Obama İkinci Kez İşbaşı Yaptı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Obama İkinci Kez İşbaşı Yaptı

Obama İkinci Kez İşbaşı Yaptı

Obama ilk iş olacak Kongre'de Cumhuriyetçilerle görüşüp vergi artışı ve harcama kısıtlamasını içeren mali uçurumu engellemesi gerekecek.

Eyaletler genelinde Obama, 303 delege oyu alırken Cumhuriyetçilerin adayı Romney 206 oyda kalmış durumda.

29 oy hakkı bulunan Florida'da oyların sayımı devam ediyor ve iki aday arasındaki ufak farktan dolayı bir tahmin yapılamıyor.

Obama Washington'a dönmeden önce Temsilciler Meclisi başkanı John Boehner, başkanın vergi reformu yapması durumunda diğer konularda uzlaşılabileceğini ima etti.

Obama ile harcama kısıtlamaları ve yeni gelirler üzerine 2011 yılında görüşme masasına oturan Boehner, bu sefer yeni bir vergi reformu anlaşmasının parçası olarak gelir artışlarını kabul edebileceğini söyledi.

Ama zaman gittikçe daralıyor. Bush döneminde başlayan vergi kesintileri 2012 yılının sonunda sona erdiğinde bir anlaşmaya varılamaması durumunda ordu ve iç harcamalar otomatik bir şekilde düşürülecek.

Ekonomi uzmanları, ABD'nin 'mali uçuruma' düşmesi durumunda ekonominin resesyona gireceğini belirtiyor.

Seçimden sonra yaptığı ilk konuşmada Boehner, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin mali uçuruma düşülmemesi için Başkan'la beraber çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Kendisi, geçmişte vergiler aracılığıyla gelirin arttırılmasına karşı olan Cumhuriyetçilerin, vergi kanunda reform yapılması ve yardım programlarının değiştirilmesi durumunda Başkan'la uzlaşabileceğini belirtti.

Boehner konuşmasında "Başkan, vakit sizin vaktiniz. Demokratlar veya Cumhuriyetçiler olarak değil, Amerikalılar olarak liderliğinizi bekliyoruz. Sizin başarıya ulaşmanızı istiyoruz."

Obama'nın ikinci dönemindeki başarı şansı, Boehner ve Kongre'deki Cumhuriyetçilerle ilişkisine bağlı olacak.

Başkan'ın uçağında gazetecilere konuşan Başkan Yardımcısı Joe Biden, önlerinde yapmaları gereken çok şey olduğunu söyledi.

Kendisi, "Harekete geçmek için can atıyoruz. İlk önce mali uçurumla başa çıkacağız. Bence bunu başarabiliriz." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obamavergi
Görüş Bildir