Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Ocak 2017 İstanbul İlçelerinde Solunan Toplam PM10 Partikül Miktarı (µg)

-

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)'ya göre Partikül Madde (PM) oldukça küçük boyuttaki parçacıkların ve sıvı damlacıklarının karışımıdır.
Dünya üzerinde birçok uzman PM değerlerine dikkat etmektedir çünkü bu küçük parçacıklar sağlık üzerinde ciddi etkilere yol açabilir. Özellikle 10 mikrometre çapından küçük olan parçacıklar burnumuzdan ve boğazımızdan geçerek akciğerlerimize ulaşabilir. PM10, çapı 10 mikrometre'den küçük sağlığa zararlı partikül maddelerdir. İnsan saçı kalınlığı yaklaşık 70 mikrometre olmakla beraber en büyük PM10 parçacığının çapından 7 kat büyüktür.

IARC ve Dünya Sağlık Örgütü havayolu parçacıklarını Grup 1 kanserojen olarak tanımlamıştır. 2013 yılında 312,944 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada 10 μg/m3 artışın akciğer kanser oranını 22 % arttırdığı tespit edilmiştir.

İstanbul ilçelerinden 6 adedi bu çalışmada incelenmiş olmakla beraber, veriler T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme İstasyonu'ndan alınmıştır. Ocak 2017 verileri için ayın ilk 15 günü alınmış ve bir insanın saatte 0,9 m3 hava soluyacağı kabul edilerek ilgili ay içerisinde solunacak toplam PM10 kütlesi mikrogram cinsinden hesaplanmıştır. Beşiktaş'ın seçilen ilçeler arasında en çok PM10 solunan, Ümraniye'nin ise en az PM10 solunan ilçeler olduğu gözlemlenmiştir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşiktaş Jimnastik KulübüİstanbulKanser
Görüş Bildir