin saldırısı sonucu direnişçiler bir kez daha Abidin Aktaş Sokak’a çekildi.

00.21 Polis uzak mesafeden gaz bombası ve plastik mermi ile saldırısını sürdürüyor. Plastik mermilerin hedef alınarak atılması dikkat çekiyor.

00.15 Direnişçiler Tıp Fakültesi Caddesi’nde. Polis ile karşılıklı bekleyiş söz konusu.

00.00 Kamyonla getirilen hafriyat barikata döküldü.

23.56 Halk, bir kamyon ile barikat kuruyor.

23.48 Polisin gaz bombalı saldırılarına havai fişeklerle karşılık veriliyor.

23.27 Abidin Aktaş Sokak’taki kitle polise “Sık bakalım sık bakalım” diye sesleniyor.

23.20 Ara sokaklarda polisin attığı gaz bombaları iade ediliyor.

23.09 Gözaltına alınan Halkevleri üyesi karakoldan serbest bırakıldı. Gözaltına sağlam giren Halkevleri üyesinin vücudunda çok sayıda darp izi olduğu görüldü.

23.05 Abidin Aktaş Sokak’ın her iki tarafında da barikatlar kuruldu. Polis ise yeniden meydanı tuttu.

23.03 Dikmen’de çatışmalar sürüyor. TOMA ve akrep, Ziraat Kavşağı’nda gaz bombası atmaya, tazyikli su sıkmaya devam ediyor.

22.55 Tuzluçayır Meydanı’nda yeniden bir araya gelen 300′den fazla kişiye polis bir kez daha sert bir saldırı gerçekleştirdi. Kitle, Abidin Aktaş Sokak’a çekildi.

22.51 Dikmen’de çatışmalar büyük oranda sona erdi.

22.48 Halk, Nato Yolu’nda yeniden bir araya gelmeye çalışıyor.

22.34 Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre Evrensel gazetesi muhabirleri Hasan Akbaş ve Birkan Bulut, Tuzluçayır’daki çatışmaları bir inşaatta görüntülemeye çalışırken, inşaat giren çevik kuvvet polislerinin saldırısına uğradı. Yaklaşık 20 polis, kimlik kartlarını gösteren Akbaş ve Bulut’u “Biz sizin nasıl muhabir olduğunuzu biliyoruz” diyerek ve hakaret ederek darp etti. Akbaş yerlerde sürüklenirken, kolundan yaralandı. Gözaltına alınmak için götürülen iki basın emekçisi, polis amiriyle yapılan görüşme sonucunda serbest bırakıldı. Akbaş’a bir evde pansuman yapıldı.

22.27 Tuzluçayır Meydanı’ndaki kitleye polis gaz bombaları atıyor.

22.25 Dikmen’de de polis Ziraat Kavşağı’nda bekleyen kitleye polis müdahale etti. TOMA ve akreplerle yapılan müdahaleler sonrası halk ara sokaklara çekildi.

22.21 Tuzluçayır’da polis, Cami-Cemevi inşaat alanına doğru geri çekiliyor.

22.19 ODTÜ A4 kapısında polisin olası bir saldırısına karşı tedbir olarak barikat kuruluyor.

22.18 Halk, Tuzluçayır Meydanı’nda yeniden bir araya gelmeye başladı.

22.11 Dikmen’de polis saldırısı başladı.

22.10 Bir ara sokağa TOMA sıkıştı. TOMA’nın üzerine çevre apartmanlardan eşya yağdı. TOMA’dan yapılan “Evinize dönün” anonsuna balkonlardan yanıt veriliyor: “Ethem’in katilini verin!”

22.05 Abidin Aktaş Sokak ve çevresindeki tüm sokaklarda çatışmalar var. Abidin Aktaş Sokak’ta ciddi bir polis yığınağı bulunuyor. Barikatlar alev alev yanmaya devam ediyor.

