Obama Güçleri Afganistan'dan Ayrıldı

 > -

Obama Güçleri Afganistan'Dan Ayrıldı

Obama Güçleri Afganistan'Dan Ayrıldı

ABD Başkanı Obama'nın 2 yıl önce verdiği talimatla Afganistan'a yollanan 33 bin ek askerin tamamının bu ülkeden çekilme işlemi tamamlandı.

WASHINGTON

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, yaptığı yazılı açıklamada, bu hafta Afganistan'da süregelen çabaların önemli bir aşama katettiğini belirterek, ABD ordusunun, Başkan Obama'nın 2009 yılı Aralık ayında Afganistan'a yollanmasına karar verdiği ek birliklerin çekilme sürecini tamamladığı ve 33 bin ek askerin tamamının ülkeden ayrıldığını bildirdi.etta açıklamasında, ilave birlik gönderilmesinin, Taliban'ın sahadaki ivmesini tersine çevirme hedefini başardığını ve Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri'nin boyutu ve kapasitesini çarpıcı biçimde artırdığını, ayrıca ABD ile ISAF bünyesindeki ülkelere, ülkedeki güvenlik sorumlululuğunun Afgan yetkililere devri sürecini başlatmaları için imkan sağladığını kaydetti.

Aynı zamanda, El Kaide'nin engellenmesi, dağıtılması, yenilgiye uğratılması ve barınma imkanlarından mahrum bırakılması hedefine uygun olarak, örgütün lider kadrosuna da önemli çapta darbe vurduklarını belirten Panetta, şunları söyledi:

"Şunun altını önemle çizmek gerekir, ilave birliklerimiz evlerine dönüyor olsa da Afganistan'da hala NATO ve Afgan ortaklarının yanında sert mücadelelerine devam eden 68 bin civarında Amerikalı bulunmakta. Biz savaştaki bir ülkeyiz. Ancak uluslararası toplum, 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak olan güvenliğin kontrolünün Afganlara geçişini öngören ortak stratejimizin güçlü biçimde arkasında durmaktadır.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaDarbeNATO
Görüş Bildir