Görüş Bildir

Obama ile Castro'dan Havana'da Tarihi Görüşme

Anasayfa > Gündem

ABD Başkanı Obama, tarihi ziyaretine Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin simge ismi Jose Marti’nin anıtına çelenk bırakarak başladı. Obama, Küba Devlet Başkanı Castro ile Devlet Başkanlığı Sarayı’nda buluştu.

Küba'yı 88 yıl sonra ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, ziyaretin ikinci gününde resmi temaslarına başladı. Pazar akşam saatlerine doğru Ada’ya ayak basan Obama, başkent Havana’daki temaslarına pazartesi sabahı ülkenin ulusal kahramanı Jose Marti’nin anıtına çelenk bırakarak başladı.

Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, şair ve yazar Jose Marti’nin anıtı ülkeye gelen devlet başkanları tarafından resmi temaslarına başlamadan önce ziyaret ediliyor.

Castro ile görüşme Devlet Başkanlığı Sarayı’nda

Castro ile görüşme Devlet Başkanlığı Sarayı’nda

Obama daha sonra Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından törenle karşılandı. Devlet Başkanlığı Sarayı’ndaki tören, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Obama ve Castro daha sonra tören kıtasını selamladı.

Karşılama töreninin ardından Obama ile Castro önce baş başa daha sonra heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Obama’nın ABD’nin adadaki yatırım ve girişimciliğin artırılmasının sağlanmasının yanı sıra Küba’daki insan haklarının ilerletilmesi konusunda demokratik reformlarla temel özgürlükler konularını gündeme getirmesi bekleniyor.

Ortak basın toplantısı yapmayacak iki liderin, görüşmelerinin ardından sadece kameralar önünde açıklama yapması bekleniyor. Amerikan basınında yer alan haberlere göre soru almak istemeyen Küba tarafının, ortak basın toplantısının düzenlenmemesinde ısrarcı olduğu belirtiliyor.

Obama ve Castro daha önce iki kez görüşmüştü

Obama ve Castro daha önce iki kez görüşmüştü

Obama ve Castro daha önce iki kez yüz yüze görüşmüştü. Panama’da geçtiğimiz yıl yapılan Amerika Zirvesi’nde ilk kez resmi görüşme gerçekleştiren iki lider, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde de bir araya gelmişti.

Obama’nın 88 yılın ardından adayı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olması tarihi bir anlam da taşıyor.

Görevdeyken Küba'yı ziyaret eden tek ABD Başkanı Calvin Coolidge olmuştu. Bir ABD savaş gemisinin eşlik ettiği Coolidge, 1928'de Küba'ya gitmişti.

Obama, ilerleyen saatlerde girişimcilik konulu bir etkinlikte konuşacak ve onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

Barack Obama, salı günü de Küba halkına sesleneceği bir konuşma yapacak ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Obama ailesi daha sonra Küba milli beyzbol takımı ile Tampa Bay Rays takımı arasındaki gösteri maçını izleyecek. ABD Başkanı Obama, aynı gün Arjantin'e gitmek üzere ülkeden ayrılacak.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
22
5
5
5
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
carnation

Bi 88 yıl daha gitmeyeydiniz iyiydi. El attığınız hiçbir yer iflah olmuyor.

cnsfrd

vay be. bu gözler bu günleri de mi görecekti.... Önce İran, sonra Küba. Obama gitmeden en derin düşmanlıkları yok ederken bizimkilerde ülkeye en derin düşma... Devamını Gör