22.03 Batıkent’te saat 20.00′da Kent Meydan’da bir araya gelen yaklaşık 300 kişi cemevine yürüdü.

22.02 Süleyman Ayten Caddesi’nin paralelinde bulunan 300. Sokak’ta çok sert çatışmalar yaşanıyor.

22.01 Süleyman Ayten Caddesi’nden iki kişi polis tarafından gözaltına alındı.

21.56 Çevik kuvvet polisinin Tuzluçayır’daki saldırısı sürüyor. Ara sokaklarda gördüğü her insana saldıran polis gözaltı da yapmaya başladı.

21.52 ODTÜ A4 kapısının yanından telleri kaldıran direnişçiler şantiye alanına girdi. Direnişçiler kesilen ağaçlara inat fidan dikimine başladı.

21.48 Nato Yolu üzerindeki Veni Vidi Hastanesi’nden çıkan polisler Tuzluçayır Meydanı’na doğru hareket halinde.

21.43 100. Yıl’da direnişçiler şantiye alanının tellerini kaldırıyor.

21.39 Tuzluçayır’da Halkevleri üyesi bir kişi darp edilerek gözaltına alındı. 21.38 Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu Caddesi’nde çok sert çatışmalar var.

21.33 Dikmen’de halk yolu trafiğe kapattı.

21.32 Tuzluçayır’da saldırı sınır tanımıyor. Polis elektriklerin kesik olduğu ara sokaklara hedef gözetmeksizin gaz bombası ve plastik mermi atıyor.

21.29 Tuzluçayır Meydanı TOMA, akrep ve çevik kuvvetlerin çok sert saldırısı ile dağıtıldı. Direnişçiler ara sokaklara çekildi ve sokak başlarına barikatlar kuruldu.

21.21 Polis çok sert bir saldırıya başladı.

21.13 Dikmen halkı Ziraat Kavşağı’nda bir araya gelmeye başladı.

21.09 100. Yıl Meydanı’ndaki Migros önünde toplanan ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl halkı yürüyüşe başladı. Kitlede yine aynı pankart: “Kahrolsun bağzı yollar”

20.59 Ege Mahallesi halkı Tuzluçayır’a akıyor. 150-200′erli gruplar halinde meydana gelişler oluyor. Meydandaki sayı 4 bini aştı.

20.53 Bir direnişçi bacağından gaz bombası ile vuruldu ve bir araçla hastaneye kaldırıldı.

20.52 Cami-Cemevi Projesi’nin yapılmak istendiği alanda bulunan polis, akrepler ile belli aralıklarla kitlenin üzerine gelerek gaz bombası atıyor. Direnişçiler bir yandan gaz bombalarını polise geri gönderirken, bir yandan da taşla karşılık veriyor.

20.39 Süleyman Ayten Caddesi’nden Nato Yolu Caddesi’ne kadarki alanın elektriği kesildi.

20.32 Direnişçiler Tuzluçayır Meydanı’na ve cadde üzerlerine hızla barikatlar kurdu, barikatlar ateşe verildi.

20.25 Cami-Cemevi Projesi’ne karşı saat 20.00′dan itibaren Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen halka polis akreplerle saldırdı, çatışmalar başladı.

Sendika.Org/ Ankara

Haberin Tamamı İçin:

ODTÜ'de Toma ve Biber Gazlı Müdahale!

ODTÜ arazisinden geçecek yol çalışmasını protesto etmek isteyen bir grup akşam saatlerinde Ankara Dikmen Caddesi'nde toplanarak yürümek istedi.

ODTÜ arazisinden geçecek yol çalışmasını protesto etmek isteyen bir grup akşam saatlerinde Ankara Dikmen Caddesi'nde toplanarak yürümek istedi. Polisin TOMA ve biber gazıyla müdahale ettiği grup ara sokaklara kaçtı.

medyafaresi

Haberin Tamamı İçin:

Tuzluçayır, Dikmen ve ODTÜ Karıştı

MAMAK Tuzluçayır’da saat 19:00’da toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, dün temeli atılan cami ve cemevini protesto etti. Grup sokak aralarında ve NATO Caddesi’nde barikatlar kurarak eylemi sürdürdü. Saat 20.00’da polis, TOMA ve akreplerle gruba müdahalede bulundu. Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan gruplar kısa süreli aralarla toplanarak gösterilerine devam etti. Polisin tazyikli su ve gazlı müdahalesine, göstericilerde havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Olaylarda 4 polis 7 gösterici yaralandı, 3 kişi de gözaltına alındı.

