Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nihal Bengisu Karaca Yazdı: Occupy Dersim'e Dikkat!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Occupy Dersim'e Dikkat!

Occupy Dersim'e Dikkat!

Gezi Parkı’nda biriken ve şiddet kullanmayan insanlara yönelen müdahale, toplumun AK Parti iktidarından hoşnut olmayan birçok kesimini tetikledi. Çevre sorunlarına duyarlı ve her köşeye bir AVM dikilmesinden hoşnutsuz olanlar, kentsel dönüşüm projelerinden rahatsız olanlar, “Ben kız arkadaşımı metroda öperim!” veya “Biramı istediğim yerde içerim” diyen gençler, kürtajın yasaklandığını zanneden koca koca kadın yazarlar, aktivistler, “Her yol devrim” diyen sosyalistler, illegal sol örgüt mensupları, Ergenekon ve Balyoz operasyonları nedeniyle bürokratik oligarşideki yerlerini kaybetmiş olanlar, Mustafa Kemal’in askerleri, işlerini bazen haklı bazen de haksız nedenlerle kaybetmiş olan medya mensupları, köşe yazarları ve etki alanlarındaki kimseler, dindarlıklarını her koşulda her ne olursa olsun “muhalif olmak” üzerinden tanımlayan ve “iktidar” her ne olursa olsun kötüdür üzerinden yorumlayan Müslümanlar, Caferiler ve en önemlisi Türkiye’nin Suriye meselesinde aldığı pozisyonu TC içindeki Alevilere karşı da alınmış bir tavır olarak alıp manipülasyon malzemesi haline getirenlerin etki alanlarındaki Aleviler, bu koalisyonun bileşenlerini oluşturuyordu.

Çok unsurlu bir koalisyon söz konusu olmasına rağmen öne çıkan mesaj, uluslararası basında da sık sık zikredildiği gibi, “laik Türkler”in hassasiyetleriydi. “Laik Türkler”in hassasiyetlerinin kitlesel anlamda vurgulandığı, şiddetle savunulduğu yer ise taşıyıcı ve vurucu gücü olarak eylemselliğin ön saflarında yer alan Aleviler oldu.

Çevre hassasiyeti olarak başlayan olayların Alevi hassasiyetlerini kaşıyarak ve oradaki fay hattını derinleştirerek ilerlemesi, gözleri ister istemez Almanya’ya da çevirdi. Zira dünya âlem biliyordu ki, sokağa dökülen Alevi gençlerin üzerinde diasporadaki ve özellikle Almanya’daki vakıflar etkilidir; Alevi dedelerinin etkisi ise sınırlıdır. Bu bağlamda, 15 Haziran Cumartesi günü park alanına yapılan şaşırtıcı ve rahatsız edici müdahalenin tek olumlu tarafı Divan Otel’deki hareketlenme sonrasında Claudia Roth‘un deşifre olmasıdır. Akabinde Merkel’in olağanüstü kabalaşmasını, Bild Gazetesi’nin Erdoğan’a “beton kafalı” diye höykürdüğünü gördük nitekim.

Hükümetin “özel hayat” ve “yaşam tarzına saygı” konusundaki mesajları almamış olduğu düşünülemez. Ancak Alevilerin yüz yılların kırılganlığı üzerinden harekete geçirilen rahatsızlıkları uluslararası hesaplaşmaların nesnesi haline getirilmekte ve bu hesapların açığa düşürülmesi de önem arz etmekte. Tunceli’deki Gola Çetu Parkı yeni hassasiyet alanı.

21 Haziran bültenlerinde mahkemenin Gola Çetu Parkı için yıkım kararı verdiği yönünde haberler vardı. DSİ’nin açtığı davanın kararı aslında 25 Şubat’ta verilmiş, ama geçen hafta belediyeye tebliğ edilmişti. Bu tebliğin tetiklemesiyle, 22 Haziran’da Köln’de büyük bir Alevi mitingi yapıldı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından düzenlenen mitingin yürüyüşe dönüşmesi Köln polisi tarafından kalabalık gerekçe gösterilerek engellendi. Ancak ahali, bu engellenmeye takılmadı; “Yavuz’un torunu zalim Firavun alaşağı edilmeli“ diye slogan atarak Occupy Gezi’de gördüğümüz sloganların benzerlerini tekrarladılar.

Anadolu Alevileri, ne Esad’ın Türkiye’deki uzantılarının kendilerini Alevilik şemsiyesi altına sığıştırarak Türkiye’yi şeytanlaştırma faaliyetleri yürütmelerine yüz verir, ne de uluslararası espiyonaj faaliyetlerinin vagonu olur. Ancak hükümetin de tehlike sinyalleri veren potansiyel Gola Çetu ayaklanmasının önüne geçmesi gerekmekte.

Tunceli Belediye Başkanı BDP’li Edibe Şahin mahkemenin kararını eleştirirken, içerisinde Alevilerin kutsal mekânı bulunan bu parkın yıkılmasına Tunceli halkının asla izin vermeyeceğini söylüyor.

Halk arasında Jara Gola Çetu olarak bilinen ve kutsal bir ziyaret alanını da ihtiva eden bu mekânın yıkılması Doğu’yu olduğu gibi rehin alacak ve çözüm süreci ile alınan mesafeyi yerle yeksan edecek tehlikelere gebe.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviAlmanyaAngela MerkelBalyoz DavasıBarış ve Demokrasi PartisiBeşer EsadErgenekonGezi ParkıSuriyeTunceli
Görüş Bildir