Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öcalan'ın Doğum Günü İçin Halfeti'ye İnsan Yağdı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Öcalan'ın Doğum Günü İçin Halfeti'ye İnsan Yağdı

Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesine bağlı Ömerli Köyü’nde bu yıl 9’uncu kez düzenlenecek olan Abdullah Öcalan’ın doğum günü nedeniyle etkinlikler başladı.

Öcalan’ın yarın yapılacak 64’üncü doğum günü etkinliğine katılmak isteyen binlerce kişi, özel ve toplu taşıma araçlarıyla Halfeti’ye gelmeye başladı.

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum olan Abdullah Öcalan’ın 64’üncü doğum günü etkinlikleri çerçevesinde Halfeti ilçe merkezinde festival alanı kuruldu. Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Federasyonu öncülüğünde gerçekleştirilen doğum günü etkinliğine katılmak üzere otobüs, minibüs ve otomobillerle yurdun değişik illerinden çok sayıda kişi Halfeti’ye gelmeye başladı. Halfeti ilçe merkezinde kurulan boş alanda toplanan kalabalık, PKK ve Öcalan’ın posterlerini taşırken, zaman zaman Öcalan lehine slogan atıyor.

Halfeti'de yapılan kutlamada görev alan güvenlik güçleri ise kalabalığın toplandığı alana yakın noktadaki bir okul bahçesinde konuşlandırıldı. Gün boyu gelişlerin devam edeceği ifade edilirken, aralarında BDP'li milletvekili ve parti yöneticilerinin de bulunduğu kalabalığın yarın Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli Köyü'ne gideceği ifade edildi.

İLÇE MERKEZİNDE ÇADIR KURULDU

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 64'üncü doğum günü için Ömerli köyündeki etkinliklere katılmak üzere yurdun değişik illerinden Halfeti'ye gelen binlerce kişi ilçe merkezinde çadır kurulan alanda toplandı. 'Önderliğe özgürlük Kürdistan'a statü' sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, festival alanına kurulan platforma Öcalan'ın ve çatışmalarda öldürülen PKK'lıların fotoğraflarının asılı olduğu görüldü.

Doğum günü etkinliği için ilçeye gelen BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, halkın lideri olarak gördüğü Öcalan'a her koşul altında sahip çıktığını söyleyerek, "Her yıl, buraya gelip lideri özgür olursa kendisinin özgür, lideri tutsak olursa kendisinin de tutsak olduğunu söylüyor. Bugün de bu halk burada lideriyle buluşmaya geldi. Türkiye Cumhuriyeti başbakanı, yasaktır ama göz yumarsam yapabilirsiniz mantığından vazgeçmeli. Bir an önce terörle mücadele yasası kalkmalı ve bu halk birilerinin lütfü ile değil, yasal olarak bayramını kutlamalı" dedi.

ÖCALAN KARDEŞLERİN ELİNİ ÖPME YARIŞI

Halfeti'deki kalabalığın yanına gelen Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Fatma ve Mehmet Öcalan'ı alanı dolduran kişiler, tarafından büyük ilgi gördü. Öcalan kardeşlerin elini öpmek ve fotoğraf çektirmek isteyenler zaman zaman izdihama neden oldu. Karşılaştıkları yoğun ilgi üzerine Fatma Öcalan, "Bugün için bizler çok seviniyoruz. Burada misafirlerimizi kabul edip ağırlamaya çalışıyoruz. İnşallah kardeşim gelecek yıl kendisinde özgür olur buradaki kutlamaya katılır" diye konuştu.

Öte yandan, doğum günü kutlamasına katılmak üzere akşam saatlerinde BDP milletvekilleri Özdal Üçer, Demir Çelik, Hüsamettin Zenderlioğlu, Ayla Akat, Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Sebahat Tuncel ve Aysel Tuğluk'un da ilçeye geldiği duyuruldu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırFestivalİmralıŞanlıurfa
Görüş Bildir