ODTÜ’DE FİDAN DİKTİLER

Balgat Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup akşam saat 20:00’da ODTÜ içinden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yol şantiyesine yürüdü. Şantiyelerin tellerini kesen grup ODTÜ yerleşkesinin diğer 4 kapısına kadar yürüyüşünü sürdürdü. Sloganlar atan göstericiler belediyenin yol yapımı için kestiği ağaçların yerlerine fidanlar dikti. Geniş güvenlik önlemi alan polis eylemcilere uyarı yaptı,

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Okmeydanı'nda İzinsiz Gösteri

Okmeydanı'nda izinsiz gösteri yapan gruba, polis müdahale etti.

Okmeydanı'nda izinsiz gösteri yapan gruba, polis müdahale etti.

Şark Kahvesi mevkisinde toplanan bir grup, izinsiz gösteri yapmak istedi.

Bölgede güvenlik önlemi alan polis, gösterinin izinsiz olduğunu belirterek, gruptakilere dağılmaları uyarısında bulundu. Uyarıları dikkate almayan gruptakiler, polise molotofkokteyli ve taşla saldırdı.

Çevik kuvvet ekiplerinin tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ettiği gruptakiler, ara sokaklara kaçtı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Tuzluçayır, ODTÜ ve Dikmen'de Protesto

Tuzluçayır'da toplanan 2 bin kişilik grup, temeli atılan cami ve cemevini protesto etti. ODTÜ'de 500 kişilik grup, belediyenin kestiği ağaçların yerlerine fidan dikti. Dikmen'de de 300 kişilik grup, yolu kapatarak ziraat kavşağına yürüdü

Mamak Tuzluçayır’da saat 19:00’da toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, dün temeli atılan cami ve cemevini protesto etti. Fevzi Kızılkoyun ve Ender Baykuş'un hurriyet.com.tr'de yayımlanan haberine göre grup, sokak aralarında ve NATO Caddesi’nde barikatlar kurarak eylemi sürdürdü. Saat 20.00’da polis, TOMA ve akreplerle gruba müdahalede bulundu. Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan gruplar kısa süreli aralarla toplanarak gösterilerine devam etti. Polisin tazyikli su ve gazlı müdahalesine, göstericilerde havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Olaylarda 4 polis 7 gösterici yaralandı, 3 kişi de gözaltına alındı.

ODTÜ’de fidan dikildi

Balgat Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup akşam saat 20:00’da ODTÜ içinden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yol şantiyesine yürüdü. Şantiyelerin tellerini kesen grup ODTÜ yerleşkesinin diğer 4 kapısına kadar yürüyüşünü sürdürdü. Sloganlar atan göstericiler belediyenin yol yapımı için kestiği ağaçların yerlerine fidanlar dikti. Geniş güvenlik önlemi alan polis eylemcilere uyarı yaptı.

Dikmen de müdahale

ODTÜ ve Tuzluçayır eylemlerine destek için Dikmen’de toplanan yaklaşık 300 kişilik grup yol kapatarak Ziraat Kavşağı’na yürüdü. Dikmen Caddesi’ne barikat kurup yolu çift taraflı trafiğe kapatan gruba polis önce uyarı yaptı. Dağılmamakta direnen gruba polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Polis müdahalesinin ardından grup ara sokaklara dağıldı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

ODTÜ eylemine polis müdahalesi

ODTÜ arazisinden geçecek yol çalışmasını protesto etmek isteyen bir grup akşam saatlerinde Ankara Dikmen Caddesi'nde toplanarak yürümek istedi. Polisin TOMA ve biber gazıyla müdahale ettiği grup ara sokaklara kaçtı.

Muhammet BAYRAM | DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBiber GazıFethullah GülenNATOOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolis
Görüş Bildir